Vstúpte do sveta úžasnej a zábavnej matematiky. Odhaľte, ako vám môže pomôcť v každodennom živote.
Ako nachytať podvodníka? Ako utiecť z väzenia? Ako zmeniť svet dátami? A ako sa zapísať do dejín?
Aj toto sa dozviete v novinke Fakty a triky zo sveta matematiky. Autori hneď v úvode píšu, že za neuveriteľne obrovský pokrok ľudstva od staroveku po súčasnosť môžeme ďakovať práve matematike. A zručnostiam, vedomostiam, ktoré vďaka nej máme.
Či už ide o určovanie času, navigáciu, pestovanie plodín, pochopenie vesmíru, dizajn a staviteľstvo, zarábanie peňazí, počítače – v tom všetkom má prsty, teda v tomto prípade matematika.
No a knižka Fakty a triky zo sveta matematiky odhaľuje najdôležitejšie matematické myšlienky, ukazuje ako veci fungujú a môžu fungovať ešte lepšie a čo všetko sa dá vďaka matematike robiť.
Prečítate si napríklad to, ako počítať nosom, ako zistiť čas bez hodiniek, ako používať súradnice, veľmi zaujímavá je kapitola Ako sa stať trilionárom. V knižke nájdete aj tipy ako naozaj udržať tajomstvo, ako ohúriť svojich kamarátov odhadom, ako nachytať podvodníka a tiež ako vyhrať súťaž.
Súčasťou knihy sú aj príklady zo života a tiež rámčeky Vyskúšaj si, kde môžete otestovať rôzne informácie a predpoklady. Takže ak chcete trošku viac preniknúť do sveta matematiky a využiť túto vednú disciplínu pre svoj každodenný život, choďte si kúpiť novinku Fakty a triky zo sveta matematiky.
Ukážka z knihy vydavateľstva Príroda Fakty a triky zo sveta matematiky:
AKO OHÚRIŤ ODHADOM
Nie vždy je možné okamžite vypočítať presný výsledok, preto sa matematici často uchyľujú k odhadom. Odhad je rozumná približná odpoveď na danú otázku. Keď člen indickej kráľovskej rodiny stál pred zdanlivo nemožným výpočtom, uvedomil si, že by mohol výsledok celkom dobre odhadnúť vďaka svojim schopnostiam veci odhadovať.
1 Stará indická legenda hovorí, že brilantný matematik kráľ Rituparna sa raz chválil svojmu spoločníkovi, že vie, koľko listov je na strome.
2 Jeho spoločník mu neveril, preto dal strom zoťať a listy spočítať ručne. Kráľov odhad bol veľmi presný! Ako to dokázal?
Poďme rátať
ZAOKRÚHĽOVANIE A ODHAD
Kráľ Rituparna nespočítal všetky listy na strome. Len ich odhadol. Na to, aby tak mohol urobiť, najprv zrátal počet listov na niekoľkých halúzkach. Keď ich porátal, zistil, že väčšina halúzok mala 20 listov.
19 listov 20 listov 21 listov
Potom kráľ potreboval vedieť, koľko halúzok je na každom konári. Počet halúzok na konároch, ktoré spočítal, bol v rozpätí 4 a 6, preto predpokladal, že väčšina konárov má 5 halúzok.
4 halúzky 6 halúzok 5 halúzok
20 listov × 5 halúzok
× 10 konárov
= 1 000 listov
Kráľ nakoniec spočítal počet konárov – išlo o malý počet, preto ich mohol presne spočítať a nemusel odhadovať. Zistil, že strom má 10 konárov. Potom už len všetky čísla spolu vynásobil a zistil, že na strome je približne 1 000 listov.
Milan Buno, knižný publicista