Tipy na piknikovanie v prírode pre celú rodinu

Thumbnail
Kategórie:

Stravovanie vonku si vyžaduje malé plánovanie a môže byť jednoduché alebo elegantné, je to na vás. Tu je zopár tipov, ako pripraviť najlepší piknik pre vás a vašu rodinu a priateľov.

Slnko svieti, kvety kvitnú – a tá obrovská deka, ktorá celú zimu sedela v zadnej časti skrine, je pripravená na svoj očakávaný návrat. Čo to znamená? Predsa piknik!

Piknikový kôš je základ! Na trhu dostať široký výber piknikových košov s rôznou výbavou, od jednoduchších po bohato vybavené riadom, pohármi a taniermi. Môžete si zobrať aj piknikovú tašku alebo chladiaci box, avšak s piknikovým košíkom bude mať váš piknik nádych romantiky. Vo vašom piknikom koši nesmú chýbať taniere, poháre a príbor. Ideálne si so sebou zoberte taniere a poháre na opakované použitie (plastové). Neodporúča sa sklo, môže sa vám ľahko rozbiť. Príbor môže byť aj na jednorázové použitie, ale v takom prípade zvoľte radšej  z bambusu, je ekologický a recyklovateľný.

Vyberte si správnu deku! Zoberte si so sebou takú deku alebo podložku, ktorá poskytuje nielen dostatočné pohodlie, ale zároveň je ju možné oprať v práčke v prípade zašpinenia od trávy alebo jedla. Mala by mať aj nepremokavú spodnú stranu, čím bude izolovať od chladu a vlhka.

Jedlo majte dopredu pripravené!  Pokrmy si doma pripravte najlepšie v malých porciách, nachystané v mištičkách, ktoré len stačí otvoriť. Volte ľahko servírovateľné dobroty – toasty, obložené pečivo, šaláty, sladkosti, malé dezerty, keksíky alebo sušienky, ovocie či orechy. Čo by to bolo predsa za piknik bez niečoho sladkého, čo ulahodí vašim a vašich drobcov? Vezmite si so sebou čokoládové sušienky Zvieratká od dr Gerarda. Jemné a chrumkavé sušienky sú poliate lahodnou a krémovou čokoládou. Každý keksík je iné zvieratko. Zahrajte sa so svojimi deťmi, aby sa snažili hádať, aké zvieratko je konkrétna sušienka a keď uhádnu, dostanú keksík ako odmenu! Nielen chutné, ale aj zábavné! Vďaka praktickej veľkosti sú ideálne na piknikovanie v prírode. Z nápojov je ideálna voda, ovocná šťava, víno alebo sekt. Neberte si so sebou mliečne výrobky, morské plody, ryby, zmrzlinu ani mrazené pokrmy – ľahko sa vám v tom teple roztopia a pokazia.

Pozor na hmyz! Pred príchodom na miesto sa nastriekajte repelentom proti hmyzu. Tým, že sa budete dlho zdržiavať v tráve, kde sa to hemží hmyzom, odporúčame si vytvoriť domáci repelent, ktorý ich odradí. Pokrájajte si citrusové plody (citróny, grep, pomaranč) na malé kocky a dajte ich do vody variť (cca 5dcl vody). Varíte asi 40 min. na miernom ohni. Zmes precedíte a necháte vychladnúť. Prelejete do fľašky s odstrekovačom a vezmete so sebou. Prírodným repelentom môžete postriekať deku, aj oblečenie. Po návrate domov sa pre istotu nezabudnite prezrieť po kliešťoch. Môžu sa ukrývať aj pod vlasmi!

Nájdite si správne miesto! Hľadajte miesto, ktoré je malebné a idylické, svieže a trávnaté s dostatkom prírodného tieňa. Zamerajte sa na to, aby ste sa rozložili pod stromom, tým získate tieň, v prípade veľmi horúceho dňa. Ak by ste si nenašli žiaden správny strom, nevadí. Zoberte si so sebou dáždnik alebo slnečník a je po probléme! Dôležité je, aby ste počas vášho pikniku nedostali úpal, preto vždy majte nad hlavou tieň alebo pokrývku hlavy.

Upracte po sebe! Nikto nemá rád, keď príde do prírody a nájde tam hromadu odpadkov. Nezabudnite si so sebou vziať niekoľko vriec na odpad, aby ste mohli opustiť vaše miesto také čisté, ako ste ho našli.

Základné vybavenie na piknik :

  • piknikový kôš plný jedla a nápojov
  • pikniková deka / podložka
  • chladiaci box / taška
  • malý ostrý nôž
  • taniere a poháre (opakovane použiteľné)
  • príbory (ak sa rozhodnete pre jednorázové použitie, použite ekologický bambus)
  • malá doska na krájanie
  • otvárač na fľaše
  • malý obrus na jedlo
  • repelent

Podobné články