Tipy na knihy a publikácie pre deti

Thumbnail
Kategórie:

Marec je mesiac kníh. Ale ako vybrať tie správne pre Vaše deti?

Pripravili sme pre Vás tipy na zopár úžasných, pútavých a nezabudnuteľných knižiek, ktoré by Vašim deťom nemali chýbať. Pre lepšiu orientáciu sme ich rozdelili do odporúčaných vekových kategórií od najmenších detí po tie väčšie.

Odporúčaná veková kategória: 3+

Dobrodružstvá zajačika Petríka

Dobrodružstvá zajačika Petríka je prvá kniha, ktorú Beatrix Potter, najobľúbenejšia anglická spisovateľka a ilustrátorka pre deti, napísala, a zároveň je aj prvým slovenským vydaním celého pôvodného diela. Všetky deti určite potešia štyri veselé príbehy o kultovom zajačikovi Petríkovi, ktorý aj s ďalšími huncútmi rád neposlúcha. Dokonca aj po tom, čo vyrastú, dobrodružstvo si ich stále nájde.

V týchto dňoch prichádza do kín animovaný film “Králik Peter” na motívy jej knižiek, z ktorých sa doteraz predalo po celom svete viac ako 100 miliónov.

 

Elmer a dúha

Elmer nevyzerá ako normálny sivý slon. Priam hýri farbami, a tak nečudo, že sa mu ostatné slony posmievajú. Je mu z toho smutno. Kiežby len bol taký obyčajný! Iste by sa mu potom prestali vysmievať. Elmer sa pokúsi zmeniť… ako to dopadne? Prečítajte si dnes už kultový príbeh Davida McKeea, preložený do 50-tich jazykov, v ktorom autor vyzdvihuje, aké dôležité je zostať sám sebou a mať sa rád aj s odlišnosťami, no vždy sa vedieť na sebe aj zasmiať. Zatiaľ vyšli dva diely ELMER a ELMER A DÚHA.

Odporúčaná veková kategória: 4+

Posvieť si na to – Ľudské telo

Vedia deti, čo sa ľuďom odohráva v tele pod kožou? Predstavte si, že by stačilo posvietiť si na to baterkou a všetko by bolo vidieť ako na dlani! Tak presne toto je teraz možné vďaka tejto skvelej knižke. Otvorte knihu, čítajte a potom si stránku podsvieťte baterkou. Deti uvidia, ako dýchame a ako jeme, ako nám svaly pomáhajú pohybovať sa a ako nám srdce pumpuje krv do celého tela! Ideálne čítanie pod perinu!

Video, kde uvidíte knihu si môžte pozrieť TU.

 

O zajacovi a korytnačke a ďalšie Ezopove bájky

Bohato ilustrovaná knižka ponúka známe i menej známe príbehy slávneho bájkara Ezopa. Prostredníctvom zábavných a zároveň poučných bájok s prevažne zvieracími hrdinami, ktorí majú ľudské vlastnosti, sa deti ľahšie naučia odlíšiť dobré správanie od toho zlého. Nenásilnou formou nám radia, ako sa stať lepšími, ako sa správať k iným, ale aj k sebe tak, aby sme sa nemuseli za seba hanbiť. Naopak, aby sme boli na to, ako konáme hrdí nielen my, ale aj naši rodičia a prarodičia.

 

Odporúčaná veková kategória: 6+

Andersenove rozprávky

Nik nevie toľko rozprávok ako Ole Zavriočká. Pod pazuchami nosí dva dáždniky – jeden s obrázkami a rozprávkami pre deti, ktoré boli v ten deň poslušné, druhý, prázdny, rozprestiera nad neposlušnými deťmi, tým sa nesníva nič. Večer, keď už deti ležia vo svojich postieľkach, tichučko si otvorí dvere do detských izbičiek, takisto tichučko sa zakráda k detským postieľkam, frkne deťom do očiek čarovného prášku, aby sa im zavreli, veď preto sa volá Ole Zavriočká, a keď už deťúrence spinkajú, sadne si na posteľ a rozpráva. Jeho rozprávky sú také pútavé, že ich pre deti a aj pre ich rodičov na večné veky spísal veľký dánsky rozprávkar Hans Christian Andersen.

V tejto knihe si prečítate tieto nezabudnuteľné príbehy: Ole Zavriočká, Palculienka, Kresadlo, Dievčatko so zápalkami, Cisárove nové šaty, Snehová kráľovná, Lietajúci kufor, Princezná na hrášku a Malá morská panna.

 

Počuješ rozprávať stromy? Malá objaviteľská cesta lesom

Spia stromy v noci? Rozprávajú sa spolu? Kam chodia diviaky na záchod? A ako funguje lesný internet?

Ak ste pripravení dozvedieť sa veľa zaujímavostí o stromoch a iných lesných obyvateľoch, o čom ste ani netušili a nepokladali to za možné, pridajte sa! Vyberieme sa spolu na napínavú expedíciu do lesa. Zasvätíme vás do tajomstiev jeho obyvateľov, ich zvláštností a trikov na prežitie. Lesník Peter Wohlleben vám na tejto pochôdzke porozpráva o svojich fascinujúcich pozorovaniach a prieskumoch. Už viac ako dvadsať rokov sprevádza rodiny a školské triedy po lese a zozbieral pri tom množstvo otázok detí na túto tému. Najzaujímavejšie nájdete v tejto knihe – jeho prvej knihe pre deti.

 

Odporúčaná veková kategória: 9+

Škola magických zvierat

Populárny seriál ŠKOLA MAGICKÝCH ZVIERAT prináša príbeh triedy s tak trochu uletenou učiteľkou, ktorú so žiakmi spája spoločné tajomstvo. Na koho sa usmeje šťastie, získa najlepšieho priateľa na celom svete: zázračné zviera, ktoré vie rozprávať a ktoré presne vie, čo dieťa potrebuje, a tak mu pomáha prekonávať všetky ťažkosti, či už v škole alebo v rodine. Vytvoria spolu nerozlučnú dvojicu a v každom dieli riešia nejakú napínavú záhadu. Príbehy o škole magických zvierat si získali veľkú obľubu aj u našich čitateľov. Zatiaľ vyšli 3 diely, ŠKOLA MAGICKÝCH ZVIERAT, SAMÁ JAMA, ZHASNUTÉ a už v apríli vychádza ďalšie pokračovanie.

 

Struny času

Struny času sú klasikou tínedžerskej sci-fi literatúry, ktorá ovplyvnila tvorbu mnohých spisovateľov.

Mimoriadne nadané a talentované deti svetoznámeho fyzika sa vydávajú na neuveriteľnú dobrodružnú cestu naprieč časom i priestorom, aby ho oslobodili z pazúrov Temnoty.  Pomôcť im v tom chcú aj tri záhadné nebeské bytosti, ktoré pricestovali na Zem.

 

 

 

 

Podobné články