ZOO Bratislava sa teší z nových obyvateľov, vo výbehu medzi dikobrazmi bielochvostými a hrošíkmi libérijskými môžu návštevníci po novom obdivovať trojicu skunkov pruhovaných (Mephitis mephitis). Ide o tri mladé samce, ktoré rozšíria našu kolekciu severoamerických cicavcov.
Skunk pruhovaný je najrozšírenejším druhom skunka a vyskytuje sa od juhu Kanady cez Spojené štáty až po sever Mexika. Typickým znakom tohto nočného živočícha je čierna srsť s výraznými bielymi pruhmi, podľa ktorých dostal aj svoj názov. Skunk je všežravec, v prírode sa živí hmyzom, drobnými stavovcami, vajcami, ovocím či koreňmi.
Najznámejší je však vďaka svojej unikátnej obrane pred predátormi. V prípade ohrozenia dokáže vystreknúť páchnucu tekutinu zo špeciálnych žliaz pri chvoste. Tento „zápachový štít“ je tak účinný, že odradí aj oveľa väčšieho nepriateľa. Zaujímavosťou je, že skunk varuje útočníka typickým dupaním a zdvíhaním chvosta ešte predtým, než použije svoju zbraň.
Samotné slovo „skunk“ pochádza z jazykov algonkinskej jazykovej rodiny, ktoré používali pôvodní obyvatelia severovýchodnej Ameriky. Tento názov sa postupne ujal v angličtine a dnes sa používa medzinárodne.
Príchod skunkov do zoo je vítaným spestrením našej zbierky druhov. Návštevníci majú možnosť spoznať zaujímavého obyvateľa Severnej Ameriky, ktorý je vo voľnej prírode často nedocenený, no zohráva dôležitú úlohu v ekosystéme ako regulátor populácií hmyzu a drobných živočíchov.
Zdroj: www.zoobratislava.sk