Obľúbené detské atrakcie, na ktorých sa deti nielen do sýtosti vyskáču, ale zároveň sú užitočným pomocníkom pre detský vývoj.
Deti sú skrátka živly. Neustále majú potrebu všade skákať, všetko prehľadávať a šantiť od rána do večera. A je to tak správne, pretože presne to má zdravé dieťa robiť. Jednou z všeobecne najobľúbenejších atrakcií, ktoré deti navštevujú v rôznych centrách a parkoch, sú práve trampolíny. Ponúkajú veľa zábavy osamote aj v skupinke a navyše, hoci sa to nezdá, môžu mať pre vývoj dieťaťa veľa pozitívnych vlastností. Dnes sa zameriame hlavne na to, ako dokážu trampolíny pomôcť deťom v ich vývoji.
Sú trampolíny pre deti úplne bezpečné?
Určite sa pýtate na to, či si deti na trampolínach nemôžu viac ublížiť, než čokoľvek iné. Raz za čas sa totiž ukáže správa o tom, že si dieťa na trampolíne mohlo niečo spôsobiť. To sa však týka len takej trampolíny, ktorá nemá tie správne ochranné prvky. Väčšinou ich nájdete v hobby obchodoch alebo supermarketoch a jedná sa o tie najlacnejšie záhradné modely.
Naopak, kvalitná trampolína by takýto problém nikdy nemala mať. Trampolíny počítajú s čo najväčším možným bezpečím, a preto sú pre nich charakteristické nejaké rysy. Po prvé, sa do nej vstupuje po schodíkoch, takže sa tu eliminuje akákoľvek hrozba pádu pri „nastupovaní“ na trampolínu. Celá trampolína je navyše kompletne obkolesená konštrukciou s ochrannou sieťou. Keď teda dieťa vyletí z plochy trampolíny, tak ho sieť bezpečne zachytí a vráti späť na „hraciu plochu“.
Trampolína učí deti koordinácii
Akým spôsobom môžu mať trampolíny pozitívny vplyv na fyzický vývoj dieťaťa? Zabrúsime teraz trošičku do športovej časti detského života. Možno ste sa už niekedy stretli s pojmom „zlatý vek koordinácie“. Jedná sa o deti v predškolskom veku a na prvom stupni základnej školy. V tomto období je pre deti najjednoduchšie sa učiť nové pohybové vnemy a výrazne sa tak do konca života ovplyvňuje ich schopnosť koordinácie. To znamená objem pohybov, ktoré počas svojho života dokážu pre svoje telo „zautomatizovať“.
Ak tento odborný výklad posunieme do praxe, tak je pre deti dôležité sa v detstve čo najviac hýbať a učiť sa novým fyzickým vnemom. Pri šantení na trampolíne sa zdanlivo nič také špeciálne nedeje, ale rovnako ako pri gymnastike tu dochádza k výraznej stimulácii mnohých svalov, a tým sa zlepšuje ich zručnosť. Gymnastika je, mimochodom, práve kvôli týmto vlastnostiam považovaná za jeden z najťažších športov a trampolíny sú pri učení mnohých pohybov častou vhodnou pomôckou.
Rytmika sa prehliada, ale je extrémne dôležitá
Možno vám to ani nenapadne, že by bola rytmika pre dieťa nejak zvlášť dôležitá, no naozaj je. Pri skákaní sa deti učia rytmickému pohybu a koordinácii pohybov v nejakom časovom horizonte. Rytmika sa tým výrazne zdokonaľuje. Pýtate sa prečo? Radi vám dáme niekoľko príkladov z reálneho života. Čo napríklad pravidelná chôdza, riadenie automobilu alebo tanec.