SPÁNOK – skúška pre rodičov a bábätka

Thumbnail
Kategórie:

Každé bábätko je individuálne. Vyžaduje si inú pozornosť, starostlivosť alebo režim. Podobne je to aj pri spánku. Niektoré bábätká prespia celé noci, iné sa zase budia celú noc a tým poriadne trápia rodičov. Najstresujúcejším obdobím sú prvé mesiace, kedy nás vie prekvapiť kolika, reflux alebo zapareniny, ktoré vedia prispieť k nespavosti bábätka. Jedno však naše ratolesti majú spoločné, pre všetky typy bábätiek je spánok veľmi dôležitý, hlavne pri ich správnom vývoji.

Definícia spánku

Aby sme si vedeli vyvodiť, čo presne kvalitný spánok znamená, a ako ho dosiahnuť, musíme si charakterizovať spánok, ako taký. Je to biologický stav vedomia, ktorý môžeme pozorovať u skoro všetkých organizmov na celom svete. Pri spánku sa spomalí dýchanie, srdcový tep a celková citlivosť na vonkajšie prostredie. Celé to riadia takzvané biologické hodiny, ktoré sú závislé od denného času. Cez deň telo produkuje hlavne adrenalín a dopamín. Tieto dve látky potláčajú spánok. Avšak pri zotmievaní sa to mení a telo začína produkovať melatonín a sérotonín, ktoré telo upokojujú a pripravujú na spánok. Ten má dve hlavné fázy a to non–REM a REM. U bábätiek prevláda druhá fáza a to REM, pri ktorej sa obnovujú mozgové funkcie. Fáza non–REM slúži na regeneráciu tela.

Spánok predstavuje päť štádií, ktoré sa zvyknú opakovať a trvajú do dvadsiatich minút:

  • štádium – Je sprevádzané ospalosťou, spomaľuje sa mozgová činnosť a zatvárajú sa oči. Táto fáza sa dá ľahko narušiť a tým prerušiť aj celkový spánok.
  • štádium – V tomto štádiu ide o celkový spánok, pri ktorom telo nereaguje na slovné podnety. Svaly relaxujú, srdce bije pomalšie a telesná teplota je nižšia.
  • a 4 štádium – V týchto štádiách sa vylučuje rastový hormón.
  • REM fáza – Posledná fáza predstavuje dominantnosť nerovného systému. Pri tejto fáze sa všetky činnosti tela začínajú zvyšovať, a je charakteristická hlavne snami. V tejto fáze dochádza aj k spontánnemu prebudeniu.

U bábätiek sa tieto cykly vymieňajú pomalšie ako u dospelých. U najmenších batoliat prevláda REM fáza, to môžeme vidieť na rýchlych pohyboch očí, mrvení sa a dokonca sa niekedy bábätko môže aj usmievať. To je jeden z dôvodov, prečo sa bábätka často v noci prebúdzajú. Tento stav trvá do 5. mesiaca, potom sa to začne meniť a prevláda skôr pokojný spánok, ktorý predstavuje 1. až 4. štádiu spánku.

Kvalitný spánok u našich najmenších

Keď sa bavíme o kvalitnom spánku, tak ide hlavne o nepretržitý, respektíve najmenej prerušovaný spánok. Spánok predstavuje regeneráciu tela, ale hlavne mozgu, ktorý sa pri bábätkách vyvíja. Musíme si uvedomiť, že nezdravý spánok a jeho nedostatok telu našich ratolestí škodí rovnako, ako keby sme im dávali nezdravú stravu.

