Advertisement Advertisement

Udržateľnosť – ako k nej viesť deti?

Thumbnail
Kategórie:

Udžateľnosť je niečo čo by sme mali našim deťom vysvetliť. Ale ako ich k tomuto ekologickému spôsobu života správne naviesť už môže byť ťažšia otázka.

Ako viesť deti k udržateľnosti udržateľnosť

udržateľnosť

Príjemné jesenné počasie mnohých z nás vytiahlo cez víkend do prírody. S priateľmi sme sa vybrali do Malých Karpát na Skalnatú. Náš dobrý pocit z prechádzky v lese vystriedalo sklamanie z množstva odpadu, ktorý sme okolo nás videli. Nie som odborník v oblasti životného prostredia, ale ako mame mi záleží na tom, v akom prostredí vyrastajú a budú žiť moje deti. Čo môžeme urobiť preto, aby sme naše deti naučili žiť ekologickejšie a zodpovednejšie? Začnime hoc aj malými skutkami a ukážme deťom, že nám ich budúcnosť nie je ľahostajná a udžateľnosť, nie je až tak komplikovaná.

Trieďme odpad udržateľnosť

Papier, sklo a plasty sa dajú zrecyklovať. Pri triedení využívajme zberné nádoby. Vedzme, že odpad, ktorý sa vyhodí do čierneho koša sa už netriedi. Snažme sa ho preto minimalizovať. Textil po deťoch posuňme inej mamine alebo darujme charite.

Kompostujme

Na dedine alebo v domčeku so záhradou v meste, je to jednoduché. Biodpad vynášajme do kompostéra a kompost ďalej využívajme ako hnojivo pri pestovaní ovocia a zeleniny. Tak nás to naučili ešte starí rodičia. Ale čo v byte? Veľkým príkladom je pre mňa kamarát, ktorý všetok bioodpad zo svojej domácnosti kompostuje vo vlastnoručne vyrobenom originálnom kompostéri. Vzniknutý kompost potom používa ako hnojivo pre rastliny a kvetiny do kvetináčov. Dnes už na sociálnych sieťach nájdeme veľa návodov, ako si môžeme založiť vlastný kompostér, tak poďme do toho.

trash-3323974_1920

Odmietajme jednorazové veci

Začnime tým, že ovocie a zeleninu nakupujme v obchodoch do textilných vrecúšok a nie do jednorázových plastových obalov. Pre tých odvážnejších z nás, rastú ako huby po daždi nové obchody aj e-shopy s prírodnými potravinami či potravinami na váhu, čapovanou ekodrogériou, prírodnou kozmetikou i ekodoplnkami do domácnosti.

Zredukujme nákup vecí

S každou novou vecou, ktorú kúpime deťom či do domácnosti, vzniká odpad – pri jej výrobe, balení, doprave, a nakoniec sa sama stane odpadom. Vždy si vopred premyslime, či vec, ktorú kupujeme, skutočne potrebujeme a ako ju využijeme. Viete, že priemerný Slovák v roku 2019 vyprodukoval až 435 kg odpadu?

Používajme veci opakovane udržateľnosť

Jednoducho nahraďme plastové fľaše, príbory, taniere a poháre sklenenými a jednorazové vreckovky textilnými. Používajme bicykel alebo choďme pešo namiesto vozenia sa v aute.

Životné prostredie, klimatické zmeny, globálne otepľovanie – o týchto aj ďalších vážnych témach už nechcime len počúvať v televízii, rozhlase či na workshopoch, ale konajme. Oceňujem preto všetky aktivity a snahy, ktoré vedú deti k tomu, aby sa naučili žiť bezodpadovo a vedeli čo je to udržateľnosť, napríklad:

Podobné články