Zdravie ako trend 21. storočia?

Thumbnail
Kategórie:

Prečo bylinky vystriedala chémia, muži zostávajú na materskej, a kedy nastal tento zlom?

Čoraz viac ľudí v posledných rokoch inklinuje k zdravému životnému štýlu zahŕňajúcemu celú svoju podstatu. Netýka sa to len žien, z ktorých sa stali matky. Denne napríklad behávajú alebo chlieb doma pečú aj muži. Z roka na rok ich čoraz viac zostáva aj doma na materskej. Prečo a kedy nastal tento zlom?

Netreba byť dogmatický a doslovný pri porovnávaní minulých epóch a storočí. Časy sa markantne zmenili. Priemysel, technológie a tzv. výdobytky modernej doby svet aj život posunuli výrazne vpred. Ďakujme vedcom a inžinierom za všetko, čo nám priniesli. Majme však stále na pamäti aj to, ako bol uspôsobený na život náš organizmus.

Bylinky vystriedala chémia, prírodu život v bytovke, prácu na poli sedenie za PC, rôzne látky na nosenie detí zase kočíky, domáce suroviny na výrobu jedla pre zmenu často neidentifikovateľné hybridy s desať a viac riadkovým popisom.

Každý jeden uvedený argument by sa mohol rozobrať zvlášť, no vesmírne rozsiahly obsah internetu to už aj do tohto momentu zabezpečil za nás. Všetko je proste na webe. Vieme, že bez antibiotík by prebehla veľká čistka ľudstva. Že aj v súčasnosti sú nenahraditeľným pomocníkom. Keď sa samozrejme nepodávajú bezúčelovo pri chrípkach a obyčajných preležateľných vírusoch. Takisto vieme, že pri prírodnej liečbe bylinkami prichádza účinok stráááášne pomaly a naša uponáhľaná doba nás naučila byť netrpezlivými. Navyše tie bylinky človek musí aj poznať. Zároveň dokázať vylúčiť všetky, na ktoré je alergický. Potom to s nimi pre istotu ešte neprehnať. A tak ďalej a tak ďalej.

syringe-1884784_1920

Kvantá informácií, ktoré treba dokázať naštudovať v ešte väčšom kvante NETinformácií.

Čo bolo kedysi prirodzené a automatické ako napríklad porodiť dieťa, starať sa oň a mať ho pri sebe, jesť sezónne potraviny, ktoré si sám dopestujem a neposielať tak Marušku v zime na jahody. Alebo si dať raz začas mäso z vlastného chovu a nejesť ho každý deň, prípadne brať šunku na raňajky ako božie požehnanie a nevyhadzovať ju plesnivú z chladničky každý týždeň. Vykonávať denne fyzickú aktivitu – keď už nie na poli, tak aspoň prechádzkou na pracovný obed či mhd a nevoziť sa všade len autom.

…dnes je už pudovo zabudnuté. Pod vplyvom inovácií dostal ľudský mozog kompletný reštart systému a začal fungovať v iných metrických sústavách. Nemám čas, potrebujem sa tam a tam dostať rýchlo. Radšej rýchly nákup, aby sme mali čo jesť, lebo i príprava bude určite trvať dlhšie a vlastne ani neviem, ako to urobiť a nemám čas si to naštudovať. Nekúpim bio ale normal, lebo je to trojnásobne drahšie a takisto dnes už ani etiketa bio negarantuje, že je niečo bio.

Svet naruby. Nedôvera. Marketingové klamstvá a prieťahy. Nie je nám dobre už ani s chémiou. Antibiotika zaberajú čím ďalej tým menšiemu počtu obyvateľov. Nechutí nám jedlo, čo jeme. Žijeme pod neustálym stresom. Zobudíme sa hneď ideme spať. Z detí a rodičovstva sa netešíme, len s výčitkami spomíname, aké to bolo super pred tým. Život jednoducho prestávame žiť, len ho prežívame.

sad-2514026_1920

Chcelo by to asi nový reštart.

Netreba sa vrátiť výlučne na samotu do dreveníc alebo do jaskýň, zapaľovať si každý večer oheň alebo pracovať do vyčerpania na poli s dieťaťom na chrbte, či sa starať o vlastný dobytok a záhradku. Naše organizmy sú však naprogramované v určitých rovniciach, ktoré keď nedodržiavame, nefungujú správne a sú pod neustálym stresom a tlakom.

Aktuálne storočie a posledné roky teda neprinášajú žiaden nový trend.

Pod vplyvom negatív a nespokojnosti sa len prinavracajú k tomu prospešnému a snažia sa skĺbiť požiadavky inovácií s tým, čo bolo dobré kedysi.

Mnoho ľudí sa už vzdeláva a hľadá cesty, ako to dosiahnuť a svoje vedomosti a skúsenosti zas odovzdávať ďalej napríklad prostredníctvom kurzov a workshopov, ktoré zas iným ušetria množstvo času. Je veľmi príjemné a takisto ozdravujúce, keď si aj vyčerpaná matka na materskej urobí takýto výlet z domu. Odíde z neustáleho kolotoča, priučí sa novým veciam a následne ich skúša. Odchádza pocit stagnácie a pri zavedení adekvátneho zdravého režimu aj väčšej pohody do rodiny.

cookies-448358_1920

Aj my sme si „zakúpili“ nový operačný systém „Zdravý životný štýl“ a práve ho inštalujeme do nášho webového portálu! Náš záväzok je vďaka nemu prinášať vám čo najviac užitočných informácií, kurzov, workshopov a eventov, ktoré vám budú nápomocné pri hľadaní vašej cesty k zdravšiemu životu celej rodiny bez veľkej námahy a nekonečného blúdenia galaxiami internetu.

Podobné články