Vplyv obrazovky na oči

Thumbnail
Kategórie:

Čo je to modré svetlo? A aké problémy s očami môžu nastať pri práci na počítači? Ako sa im vyhnúť?

Počítače a elektronika sú neoddeliteľnou súčasťou dnešného života. Je veľmi nepravdepodobné, aby sa výdobytky techniky v budúcnosti využívali menej. Preto sa rozhodne oplatí zvážiť, aký efekt môže mať počítač na oči vášho dieťaťa. Hlavne, ak ho neviete odtrhnúť od obrazovky, kde trávi veľa času.

Do akej miery môže byť počítač nebezpečný pre oči?

Všetkého veľa škodí. To platí aj pre nadmerné trávenie času pri obrazovkách. Rovnako ako dospelí, aj deti sú dlhodobým sedením pri počítači ohrozené tzv. modrým svetlom”, syndrómom počítačového videnia a ergonomickými problémami.

Modré svetlo

Častým problémom dlhodobého pozerania sa na obrazovku je vplyv “modrého svetla”. Nie je ničím nezvyčajné, prirodzene ho vyžaruje Slnko a vďaka nemu vidíme oblohu modrej farby. Rovnako na nás pôsobí z mobilov, počítačov, či LED osvetlenia. Čím však môže byť škodlivé, ak sme mu bežne vystavení? Je súčasťou bieleho svetla, s vlnovou dĺžkou tesne pred UV svetlom (ultrafialové svetlo). To je pre nás neviditeľné. No napriek tomu môže mať veľmi nebezpečné účinky. Naše oči nedokážu efektívne blokovať “modré svetlo” tak, ako blokujú UV. Preto môže byť akékoľvek ďalšie vystavenie jeho pôsobeniu škodlivé. Čítaj ďalej…

Podobné články