Veľkonočné tradície na Slovensku

Thumbnail
Kategórie:

Ako vznikla šibačka, a prečo maľujeme práve v tomto čase kraslice?

Slovensko je nádherná krajina, ktorú v minulosti vo veľkej miere formovali naše folklórne zvyky. Keď sa dnes obzrieme späť, môžeme našim predkom poďakovať za to, že nám tu zanechali také množstvo tradícií. V dnešnom článku, by sme sa zamerali na ich pripomenutie a pomaličky privítali jar.

Tradičné symboly

Medzi základné symboly patria napríklad bahniatka, kraslice, baranček, zajačik a kríž.

Tieto symboly sú nám dobre známe, aj keď pravdepodobne sme na ne len zvyknutí, pretože naši predkovia ich brali ako samozrejmosť. No za týmito na prvý dojem obyčajnými tradíciami sa skrýva zaujímavý motív vzniku.

easter-eggs-3256336_1280

Maľovanie kraslíc je pohanský zvyk, ktorý má Slovanský pôvod  a symbolizuje vítanie jari. V minulosti to bolo práve pri príležitosti rôznych rituálnych obradov. Maľovanie kraslíc v náboženskom zmysle symbolizuje znovuzrodenie a taktiež poukazuje na prepojenie Starého a Nového zákona. Zvykom bolo maľovať ich červenou farbou, ktorá mala reprezentovať Ježišovu krv. V dnešnej dobe sú už zaužívané aj iné veselé farby.

Bahniatka sú náhradou za pôvodný symbol a tým bola palmová ratolesť avšak používajú sa len v okolitých krajinách. Tou pôvodne vítali Ježiša po zmŕtvychvstaní, no nakoľko u nás tento strom nemáme variantou preň sa stali práve bahniatka.

Baranček je taktiež kresťanským symbolom a upomienkou obety Ježiša.

passover-3252273_1280

Zajačiky sa stali symbolom chudobných a pokorných ľudí a preto sa zaradil i medzi znaky veľkej noci.

Tradície

Jednoznačne najznámejšou tradíciou spätou s veľkou nocou je oblievačka a šibanie korbáčom. Približne polovica obyvateľstva tento zvyk nemá rada a druhá polovica sa naň skryto teší. V dnešnej dobe nie je tento zvyk samozrejmosťou po celom Slovensku, avšak svoje miesto si stále drží na východe Slovenska, v menších obciach a na dedinách.  Zvyk má za úlohu, aby boli dievčatá po celý rok zdravé a pekné. Šibači dostávajú za šibačku výslužku vo forme vymaľovaných kraslíc, čokoládové vajíčka, stužky na korbáč alebo peniaze.

Maľovanie kraslíc – Symbol nového života, prebúdzanie sa prírody a plodnosť. Maľovanie škrupín počas veľkonočných sviatkov teda prináša šťastie a v minulosti slúžili ako talizman – aby bol ďalší rok úrodný a prežitý v hojnosti. Dôležitou súčasťou veľkej noci je pôst. Dnes už nie je taký známy a obľúbený, no stále sa nájdu rodiny, ktoré túto tradíciu dodržujú.

ham

Jedlo

Veľa ľudí sa na Veľkú Noc teší hlavne kvôli honosným stolom plným jedla. V tomto prípade platí iný kraj iný mrav a každá rodina má svoje vlastné tradičné jedlá, ktoré sa pripravujú počas Veľkonočných sviatkov. Na veľkonočnom stole však nesmie chýbať varená šunka, vajce a rôzne druhy koláčov.

Podobné články