Ako recyklovať po Vianociach?

Thumbnail
Kategórie:

To, že sú Vianoce obdobím hojnosti a štedrosti dokazujú aj štatistiky, podľa ktorých sa v decembri vyzbiera viac plastov a papiera ako v novembri, alebo v januári viac skla než v novembri a v decembri. Nedávajme si počas Vianoc sviatok a pokoj od triedenia, práve naopak. Využime čas doma na to, aby sme sa zamysleli aj nad tým, čo je pravou podstatou Vianoc a čo po ich odchode z našich bytov a domov ostáva pri smetnom koši.

Vianočný stromček

Živý stromček môžete doniesť na zberný dvor v Ladcoch, samozrejme, odzdobený. Určite ho nenechávajte pri zberných nádobách na komunálny či separovaný zber. Ďalšia možnosť, ako stromček zlikvidovať, je možnosť skompostovať ho (posekať, kmeň použiť ako palivo do krbu a vetvy dať do kompostu), darovať ho niekomu na kompostovanie, prípadne ho zasadiť či darovať na zasadenie, ak ste ho kúpili v kvetináči. Umelý stromček nehádžte do plastov, doneste ho na zberný dvor. Áno, umelé stromčeky patria do plastov, ale zvážte, či práve váš stromček nezaberie celú nádobu na plasty a ako by to vyzeralo, keby ho do plastov hodil každý z nás.

Nepotrebné alebo pokazené vianočné ozdoby

Plastové ozdoby môžete vhodiť do žltej nádoby na plasty, sklenené ozdoby a gule zase do zelenej nádoby na sklo. Gule pritom môžu byť aj farebné, pomaľované, to vôbec nevadí.

Svetlá, svetielka

Patria do elektro odpadu, a nezáleží na tom či ide o dlhé svetelné reťaze alebo malé blikajúce ozdoby. Je vhodné, ak sú celistvé, čiže im nechýba napríklad kábel, vhodiť však môžete aj tie poškodené.

Batérie

Batérie z hračiek alebo zo svetelných dekorácií doneste na zberný dvor, alebo do zberných nádob na batérie (obecný úrad, potraviny).

Baliaci papier a celofán

Baliaci papier (aj keď má na sebe zvyšky lepiacej pásky) patrí do papiera – modrá nádoba. Tenký celofán môžete vhodiť do nádoby na plasty – žltá nádoba.

Nevhodný darček

Vám sa nepáči, ale nebude sa niekomu z rodiny, kamarátov či susedov hodiť? Pokiaľ ho však chcete vyhodiť a je možné ho separovať, urobte tak.

A nezabúdajte – pred vhodením do nádoby plasty stláčame, papier skladáme. Nádoby na separovaný odpad majú obsahovať odpad, nie vzduch, slúžia všetkým a lenivosť pri vhadzovaní odpadu do nich nie je na mieste.

Podobné články