Vaše dieťa sa priotrávi. Ako zareagujete?

Thumbnail
Kategórie:

Na Slovensku sa ročne zbytočne otrávi vyše 4 000 ľudí, pričom viac ako polovicu tvoria deti! Voľne položené lieky, ale aj chemikálie v domácnostiach, pesticídy, jedovaté huby a rastliny. To všetko ich láka svojou farbou, tvarom a často aj chuťou (sladké a voňavé sirupy). Hrozivé číslo, ale najstrašnejšie na tom je, že sa veľkej časti dalo predísť. Máme pre vás super tip, ktorý by rozhodne nemal chýbať v žiadnej domácnosti!

Práve vyšla kniha Neotrávte sa! s podtitulom Najčastejšie príčiny otráv v domácnosti. Vypracovali ju odborníci z Národného toxikologického informačného centra a nájdete v nej všetky informácie o otravách od A po Z.
Áno, väčšina otráv vzniká v domácnosti, až 80 %. Príčinou u detí býva zväčša náhoda (zvedavosť, nevhodné uchovávanie liekov či chemikálií v domácnosti, podanie nesprávneho lieku alebo omyly v dávkovaní). U starších detí a dospelých ide často o úmyselné zneužívanie liekov, alkoholu a drog alebo o samovražedný úmysel.

Ako by ste zareagovali?
Predstavte si, že dieťa práve prehltlo čistiaci prostriedok. Priateľa uhryzol had. Kyselina vám vstrekla do oka. Váš psík zožral návnadu na potkany. Neviete, či látka, ktorú ste náhodne požili vy alebo vaše dieťa, nemôže spôsobiť otravu.
Čo by ste urobili? Viete presne, ako by ste reagovali?
Prvé minúty rozhodujú. Musíte rýchlo zistiť, či ide naozaj o otravu a zakročiť.
Ako si však byť istý, že ide o otravu?

Napríklad dieťa sa sťažuje na bolesti bruška, vracia, má kŕče, hnačku, poruchu vedomia, dýchania, respektíve poruchu srdcového rytmu. Zmení sa jeho správanie, má nekoordinované pohyby, zle artikuluje, má halucinácie, zúžené alebo rozšírené zreničky. Z úst dieťaťa cítiť zápach, prejavuje sa uňho zvýšené, respektíve znížené potenie, suché sliznice alebo zvýšená tvorba slín.

V knihe Neotrávte sa! sa dozviete, ako rozpoznať jednotlivé druhy otráv a základné princípy poskytnutia prvej pomoci. Práve tie prvé sekundy a minúty môžu zachrániť život alebo zmierniť poškodenie zdravia.
Kniha prináša abecedný zoznam látok, ktoré môžu spôsobiť otravu vrátane jej príznakov a prvej pomoci. Spolu s pohotovostnými telefónnymi číslami sú to užitočné informácie pre všetky rodiny, najmä pre ľudí, ktorí si myslia, že im sa to nemôže stať. Autorky sú odborníčky z Národného toxikologického informačného centra, majú na konte viaceré odborné publikácie u nás na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Do pozornosti tiež dávame praktickú knihu Rodičia sa pýtajú ortopéda, v ktorej sa dozviete všetko o topánkach, správnom chodení, zlozvykoch a získate množstvo tipov.

Podobné články