Advertisement Advertisement

Tipy ako zvládnuť cestovanie s deťmi.

Thumbnail
Kategórie:

Dovolenka môže byť aj zábava!

Opäť je tu horúce leto a s ním čas dovoleniek, na ktorý sme skoro celý rok všetci čakali. My Slováci radi cestujeme za oddychom po Slovensku, ale i do zahraničia. V minulom roku dokonca dominovali domáce destinácie, krásy Slovenska – hrady, pamiatky, či príroda, no napriek obľube lokálnych obdivuhodných pamiatok sa aj tak nevieme vzdať dovolenky v Chorvátsku. Krajina je pre nás svojou vzdialenosťou ľahko dostupná aj autom. To však so sebou prináša aj isté obmedzenia. Niekoľkohodinová cesta autom s  deťmi  býva občas, slušne povedané, „nakladačka“, ktorá by dala zabrať aj najskúsenejšej animátorke. Tak ako to zvládnuť s mamičkovskou cťou a bez hádky s manželom?

Cesta do Chorvátska zaberie vždy viac ako 6 hodín. Samozrejme, záleží na tom, kam cestujete. Dlhší pobyt v aute vie byť náročný, najmä ak necestujete sami. Počas cesty na nás síce čaká poznávanie okolitej krajiny, no ak ste sa rozhodli vziať na dlhú cestu aj vaše ratolesti, treba predísť zbytočným hádkam, či nekonečne sa opakujúcej otázke – ,,kedy tam už budeme?“ trochu sofistikovanejším spôsobom. Sami viete, že únava z cestovania dolieha aj na vás, či partnera za volantom, viete si teda predstaviť, čo prežívajú deti. Všetko je pre nich nudné a nezaujímavé. Už nepomáha ani vaša snaha o zabavenie detí prostredníctvom vtipov a slovných hier, pesničky ich prestali baviť ešte pred hranicami, tablet a mobil sa už dávno vybili a vy už šediviete, lebo neviete, čo si počať.

Čo tak ale pripraviť vaše deti na dlhú cestu už vopred? Keďže viete, že cestovanie v aute môže byť v niektorých aspektoch obmedzujúce a náročné, dôkladná analýza ponuky hračiek, či kvalitnej detskej literatúry je určite dobrý nápad. Treba sa však držať jednoduchých pravidiel a brať ohľad na unaveného šoféra. Hračky by preto nemali byť nijako výstredné – nemali by pískať, kričať, či pišťať, v opačnom prípade totiž hrozí, že šofér od zúfalstva zbehne na najbližšiu poľnú cestu.  Medzi hračkami či aktivitami pre deti dnes nájdete rôzne vychytávky, no aj staré osvedčené hry.

Tipy na cestovanie od detskej psychologičky Márie Tóthovej  Šimčákovej:

  • Ako rodič sa potrebujete pripraviť a pred dlhou cestou pripravte pre dieťa v aute program. Jeho stres odbúrame vtedy, ak budeme my, dospelí, pripravení a budeme vedieť, čo nás čaká.
  • Deti rady počítajú, tak to využite. Nech počítajú mosty, nákladné autá, autobusy, skrátka čokoľvek, čo sa momentálne môžu vidieť. Môžete medzi sebou súťažiť, kto prvý zbadá modré alebo zelené auto, buldozér, sanitku alebo niečo akokoľvek nezvyčajné.
  • S únavou môžu nastúpiť nepríjemné detské prejavy a otázky typu: „Kedy tam už budeme?” Zásadne na ne odpovedajte: „Až tam budeme.” Nesnažte sa odpovedať konkrétnym časovým údajom, nakoľko deti to berú doslovne. Radšej pozornosť detí upriamte na jednotlivé prestávky a k nim smerujte ich očakávania.
  • Ak uprednostňujete knihy, no vaše dieťa si nevie predstaviť chvíľu bez modernejšej technológie, existuje riešenie. Čo tak vyskúšať interaktívnu formu hrania či čítania? Pomocou interaktívnej ceruzky môžu vaše deti spoznávať svet zvierat, prezerať si atlas sveta alebo sa hravo učiť tak, že si to ani nevšimnú. Interaktívna forma obsahuje rôzne kvízy, dáva deťom všeobecný prehľad a neraz prekvapí aj dospelých. Spoznávať svet rozprávok či učiť sa cudzí jazyk nebolo nikdy zábavnejšie! Cestovanie s knihou bude veselé a čítanie kúzelné. Určite ho oceníte aj počas dovolenky, len tak pri vylihovaní pod slnečníkom!

Zaberajú slovné hry ako hra „Na čo myslím”. Niekto myslí na určitú vec alebo zviera a dieťa musí klásť otázky, na ktoré môžete odpovedať len áno alebo nie. Deti rôzneho veku zvládnu aj hru „začni slovo“ a na posledné písmeno slova tvoria ďalšie. Môže byť hra na orientáciu v mape, kde ich naučíme ako sa v navigácii či mape zorientovať.  Poučná je aj hra na malých policajtov. Deti budú na určitom úseku sledovať porušovanie predpisov, napríklad, rýchlosť, nezapnuté pásy, telefonovanie. Môžu počítať koľko vodičov spáchalo priestupok a aký a pochopiteľne môžu „pokutovať” aj svojho rodiča za volantom.

Podobné články