V ZOO Bratislava prišlo na svet mláďa orangutana sumatrianskeho

Thumbnail
Kategórie:

Bratislavská zoo sa teší z nového prírastku u orangutanov sumatrianskych. Ide nielen o doposiaľ prvé úspešne odchované mláďa tohto druhu v ZOO Bratislava, ale na Slovensku vôbec. Orangutany patria medzi kriticky ohrozené živočíšne druhy, rast voľne žijúcej populácie je veľmi pomalý, keďže v ich prirodzenom prostredí výskytu sú samice schopné priviesť na svet iba jedno mláďa raz za 8 – 9 rokov.

Pôrod samice Mengaly bol bezproblémový, svoje mláďa priviedla na svet v súkromí, bez pomoci chovateľov. Potomok chovného páru orangutanov sumatrianskych (Pongo abelii), Mengaly a Filipa, prišiel na svet v skorých ranných hodinách, 24. apríla 2023. Pri pravidelnej rannej kontrole v tento deň chovatelia pozorovali Mengalu, ako po pôrode svoje starostlivo očistené mláďa už pevne drží.

Mengala, ako niekoľkonásobná matka, je mimoriadne starostlivá a mláďa sa jej pevne pridŕža aj vtedy, keď lezie do výšok s cieľom nájsť si pohodlné a ničím nerušené miesto na dojčenie a odpočinok.

Narodenie orangutana sumatrianskeho na Slovensku je obzvlášť výnimočné. Samica Mengala pricestovala do ZOO Bratislava ešte v roku 2015 spolu so svojím, v tom čase 5-ročným mláďaťom Vilmosom. Blížiac sa do obdobia puberty, keď už mladé samce opúšťajú svoju matku s cieľom hľadať si vlastnú partnerku, mal Vilmos nájsť nový domov v novom tropickom pavilóne ZOO Planckendael v Belgicku. Po pomerne náročnom boji s pandémiou COVID-19 a mnohými inými výzvami Vilmos nakoniec v júli 2022 opustil ZOO Bratislava. Mengala s Filipom tak dostali od koordinátora európskeho záchranného programu povolenie sa páriť, pričom novonarodené mláďa orangutana sumatrianskeho je Filipovým prvým potomkom.

Aby sme samici Mengale dopriali čas na zotavenie po pôrode a zároveň možnosť v pokoji sa starať o svoje mláďa, boli vnútorné priestory pavilónu primátov návštevníkom ZOO neprístupné. Od 31. mája 2023 sa návštevníci budú môcť prísť pozrieť na mláďa aj do priestorov pavilónu, ktorý bude otvorený denne od 10.00 h do 14.00 h. Počas priaznivého počasia môžu návštevníci orangutany vidieť vo vonkajšej expozícii.

Zdroj: www.zoobratislava.sk

Fotogaléria

Podobné články