Toto mali čítať naši rodičia

Thumbnail
Kategórie:

Kniha o tom, ako vychovávať svoje deti a nerobiť chyby svojich rodičov.

Ako správne vychovávať svoje dieťa a nerobiť chyby, ktoré nám prekážali u našich vlastných rodičov? Ako sa vyhnúť omylom, ktoré sme vnímali z pohľadu výchovy od našich rodičov? Táto kniha rozpráva o tom, akú výchovu sme dostali my a ako to vplýva na naše vlastné rodičovské schopnosti, o chybách, ktorým sa nevyhneme – predovšetkým o tých, ktoré sme nikdy nechceli robiť –, a aj o tom, čo s tým.
Novinka s názvom Toto mali čítať naši rodičia.

Táto kniha hovorí o tom, ako si vytvoriť plnohodnotný vzťah so svojím dieťaťom. Poradí, ako toto intímne puto posilniť, a upozorní na neviditeľné hrozby, ktoré ho môžu oslabiť. Vysvetľuje tiež, na čom skutočne záleží vo vzťahu rodičov a detí. Núti nás, rodičov, zamyslieť sa nad sebou a poskytuje množstvo zaujímavých podnetov.

Nenájdete v nej veľa tipov, trikov či fígľov pre rodičov a niekedy vás možno rozruší, nahnevá alebo z vás dokonca spraví lepšieho rodiča. „Napísala som knihu, ktorú by som si bola rada prečítala, keď sa mi narodilo dieťa, a naozaj si želám, aby ju kedysi čítali aj moji rodičia,“ tvrdí autorka Philippa Perryová.
Je to skúsená psychoterapeutka a vysvetľuje dôležitú spojitosť medzi našou vlastnou výchovou a našimi rodičovskými schopnosťami. Veď aj keď si to neuvedomujeme, naučené vzorce správania máme v sebe hlboko zakorenené.
Kniha je skvelým pomocníkom na ceste k lepšej komunikácii a porozumeniu vlastných detí. Pretože láska bez správnych slov v rodičovstve občas nestačí.

„Ako psychoterapeutka som mala príležitosť rozprávať sa s ľuďmi, ktorí sa trápia s rozličnými aspektmi rodičovstva. Vďaka svojej práci som mohla skúmať, ako vznikajú dysfunkčné vzťahy a ako sa dajú znova napraviť. V tejto knihe sa s vami chcem podeliť o to, čo je v rodičovstve relevantné. Budem hovoriť o tom, ako pracovať s pocitmi – vašimi aj ich  – , ako sa naladiť na svoje deti, aby ste im lepšie rozumeli, a ako si s nimi vytvoriť ozajstný vzťah a nezaseknúť sa vo vyčerpávajúcej slučke konfliktu alebo uzavretosti jeden pred druhým,“ sľubuje P.Perryová.

Pozerá sa na rodičovstvo z dlhodobého hľadiska, neponúka lacné tipy ani triky. Zaujíma ju, ako môžeme dieťaťu porozumieť, nie ako ho zmanipulovať. V knihe nabáda, aby ste sa zamysleli nad svojimi zážitkami z detstva, aby ste mohli odovzdať ďalej to dobré z vlastnej výchovy a vyhnúť sa tým menej nápomocným aspektom.

V knihe Toto mali čítať naši rodičia vám odpovie napríklad aj na tieto otázky:

  • Ako naša výchova ovplyvnila náš vzťah k vlastným deťom
  • Ako sa učíme z vlastných chýb (a ako ich môžeme napraviť)
  • Ako sa zbaviť negatívnych vzorov správania
  • Ako zaobchádzať s impulzívnymi pocitmi
  • Ako sa naučiť navzájom komunikovať s úctou
  • Aký prísny má byť rodič?

Viac nájdete v knihe Toto mali čítať naši rodičia.

Podobné články