S kilami dole vďaka folklóru!

Thumbnail
Kategórie:

Zrodil sa nový rýdzo domáci produkt Tancuj, makaj, vykrúcaj, ktorý má zbaviť Slovač nenávidených prebytočných kalórií.

Zrodil sa nový rýdzo domáci produkt Tancuj, makaj, vykrúcaj, ktorý má prostredníctvom tanca na ľudovú nôtu a tradičných silových úkonov zbaviť Slovač nenávidených prebytočných kalórií. Nie americkí vedci, ale tím z olympijského centra x-bionic sphere zistil, že drina pri slovenskom folklóre ponúka všetko to, čo aj aerobik, posilka alebo zumba. Neveríte? Ako sa efektívne pretancovať k dokonalému telu, vysvetľuje fitneska a zároveň manažérka projektu Tancuj, makaj, vykrúcaj – Rebeka Tunegová.

Rebeka, na úvod mi dovoľte otázku – prečo ťaháte do Šamorína tanec a prečo folklór, keď slovenské olympijské centrum ponúka všetky možné profesionálne tréningové haly, telocvične a bazény, kde je pohybu dostatok…? Smiem byť takto drzá? (smiech)

Nuž… pravda. Slovenské olympijské centrum síce ponúka špičkové vybavenie pre pohybové aktivity od výmyslu sveta, tie tu potrebujeme, sú a aj vždy budú, ale taktiež chceme ukázať, že fitness sa dá robiť aj ináč, než len cvičením vo fitku. Vy chodíte do fitka?

Nie.

To je v poriadku, fitko nie je pre každého. A robí Vám radosť tancovanie?

Áno!

No vidíte. Spomeňte si na časy, keď ste pretancovali celé piatky, soboty s priateľmi na párty a mali ste napriek tomu energie na rozdávanie, zvládali ste štúdium, popri tom prácu aj pomoc rodičom na záhrade… Bolo to tak, nemám pravdu?

Definitívne! Nikdy som si to takto neuvedomovala a teda, uznávam, niečo na tom bude. Koľko kalórií možno takto spáliť, vďaka tancu?

Tie nenávidené prebytočné kalórie dokážeme spaľovať vďaka cvičeniu, o ktorom ste určite niekoľkokrát počuli – je ním kardio, teda cvičenie pri ktorom sa človeku zdvíha tep. Preto je dôležité kardio cvičenie zaraďovať pri redukcii tuku a váhy. Kardio cvičenie ale nie je len beh alebo bicykel ako si niektorí myslia a dá sa praktizovať rôznymi aj veľmi zábavnými aktivitami a tanec je jednou z nich. Pri tanci sa človek nonstop hýbe, niekedy si to neuvedomujeme, ale pri tance veľa skáčeme a preto čím viac tancujeme, tým viac sa zvyšuje výdaj energie, čo prispieva k páleniu kalórií. Tanec je ideálnym prostriedkom ako spestriť svoj tréningový plán.

A pritom je tak prirodzený! Stačí si naladiť správnu hudbu a rozhýbe sa či dieťa, či dospelý, dokonca aj dôchodca!

Tanec môžeme považovať za jednu z najprirodzenejších foriem pohybovej aktivity. Prirodzená chuť pohybu je podporená hudbou a preto je hudba využívaná aj pri množstve skupinových cvičení ako aerobik, kruhové tréningy alebo ju máme vo fitku. Preto ideálne spojenie hudby dokáže človeka podnietiť k pohybovej aktivite.

Aké výhody prináša kombinácia športu a tanca z pohľadu zdravia?

Vďaka tancu precvičujeme okrem fyzickej kondície aj pohybovú pamäť a hlavne mentálne zdravie, tiež zlepšujeme držanie tela, posilnenie vnútorného brušného svalstva a hlavne duševná očista lebo tancom vyjadrujeme všetky svoje pocity.

Čo je to podľa Vás folklór?

Folklór nie je minulosť. Folklórom žijeme stále, napríklad aj teraz. To ako sa obliekame v súčasnosti je tiež folklór. Je to veľmi diskutabilné. Nikdy nevymrel a ani sa to nikdy nestane. To čo robíme je len prepájanie jeho jednotlivých prvkov, vraciame sa k pôvodným a starším tradíciám. Budem sa opakovať, no ak si z toho vyberieme tanec, máme pred sebou najprirodzenejšiu formu pohybu ľudského tela, dokonca spôsob akým si človek môže zabezpečiť účinnú a efektívnu psychohygienu.

Ako reaguje verejnosť na koncept Tancuj, Makaj, Vykrúcaj?

Vynikajúco. Ľudia sú si vedomí, že tanec je zábava, pri ktorej sa dá pestovať kondička, alebo dokonca zbaliť pekná baba! ☺ Taktiež ľudí veľmi zaujíma ako je vôbec možné spojiť dve celkom odlišné oblasti akými sú fitness a folklór. A presne toto vyvoláva záujem verejnosti, takže je za tým aj typická ľudská zvedavosť.

Podobné články