Zabudnuté deti…také, čo nechcú byť osamelé, bez rodičov

Thumbnail
Kategórie:

Zabudnuté deti je neobyčajný príbeh Alfréda a ďalších osamelých detí, ktoré nechcú byť samy… „Zabudnuté deti je napínavý, vtipný a srdečný príbeh, ktorý pripomína najobľúbenejšie klasické diela detskej literatúry, ako sú romány Roalda Dahla a Astrid Lindgrenovej,“ napísali Helsinki Literary Agency.

Deväťročný Alfréd žije so svojím otcom, ktorý je ustavične na cestách a na syna mu nezostáva čas. Alfréd je bystrý a samostatný, veľa vecí si vie zariadiť sám, a predsa sa cíti osamelý.

Som Alfréd. Alfréd Zabudnutý, rozprávač tohto príbehu. Každý rozprávač vie, že príbehy musia mať nejaký začiatok. Taký, čo udalosti nakopne. Niektoré príbehy sa začínajú šokujúcim zvratom, napríklad výbuchom sopky alebo narodením či smrťou. Alebo tak, že niekomu doručia nezvyčajnú poštu. Iné príbehy sa zase začínajú tým, že sa niekomu v hlave zrodí bezvýznamný nápad, napríklad rozhodne sa zistiť, či sa mu bude lepšie spať v predsieni na zemi než vo vlastnej posteli. Presne to som sa jednej októbrovej noci rozhodol urobiť ja…

Raz večer, keď nemôže zaspať, ustelie si v predsieni pri vchodových dverách. Nadránom začuje na chodbe kroky, čosi zašuchoce a cez otvor na poštu prepadnú dnu noviny, jabĺčko, obložený chlebíček a vlnené ponožky. Alfréd si na dobrotách pochutí, ale ďalšiu noc sa rozhodne zistiť, kto je ten záhadný dobrodinec.

Tak sa zoznámi s láskavou poštárkou Amandou, ktorá má také citlivé uši, že aj spoza dverí zachytí vzdychy osamelých detí. Spoločnými silami prekonávajú prekážky a budujú si priateľské zázemie, pričom dôležitú úlohu zohrá staré rádio, ktoré sa počas nocí na špeciálnej frekvencii prihovára všetkým deťom, čo túžia po láske, pozornosti a priateľstve.

Zabudnuté deti je výnimočná kniha pre deti so silným posolstvom ovenčená viacerými prestížnymi cenami sa zaoberá problematikou detí, ktoré síce žijú s rodičmi, ale cítia sa osamelé. Rodičia sú buď zaneprázdnení, alebo pre nezhody, alkoholizmus alebo iné príčiny nedokážu vytvoriť deťom zázemie, poskytnúť im lásku a dostatočnú pozornosť.

Zabudnuté deti

Fotogaléria

Podobné články