Skvelé eko tipy!

Thumbnail
Kategórie:

Prinášame vám 10 skvelých eko-tipov od mamičky Majky!

1. Lufa namiesto špongie
Poznáte lufu? Je to vysušený plod špeciálnej odrody tekvice. A dá sa využiť hneď na dva spôsoby. Ja som ju najprv poznala v úprave na sprchovanie, no dá sa využiť tiež na umývanie riadu miesto syntetickej špongie. Zo začiatku som sa trochu obávala, no už sme kamarátky. Špina sa v nej nezachytáva, vyschne rýchlo, takže nezatuchne, no a keď svoju službu ukončí, poputuje do kompostu, kde sa pekne krásne rozloží. Podarilo sa mi tiež zohnať semienka tejto tekvice, tak si idem vyskúšať aj jej pestovanie. Sama som zvedavá, či sa mi to podarí. 🙂

2. Morská hubka
Podobne ako vyššie spomínaná lufa, ako prírodná alternatíva špongie sa dá použiť morská hubka. Tá je naopak úplne jemnučká. Ja som si jednu kúpila zo zvedavosti, je príjemná, vonia morom, ale úprimne priznávam, že mi je trochu nepríjemná predstava umývať riad niečím, čo bolo predtým živočíchom. Ak nemáte podobné mindráky, pokojne skúste, ozaj je príjemná 😉

3. Hubková utierka
Na utieranie stola, kuchynskej linky a podobne som zvykla používať hubkovú utierku. Skúšala som ju nahradiť handričkou z vyradeného trička, ale nebolo to ono. Až som objavila hubkovú utierku, ktorá sa dá prať a teda vydrží podstatne dlhšie. Navyše ich dostať v krásnych dizajnoch, čo moje esteticky cítiace ja iba potešilo.

4. WC kefa
Objav WC kefy z dreva bol pre mňa objavom roka. Bola to jedna z tých vecí, ktoré človek nutne doma potrebuje, nutne sa opotrebúva a treba ju meniť, a to znamená plasty v komunálnom odpade, ktorým sa tak veľmi snažím vyhýbať. Takže odkedy posledná plastová kefa u nás dožila, fungujeme s drevenou!

5. Ocot miesto aviváže
Akokoľvek nepríjemne to znie, do posledného pláchania pridávam namiesto aviváže ocot. Prádlo po ňom absolútne nie je cítiť, nie je sa čoho báť. Splní úlohu zmäkčovača, čo sa prejaví nielen na oblečení, ale tiež na menšom usádzaní vodného kmeňa v práčke. Plus vlákna oblečenia neničí ako poniektoré chemické aviváže. Ak by vám chýbala vôňa aviváže, na to som vymyslela malý trik. V lyžici bieleho alkoholu rozmiešam niekoľko kvapiek esenciálneho oleja (podľa toho ako silno voňavé to chcem mať), premiešam a vlejem do fľaše s octom. Alkohol preto, lebo esenciálny olej by sa v octe nerozpustil, ale ostali by nám na hladine plávať olejové oká. Alkohol nám teda pomôže spojiť voňavý olej s octom a lacná eko aviváž je na svete!

6. Kyselina citrónová na vodný kameň
Z chémie vieme, že vodný kameň nám rozpustí niečo kyslé, a čím viac vodného kameňa, tým kyslejšie to niečo musí byť. Najviac osvedčená je kyselina citrónová. Stačí ju rozmiešať s trochou vody, aby sa z kryštalickej zmenila na tekutú, aplikovať na miesto s vodným kameňom a nechať pôsobiť. Najčastejšie ju používam na odstránenie vodného kameňa okolo umývadla, ale tiež v rýchlovarnej konvici.

7. Zubné kefky
Vedeli ste, že ak by každý človek na svete použil iba jednu klasickú zubnú kefku ročne, na svete by z nich vznikol odpad v objeme 100-tisíc ton? Len nás je doma 5 a kefky veru meníme o dosť častejšie, než raz ročne. Našťastie aj tu sa dá nájsť neplastová alternatíva. Na prvé umývanie je to trochu zvláštny pocit, drevo v ústach. Po dvoch troch umývaniach už je to lepšie, no a po čase si už na plastovú kefku ani nespomínam.

8. Kefy a hrebene
Aj plastovým hrebeňom už u nás odzvonilo. Nahradili ich drevené a bambusové, všetky fungujú perfektne a hoci ešte jednu funkčnú plastovú kefu máme, akosi ju viac nikto nepoužíva…

9. Dózy na potraviny
Obaly na potravinách sú stále problémom, ktorý ma mrzí, pretože jesť skrátka musíme a často neviem zohnať potraviny zabalené inak, než v plastovom obale. Keď už ich teda musím kupovať, snažím sa zobrať najväčšie možné balenie, lebo nás je doma dosť, takže to spotrebujeme a nech je obal radšej jeden, než štyri malé. Alebo ešte lepšie, plastu sa vyhnúť, nakúpiť bez obalu a najlepšie lokálne. No odkedy sa mi s bio domácimi semienkami podarilo domov doniesť mole a kým som na to prišla, zničili mi polovicu zásob v komore, rozhodla som sa doma prekladať sypké potraviny do nádob. Využila som zaváracie 7dcl fľaše, no urobila som si radosť aj peknými sklenenými dózami, do ktorých dávam orechy a strukoviny.

10. Sáčky a igelitky
Koľko kusov sáčkov spotrebuje priemerný slovák radšej ani nejdem zisťovať. Je to veľa. Namiesto igelitiek používame látkové tašky, sáčky na pečivo sa snažím udržiavať pri živote čo najdlhšie, chlieb balím do plátna, na ovocie a zeleninu som zo starých záclon ušila vrecúška. Sáčky a igelitky sú v obchodoch vždy poruke, na tieto látkové verzie treba myslieť vopred… ale je to tiež o zvyku, mať v kabelke prišupnutých pár vrecúšok na prípadný nákup.

Tak a to je asi všetko, na čo si spomínam. Možno sú to maličkosti, ale ja verím, že aj malými krokmi sa dá dosiahnuť väčšia zmena. Tak vám prajem príjemné jarné upratovanie a veľa radosti do života! 🙂

Podobné články