Spánok treba prispôsobovať ich veku. Novorodenci spia oveľa viac ako pol ročné bábätka, ale ani tie by sa nemali budiť päť krát za noc. Nedostačujúci spánok znižuje kvalitu života bábätiek, môže im spôsobiť vyčerpanosť alebo zhoršenú náladu. Sú nervózne, podráždené, nechcú sa s ničím hrať a nepočúvajú. Taktiež sa im znižuje schopnosť učiť sa. Už z vlastnej skúsenosti vieme, že v spánku sa nám všetko ukladá do dlhodobej pamäte. Okrem toho spánok je veľkým zdrojom energie. Mozog pracuje non-stop, len v noci pracuje menej a dobíja sa, aby cez deň mohol fungovať na 100 %. Je dôležité si zapamätať, že keď má dieťa dostatok kvalitného spánku je psychicky vyrovnané, čulé, vnímavé a bystré. Jednoducho povedané, oddýchnuté dieťa je vo svojej najlepšej forme.

Ako docieliť kvalitný spánok ?

  • Novorodenci prespia 72 % z dňa. Sú to taký „olympionici“ v spánku. Ich mozog sa v tomto období potrebuje vyvíjať, preto aj bdieť vydržia maximálne tak dve hodiny. Tento čas pre bábätko predstavuje aj vytváranie si režimu a zvykanie si na rozlišovanie dňa a noci. Avšak tieto naše najmenšie ratolesti nevedia zaspať samé a väčšinou im musíme pomôcť kojením alebo pohojdávaním.
  • Bábätka do 4. mesiaca vydržia byť hore o trošku viac. V tomto období sú už pripravené na to, aby prespali väčšinu noci. Je dôležité, aby bábätko vedelo rozoznať rozdiel medzi poobedným zdriemnutím a nočným spánkom. Preto je potrebné sa počas dňa veľa hrať a rozprávať, a v noci naopak kontakt obmedziť úplne na minimum.
  • Batoľatá do 6. mesiaca sa budia v noci častejšie, je to spôsobené tým, že sú zvyknuté na dojčenie, kolísanie a maznanie. Preto, keď sa zobudia v noci tak plačú a žiadajú si pozornosť. V tomto období je čas, aby sa naučilo zaspávať samé.
  • Detičky do 1. roka vedia byť veľmi vybité. V tomto období by už nemali byť bábätka v noci hladné. Väčšinou ide o to, že si žiadajú našu blízkosť. Preto je dôležité, aby sme to vydržali a obmedzili nosenie detí na rukách v noci, alebo ich vyberali z postieľky. Musíme ich naučiť, že cez deň dostanú všetku našu pozornosť, ale v noci treba spinkať.

Dobrú noc a krásne sny…

Snívate o tom, ako vaše bábätko konečne prespí celú noc a vy si konečne oddýchnete? Úplne vás chápeme. Spánok je veľmi dôležitý, a to hlavne pre tých najmenších. Je potrebné vedieť, že bábätko pred spaním musí mať plné bruško a čistú plienku. Avšak napriek tomu, že mu zabezpečíte tieto požiadavky sa môže stať, že ho niečo prebudí a nedovolí mu v spánku pokračovať. Môže to byť od koliky, hocičo až po syndróm nekľudných nôh. Jednou z najčastejších príčin budenia je aj nepohoda pod plienkou, teda zapareniny. Vznikajú potením, citlivou kožou alebo odieraním. Sú veľmi nepríjemné až bolestivé, preto sa netreba čudovať, že bábätká sú podráždené a nespia. Kozmetický výrobok Bepanthen Baby obsahuje provitamín B5, ktorý ma upokojujúce účinky, regeneruje pokožku a napomáha k rovnováhe prirodzenej kožnej bariéry. Kozmetický výrobok Bepanthen Baby je na každodenné použitie, a vďaka nemu budete vedieť, že vaše bábätko sa na nepríjemnosti spojené so zapareninami budiť už nebude. A aby sa vašim bábätkám ešte lepšie zaspávalo, tak značka Bepanthen prišla s originálnymi hračkami Uspávačik pre najmenších, ktoré dostanete v balení ku dvom krémom Bepanthen Baby ako darček.

Zdroj: www.bepanthen.sk

Podobné články