„Čoraz viac klinických výskumov dáva do súvislosti techniku obrazoviek s psychickými poruchami, ako sú ADHD, závislosť, úzkosť, depresia, zvýšená agresivita, a dokonca psychózy. Azda najšokujúcejšie zo všetkého je, že nedávne štúdie skenov mozgu presvedčivo dokazujú, že nadmerné vystavenie obrazovkám môže neurologicky poškodiť vyvíjajúci sa mozog mladého človeka rovnakým spôsobom ako závislosť od kokaínu. Presne tak, mozog dieťaťa, ktoré je závislé od technológií, vyzerá ako mozog dieťaťa, ktoré je závislé od drog,“ píše v knihe Svietiace deti autor Nicholas Kardaras.
Všetci ich vídame: deti hypnoticky hľadiace na žiariace obrazovky v reštauráciách, na ihriskách či doma s kamošmi. Je alarmujúce, že počty takýchto detí neustále rastú. Svietiace tváre sú ako virtuálna pandémia a ustavične sa množia.
No za akú cenu?
Je to len súčasná neškodná móda, ktorá časom zmizne, alebo následok zhovievavosti a pohodlnosti rodičov?
Nicholas Kardaras skúma, ako digitálne technológie so všetkou svojou žiarivou všadeprítomnosťou hlboko zasahujú mozgy celej generácie. Klinické výskumy potvrdzujú, že stimulujúce žiariace obrazovky aktivujú v mozgu dopamín rovnako ako sex. Čoraz viac vedcov potvrdzuje, že digitálne technológie súvisia s rozvojom porúch, ako je ADHD, závislosti, úzkosti, depresie, zvýšená agresivita, a dokonca aj psychóza. Najšokujúcejšie z nedávnych štúdií sú dôkazy o tom, že nadmerná expozícia obrazovkám môže neurologicky poškodiť vyvíjajúci sa mozog mladého človeka rovnakým spôsobom ako závislosť od kokaínu.
Svietiace deti vám pútavo a detailne ukáže, ako sa deti rýchlo a nebadane stávajú závislé od digitálnych obrazoviek. Nemusíte si to ani všimnúť a potom už je neskoro. Táto závislosť ich pritom môže neurologicky poškodiť a vplýva to na ich vyvíjajúci sa mozog.
Kniha, ktorú by si mali prečítať rodičia, učitelia, vychovávatelia, ale aj starí rodičia, či všetci, ktorých táto téma zaujíma: mobily, tablety, čo notebooku nás menia už teraz. Ako to ovplyvní naše deti a aké budú o desať, či dvadsať rokov?
Kardaras Nicholas je medzinárodne uznávaný rečník, jeden z popredných expertov na závislosti, bývalý klinický profesor Stony Brook Medicine vyučuje neuropsychológiu a je autorom mnohých článkov v renomovaných svetových médiách. Považuje sa za popredného odborníka na digitálne závislosti u detí.
Počas posledných pätnástich rokov klinicky pracoval s viac ako tisíckou mladistvých a aktívne bojoval za to, aby bola závislosť od digitálnych technológií uznaná ako klinická porucha podobná látkovej závislosti.
Zdroj: www.bux.sk