Farmaceutka a laktačná poradkyňa Jana Boleková: Zlé alebo riedke materské mlieko neexistuje. Vždy je dobré!

Thumbnail
Kategórie:

Jednou z obávaných výziev býva pre novopečenú mamičku dojčenie. Pôjde mi to? Budem mať dobré mliečko? Bude ho dostatok? S blížiacim sa pôrodom podobné otázky prichádzajú ako na bežiacom páse. Podľa Mgr. Jany Bolekovej, farmaceutky a vyhľadávanej laktačnej poradkyne s 15-ročnou praxou, materské mlieko je kvalitné a vždy doslova ušité pre potreby dieťatka. Opisuje však problémy, ktoré dojčenie komplikujú a môžu prispieť k jeho nižšej tvorbe. Nájdete si tu radu i vy?

 

V prvom rade, dovoľte otázku – ako prebieha práca laktačnej poradkyne, stačí napísať e-mail a dokážete pomôcť, ako sa vraví, od stola?

Také jednoduché to, žiaľ, nie je. Ukázať mamičke ako sa môže čo najlepšie zosúladiť s bábätkom a napĺňať jeho potreby sa dá najlepšie pri osobnom stretnutí, keď si ju vypočujem a zároveň môžem pozorovať aspoň jedno celé dojčenie. Najvhodnejšie je na to ich domáce prostredie. Na základe toho viem potom mamičku nasmerovať, ako upraviť polohu pri dojčení, zlepšiť prisatie. Zároveň nájsť vhodnú polohu aj pre klientku, aby sa jej pohodlne sedelo či ležalo počas celého dojčenia. Následne tým predchádza bolesti a stuhnutiu svalov chrbta i rúk. Učím ju správne vyhodnocovať, kedy a či dieťatko skutočne pije, alebo len naprázdno dudluje. Vyhodnocujeme celý komplex dojčenia, aby sa cítila istá v tom, ako správne rozpoznať signály dieťatka a následne aj napĺňať jeho potreby.

 

Mamičky často vyhľadávajú pomoc pri bolestiach počas dojčenia. Prečo sa to deje?

Základný problém bolesti je nesprávne prisatie bábätka. A to máva viacero dôvodov. Bábätko môže byť dojčené cez klobúčik priamo na prsníku, alebo dokrmované náhradnou umelou výživou dojčenskou fľašou či striekačkou, alebo používa cumlík. Tu treba zdôrazniť, že pri satí z týchto pomôcok (umelých náhrad prsníka) je nutný iný úchop, dieťatko pri tom zapája rozdielne svaly než pri satí z prsníka. Pusinku otvára do tvaru zobáčika tak, aby uchopilo cumlík fľaše, cumlík na upokojenie či klobúčik. Pri dojčení z prsníka sú ústočká doširoka otvorené, bradavka je hlboko v ústočkách, smeruje na horné podnebie a pery prekrývajú väčšiu časť dvorca. Prisatie je asymetrické, bradavka nesmeruje do stredu pusinky. Toto môže byť jeden z dôvodov bolesti pri dojčení a pri osobnom poradenstve sa snažíme upraviť polohu a následne aj zlepšiť samotné prisatie.

J. Boleková – farmaceutka a laktačná poradkyňa

 

A čo v iných prípadoch?

Ďalšou komplikáciou je, keď tvorba mliečka naozaj nie je dostatočná. Okrem už vyššie spomínaných problémov môžu bolestivé stavy až ragády (drobné poranenia na bradavke) a nesprávne prisatie byť zapríčinené aj skrátenou podjazykovou uzdičkou. Práca jazýčka, ktorý zohráva v procese dojčenia významnú úlohu, je obmedzená a neumožňuje ani dostatočne efektívne dojčenie. Bábätko uchopuje väčšinou iba bradavku. Toto všetko postupne vedie k zníženiu tvorby mlieka. A začarovaný kruh sa uzatvára.

 

Maminy potom nielen trpia, ale nadobúdajú tiež pocit, že ich dieťa je hladné, lebo je mliečko slabé.

Presne tak. Materské mlieko je vždy šité na mieru pre konkrétne bábätko, slabé mlieko neexistuje. Zloženie materského mlieka je premenlivé. Mení sa počas jedného dojčenia, počas dňa, mení sa s vekom dojčaťa a dokonca sa prispôsobuje aj prostrediu, v ktorom sa bábätko vyskytuje, napr. počas stavu akútnych infekčných ochorení. Môže meniť vzhľad i farbu. Mlieko je však po celý čas obdobia dojčenia (čo sa počíta na roky, nielen na týždne či mesiace) rovnako kvalitné. Dokonca aj na úkor zdravia maminy. Príroda to nastavila tak, že aj keď nebude žena prijímať dostatočne kvalitnú výživu a nedostane dostatočné živiny, tak sa to neprejaví na kvalite jej mlieka, ale neskôr na kvalite jej zdravia. Prioritne odchádzajú zásoby z jej tela do materského mliečka, až potom je na rade ona a jej zdravie.

 

Má na nepohodu bábätka a mlieko vplyv strava maminky?

Bábätko sa vyvíja deväť mesiacov v brušku, je priamo napojené na krvný obeh mamičky, laicky povedané, už od počatia je vyživované tým, čo od maminy dostáva a neraz je to aj povestná kapusta, paradajky, vajíčka, či čokoláda. Plod už tu prichádza do styku s potravinami, ktoré mama prijíma a nikto vtedy stravu matky nerieši až tak striktne, hoci odborné odporúčania existujú. Zrazu, keď sa bábätko narodí, maminy sa začnú obmedzovať a báť toho, čo zjedli. To nedáva zmysel. Je žiadúce, ak sa dieťatko s rôznymi potravinami stretáva už počas dojčenia prostredníctvom materského mlieka. Samozrejme, maminy by mali jesť pestrú stravu v primeranej miere, radšej menšie porcie, ale zato častejšie, nie nárazovo a veľa. Keby niečo naozaj robilo problémy, zvykne to byť jedna konkrétna potravina, ktorá sa dá pri bežnom stravovaní odsledovať.

