Záruka kvalitnej knihy pre mladých

Thumbnail
Kategórie:

Píše o holokauste pre mladých…a vynikajúco!

Píše o holokauste. Pre deti. Nejde vám to dohromady? Myslíte, že to nie je vhodné?
Kathy Kacer vo svojej tvorbe poctivo dodržiava pevné etické hranice. Jej knihy sú teda vhodné aj pre najmenších čitateľov, pretože používa citlivý jazyk a aj takúto neľahkú tému dokáže podať pútavo a vôbec nie traumatizujúco.

Prvá kniha Tajomstvo príborníka je autentický príbeh autorkinej vlastnej mamy.
Gabikin pokojný život plný lásky a istoty na rodinnom hospodárstve radikálne zmení po obsadení krajiny nacistami. Židovská komunita aj v ich malom prostredí postupne prežíva veľké zmeny. Trinásťročná Gabika s mamou sa rozhodnú neutiecť preč a čeliť osudu, no nakoniec sa mladé židovské dievča musí pri domovej prehliadke ukryť, aby prežilo. Skrýšu nájde v príborníku, ktorý dodnes, ako jediný kus z pôvodnej domoviny autorkinej mamy tróni v jej obývačke v Toronte.

„Dôležité je priniesť skutočný príbeh,“ povedala autorka. „Nie je to o štatistikách a celkovom obraze holokaustu, ale o prežití jednej rodiny, o tom ako sa s tou hrôzou vysporiadala. Snažím sa zosobniť a prerozprávať túto históriu tak, ako to ľudia možno ešte nikdy nepočuli.“

Noční špióni je pokračovaním Tajomstva príborníka.
Po hroznom zážitku, keď sa Gabike podarí v poslednej chvíli uniknúť odvlečeniu do tábora, sa rozhodnú opustiť svoj domov a vyčkať koniec vojny v horách. Pomocnú ruku im ponúknu ľudia, ktorí si aj v tých ťažkých časoch zachovali ľudskosť. Ani tam to však nie je bez rizika, viackrát im hrozí nebezpečenstvo.
Podarí sa im prežiť vojnu a dočkať sa slobodného života, po ktorom po celý čas plnom príkorí a utrpenia tak túžili?

Podobné články