Svetový deň Zeme

Thumbnail
Kategórie:

Vedeli ste, že práve 22. apríla sa na celom svete oslavuje deň Zeme? Prečítajte si viac o tom, prečo máme oslavovať tento sviatok. 🙂

História:

Už na konci minulého milénia ľudia začali pociťovať klimatické zmeny spôsobené činnosťou človeka. Úlohou tohto sviatku bolo a stále je upozorniť ľudí na kritické dopady znečisťovania a ničenia životného prostredia. Roku 1969 vznikla iniciatíva, ktorú mal na svedomí John McConnell, ten začal volať po vzniku medzinárodného dňa Zeme a v rámci týchto snáh vytvoril i vlajku Dňa Zeme.

Prvý Deň Zeme bol oslávený 22. apríla 1970 v San Franciscu a táto prvotná oslava bola pravdepodobne myslená nielen ako ekologicky zameraný sviatok ale bola aj mierne namierená proti vojne vo Vietname. V roku 1990 sa k Amerike pripojil aj zvyšok sveta a tak sa 22. apríl stal Medzinárodným dňom Zeme.

Zmysel:

Pôvodným účelom bolo preniesť otázku celosvetovej ekológie do politických kruhov. Cieľom bolo zvýšiť energetickú účinnosť, dať do povedomia ľudí recyklovanie odpadkov a rozmýšľať nad možnosťou obnoviteľných zdrojov energie. Ako ľudstvo sme dostali do rúk jedinečný raj, no občas akoby sme zabúdali na jeho zraniteľnosť a práve preto je tento sviatok peknou pripomienkou, že naše správanie má dopad na celý svet a všetko živé. Už roku 1990 sa do tejto akcie zapojilo viac ako 200 miliónov ľudí zo 140 štátov sveta a každým rokom toto číslo rastie.

Tip na víkend:

Práve tento sviatok môže byť peknou aktivitou pre celú rodinu. Vybrať sa v kruhu blízkych do prírody a spraviť pekný skutok pre svoje okolie. Nielen, že tým vyplníte nedeľný program ale taktiež svojim deťom ukážete aké je dôležité dbať na svoje okolie a chrániť prírodu aj keď len triedením odpadu či občasným zdvihnutím papieriku z

Podobné články