Vyrazte na Moravu. Čo navštíviť s deťmi?

Thumbnail
Kategórie:

Morava je krásnym miestom neďaleko slovenských hraníc. Okrem viníc tu nájdete nádhernú prírodu, historické pamiatky alebo zoo. Vyberte sa s deťmi na výlet a odmeňte ich za prvé školské dni.

Južná Morava je plná miest, kam zobrať deti na výlet. Či už preferujú zábavu v podobe dňa stráveného v zoo, nenáročnú túru alebo spoznávanie pamiatok. Pre každého sa tu nájde niečo. A ani rodičia nemusia zúfať, keďže tento región je plný viníc a vínnych pivníc, kde si rodičia môžu na chvíľku odpočinúť, keď deti pôjdu do postele. Takže batohy na chrbát a ide sa.

Do labyrintu pod Brnom

Máte radi záhady? Potom sa vydajte do Brna. Mesto samotné je plné zaujímavých miest, historických pamiatok a zábavných centier. No v podzemí pod Zeleným trhom sa nachádza labyrint chodieb a pivníc. Tie kedysi slúžili na skladovanie potravín a ako úkryt. Chodby sa nachádzajú pod domami a pôvodne boli medzi sebou prepojené, dnes má však labyrint dve spevnené časti. Pripravte sa ale, že prehliadková trasa začína 212 schodmi, ktoré vedú do labyrintu a zídete nimi 6 až 8 metrov hlboko. Návštevníci si v labyrinte užijú repliku mestského praniera a klietku bláznov spolu s ukážkou mučiacich nástrojov. A ak ešte nemáte podzemia dosť, navštívte kostnicu sv. Jakuba, ktorá je po tej parížskej druhou najväčšou v Európe. Nájdete ju na Jakubskom námestí a sú v nej uložené ostatky 50 tisícov zomretých.

Na návštevu šľachticov do Mikulova

Už z diaľky uvidíte nad Mikulovom týčiaci sa barokový zámok. Zámok bol vystavaný na Zámockom vrchu pôvodne ako románsky, neskôr bol prebudovaný na renesančný. Zaujímavosťou je, že tu svojho času pobýval tiež sám Napoleon a bolo tu podpísané prusko-rakúske prímerie. Dnešná podoba zámku je baroková, keďže po vyhorení po druhej svetovej vojne bol v tomto štýle obnovený. Na zámku máte na výber z 3 prehliadkových okruhov: historický, vinársky a obdobie Rimanov a Germánov. Pre deti sa na zámku v priebehu roka usporadúvajú zábavno-vzdelávacie akcie ako je napríklad „Po stopách grófky“ či „Ako sa stať šľachticom“. Deti budú sprevádzať historické postavy, napríklad kňažka Karolína Maximiliána.

Za pravekými aj súčasnými zvieratami do Vyškova

Ak zavítate do Vyškova, nenechajte si ujsť ZOO park. Jeho expozícia je zameraná na chov domácich a hospodárskych zvierat ako sú kone, ovce, osly, ale aj ťavy. Okrem toho tu uvidíte tiež viac než 18 druhov sliepok z celého sveta. A deti si určite zamilujú aj expozíciu mačky sibírskej a bengálskej, 20 druhov králikov či opičky malpa. Čo ale robí ZOO park jedinečným je otvorená expozícia „Austrália“ s klokanmi a tiež expozícia psov dingo. Zo ZOO parku sa vláčikom vypravte do DinoParku. Tu deti spoznajú svet dinosaurov, zabavia sa a odnesú si nové poznatky. Nielenže uvidia dinosaurov v životnej veľkosti, ale prejsť môžu aj lanovou dráhou a zahrať sa na archeológov na paleontologickom ihrisku.

Podobné články