 

Ako si potom vysvetliť bolesti bruška a nespokojnosť detí?

Väčšinou nesúvisia so stravovaním maminy. Môžu súvisieť s nedostatočne výdatným dojčením (dlhé intervaly či dojčenie podľa vopred stanovených intervalov, ktoré vedú k zníženej tvorbe materského  mlieka), nedostatkom spánku či nadmerným množstvom vzruchov. Sú rušnejšie dni, kedy bábätko doslova visí celý deň na prsníku, chce sa upokojiť, túliť, cítiť blízkosť maminky, alebo len jednoducho potrebuje pomôcť so zaspávaním. Napríklad aj keď ho niečo bolí, alebo je choré, dojčí sa častejšie, pretože materské mliečko pomáha upokojiť a uľaviť od bolesti. Počas horúcich letných dní má prirodzene tiež častejšiu potrebu dojčenia. Nesúvisí to však s tým, že by bolo materské mliečko zlé alebo riedke. To sú mýty, od ktorých je potrebné upustiť.

 

Je ale faktom, že niekedy laktačná kríza nastáva, mlieka môže byť málo. Dá sa potom ešte dojčenie „rozbehať“?

Áno, ale to je už iná situácia a stáva sa napríklad vtedy, keď je mamička chorá, prekonala nejaké horúčkové alebo infekčné ochorenie, alebo prežíva ťažkú traumu. Vtedy môže tvorba mlieka skutočne poklesnúť. Ale aj v takom prípade sa vie organizmus vrátiť do normálu. Okrem častejšieho prikladania, pomocného stláčania prsníka pri dojčení, dostatočného oddychu a pitného režimu vie dojčiacim maminkám veľmi dobre pomôcť šetrná homeopatia. Na podporu tvorby materského mlieka sa už odpradávna používali v každej kultúre rôzne metódy a prostriedky. Niekde to boli dokonca koreniny fenikel, aníz, rasca, kôpor, majorán, z byliniek železník, ruta, jastrabina, senovka, benedikt, moringa. V posledných rokoch je u nás preferovaná práve kombinácia senovky a benediktu.

 

Ak hovoríme o bylinkách, môžu po nich mamičky siahnuť v prípade ťažkostí aj samy?

Zo svojich skúseností maminkám radím vždy sa radšej vopred poradiť. Spektrum účinku týchto bylín je širšie ako len podpora tvorby materského mlieka, a preto by sa jeho užívanie malo vždy individuálne zvážiť vzhľadom na zdravotný stav matky a jej prípadné alergie.

 

Na viacerých mamičkovských diskusných fórach badať zvýšený záujem práve aj o homeopatiu, skúsenosti s ňou zdieľa pomerne veľká skupina. Prečo je medzi mamičkami taká populárna?

Pri homeopatiku je nespornou výhodou absencia nežiaducich účinkov. Pri bylinkách treba byť v tomto ohľade opatrnejší. Pred ich užívaním odporúčam konzultáciu s odborníkom (laktačná poradkyňa, lekárnik). V homeopatii sa používajú homeopatické lieky, registrované Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv. Je jemná, pôsobí na organizmus tak, že ho reguluje. Homeopatické lieky sa vyrábajú z prírodných zdrojov rastlinného, minerálneho alebo živočíšneho pôvodu, preto je homeopatia považovaná za prírodnú. Avšak je potrebné vedieť i to, že v homeopatii sa používajú rôzne riedenia týchto liekov. Napríklad práve na podporu laktácie sa používa ako liek prvej voľby RICINUS COMMUNIS v riedení 5CH, no ten istý liek v riedení 30CH sa používa na zastavenie laktácie. Preto je nesmierne dôležité vždy užívať homeopatické lieky podľa odporúčania svojho skúseného homeopata, lekára alebo lekárnika.

 

V akých prípadoch môže ešte pomôcť homeopatia?

Homeopatia je nápomocná pri mnohých stavoch súvisiacich s tehotenstvom (nevoľnosť, zápcha, pálenie záhy, nespavosť, hemoroidy, bolesti chrbta, úzkosti a pod.), pôrodom i dojčením a rekonvalescenciou v období šestonedelia. Pomáha aj bábätkám už od narodenia. Spomeniem napr. koliky, reflux, prerezávanie prvých zúbkov, očkovanie… Spôsob užívania je odlišný od dospelých a je prispôsobený pre túto vekovú kategóriu. Pre prvú orientáciu v homeopatii odporúčam mamičkám využiť dostupné e-booky „Homeopatia do vrecka“ alebo „Homeopatia pre ženy, mamičky a bábätká“ od MUDr. Danuše Sivekovej, na stránke Slovenskej lekárskej homeopatickej spoločnosti www.homeopatiaslekarom.sk.

 

Posledná otázka – prečo v súvislosti s dojčením neuznávate režim?

Treba si uvedomiť, že sme súčasťou prírody a tá nenastavila nič v tom zmysle, že napríklad presne každé tri hodiny by mali matky prikladať dieťatko na prsník. Takýto režim súvisí skôr s kŕmením umelou náhradnou výživou, ktorá má stanovenú schému – predpísané množstvo a dávkovanie s ohľadom na vek a hmotnosť. Pri dojčení nič také neexistuje.

Podobné články