Topánky pre dieťa? 5 najdôležitejších vlastností.

Thumbnail
Kategórie:

Ľudské chodidlo je zložité – len si predstavte 26 kostí a 35 kĺbov, ktoré držia pohromade a podopierajú väzy. Noha dieťaťa je vystužená tukom a je tiež vysoko flexibilná, aj preto je extrémne dôležité, aby deti nosili vhodné topánky. Väčšina detí začína chodiť vo veku 8-18 mesiacov a mnoho batoliat má ploché nohy. Na čo teda pri výbere topánok pre deti dbať?

Deti a nosenie topánok

Dieťa, ktoré sa učí chodiť, dostáva dôležité zmyslové informácie práve z chodidiel, ktoré sa dotýkajú zeme. Detské topánky pomáhajú chrániť nohy pred zranením, ale tiež pred teplom a chladom. Keď sa batoľatá učia chodiť, mali by mať čo najčastejšie bosé nohy alebo aspoň obuv s mäkkou podrážkou, aby cítili, čoho sa dotýkajú nohami, a rozvíjali tak svoju svalovú silu. Keď batoľatá už istý čas chodia samé, môžu prejsť na topánky s pevnejšou podrážkou. Dôležité je tiež zvoliť pre vaše dieťa vhodnú veľkosť obuvi. Detské nohy rastú veľmi rýchlo a veľkosť ich topánok môže byť potrebné aktualizovať každých pár mesiacov. Príliš tesné topánky môžu brániť vášmu dieťaťu pri chôdzi a môžu mu tiež spôsobiť problémy, ako je napríklad zarastanie nechtov na nohách.

1. Prírodný materiál

Materiál, z ktorého sú topánky vyrobené, musí byť pružný, poddajný, mal by zabezpečiť voľný prístup vzduchu a odparovanie vlhkosti. Môžu to byť prírodné materiály, ako napríklad pravá koža, nubuk, alebo kožušina; či moderné high-tech materiály – HTM. Tie majú špeciálnu vodeodolnú, no zároveň priedušnú membránu, ktorá umožňuje regulovať mikroklímu vo vnútri topánky. Vnútorný povrch topánky by mal byť vyrobený z prírodného materiálu.

2. Pružná podošva

Pre správny vývoj klenby chodidla musia svaly a väzy chodidla neustále pracovať. Tráva, kamene, piesok, zem (samozrejme v prípade, že po nich beháte naboso), ako aj rôzne iné povrchy, ktoré ich imitujú (napríklad špeciálne koberčeky) stimulujú vývoj detských nôh. Svaly a väzy chodidla nefungujú na rovnomernom tvrdom povrchu (vrátane tvrdej podrážky) tak, ako by mali. Podrážka by preto mala byť pružná a protišmyková, čo platí nielen pre zimnú obuv, ale aj pre akýkoľvek iný typ obuvi. Zimná obuv by pritom mala mať hrubšiu podrážku ako jarno-jesenná, aby dieťaťu nemrzli nôžky.

3. Pevná konštrukcia

Zvršok topánky by mal byť pevný (bez akýchkoľvek výrezov) a dostatočne tvrdý aby pevne držal pätu a zabránil jej skĺznutiu a krúteniu do strany. Dávajte ale pozor, aby mal zaoblený vrch a nezarezával sa alebo netlačil dieťa v žiadnej oblasti. Pre rozvoj chôdze je tiež potrebný malý podpätok. Jeho výška by nemala byť väčšia ako 5-7 mm.

4. Ideálna podpora priehlavku

Pre prevenciu plochých nôh má detská obuv často podporu priehlavku, čo napomáha k rozvoju normálnej klenby chodidla. To však neznamená, že absencia podpory priehlavku nevyhnutne vedie k plochým nohám. Ak už ju v topánke máte, mala by byť pružná, aby sa pod tlakom chodidla stlačila a narovnala. Nemala by ale byť príliš veľká, inak to môže viesť k poruchám vývoja chodidiel, ktoré sa budú vykrúcať smerom von. Z rovnakého dôvodu sa neodporúča aby deti nosili topánky, ktoré kedysi nosila iná osoba, pretože s najväčšou pravdepodobnosťou už detská obuv prevzala tvar chodidla svojho predchádzajúceho majiteľa.

5. Pohodlné zapínanie

Zapínanie by malo byť nastaviteľné, aby topánku dobre fixovalo na nohe. Topánky na suchý zips zvládne vyzuť a obuť aj ročné bábätko, takže výber takýchto modelov má skutočne zmysel a uľahčí vám množstvo problémov.

Nech už hľadáte detské topánky pre deti akéhokoľvek veku, na CCC nájdete široký výber detskej obuvi. Vyberie si tak naozaj každý bez ohľadu na rozpočet alebo na vkus.

Podobné články