Veľká kniha rozprávok na dobrú noc zo všetkých kútov sveta

Thumbnail
Kategórie:

Pohodlne sa usaďte a vydajte sa na čarovnú cestu okolo sveta s bohato ilustrovanou knižkou Veľká kniha rozprávok na dobrú noc zo všetkých kútov sveta.
Každý večer vás čaká nové dobrodružstvo plné zázrakov a prekvapení. Nájdete tu klasické rozprávky, ako sú Cisárove nové šaty alebo príbeh o Odyseovi, no aj menej známe poklady z Afriky, Austrálie a Oceánie, zo Severnej aj z Latinskej Ameriky.
Čarovná lampa, Matarakiho hviezda či Zázračný štetec?
Len si vyberte!

Rozprávky na dobrú noc sú ako stvorené na čítanie pred spaním, no tento výlet do krajiny snov si určite vychutnáte kedykoľvek. Ideálne rozprávky pre deti od 5-7 rokov.
Tu sú dve malé ochutnávky.

Dánska rozprávka Cisárove nové šaty

Pred mnohými rokmi žil cisár, ktorý najviac zo všetkého miloval nové šaty. Jedného dňa prišli do jeho paláca dvaja tkáči a vyhlasovali, že vedia utkať látku tých najzvláštnejších farieb a vzorov.
„Naša látka má navyše takú zvláštnu vlastnosť, že ju môže vidieť iba ten, kto je múdry,“ povedali cisárovi. „Pre hlúpych ľudí je celkom neviditeľná.“
Cisár bol unesený. Dal tkáčom plné mešce peňazí, aby si mohli kúpiť hodvábne nite a čo naj-skôr začali tkať tú zvláštnu látku.
Tkáči si priniesli do paláca krosná. Vzali si od cisára peniaze, sadli si k prázdnym krosnám a tvárili sa, že tkajú,
Po niekoľkých dňoch to už cisár od zvedavosti nemohol vydržať. Poslal ministra, aby zistil, ako pokračuje práca na jeho nových šatách. Lenže keď minister vošiel k tkáčom do dielne, nevidel na krosnách nič.
„Poďte bližšie,“ ponúkol ho jeden z tkáčov, predstierajúc, že drží látku na rukách. „Bude sa cisárovi páčiť tento jemný vzor a jasné farby?“
Minister už počul, že látku môžu vidieť iba múdri ľudia. Uprene sa díval do vzduchu.
Ja som asi hlúpy, pomyslel si zdesene. Ak sa cisár dozvie, že látku nevidím, prídem o ministerské kreslo! A tak len prikyvoval.
„Budem cisára informovať, že látka je úchvatná,“ povedal tkáčom, a tak aj urobil.
Tkáči si vypýtali ďalšie peniaze a ďalej predstierali tkanie.
Medzitým sa zvesť o nádhernej látke rozchýrila po celom meste. Po niekoľkých dňoch poslal netrpezlivý cisár svojho tajomníka zistiť, ako tkáči pokračujú.
Rovnako ako minister, ani tajomník nijakú látku nevidel, ale nechcel vyzerať hlúpo, preto tká-čom chválil krásny vzor aj farby…

rozprávky z európy

Poľská rozprávka Tri dary

Starý kráľ Václav sedel na tróne a tváril sa ustarostene.
„Čo ťa trápi, drahý môj?“ spýtala sa ho kráľovná. „V kráľovstve vládne mier, ľudia sú šťastní a naši traja synovia vyrástli na šikovných mladých princov.“
„Nastal čas,“ aby som rozhodol, ktorý z našich synov prevezme kráľovstvo, keď sa ja pominiem,“ vzdychol kráľ. „Narodili sa v jeden deň, tak ako mám medzi nimi rozhodnúť?“
Kráľovná sa rozpamätala na ten radostný deň, keď sa jej narodili trojčatá, traja princovia: Viktor, Vincent a Vladislav. Teraz z nich už boli milí, múdri a šikovní mládenci a rodi-čia ich mali radi všetkých rovnako.
„Musíš vybrať toho syna, ktorý bude naj-lepšie slúžiť ľuďom,“ poradila manželovi.
„Múdre slová, drahá,“ súhlasil kráľ a dal poslať po troch princov…

rozprávky z európy

Fotogaléria

Podobné články