Ruksaky pre vaše dieťa – prečo vyberať zodpovedne?

Thumbnail
Kategórie:

Či už tých najmenších nadchne vaša vášeň pre turistiku a začnú s vami chodiť na prvé túry, alebo sa chystajú do školy a hľadáte pre nich perfektný detský ruksak, deti prirodzene nechcú v oblasti pohodlia a štýlu robiť žiadne kompromisy. A ani by nemali! Deti by rozhodne mali mať svoj vlastný batoh s priestorom na fľašu s vodou, malú desiatu, knihy a obľúbeného plyšáka, avšak na vás zostáva úloha vybrať ten správny. Ak vyberiete zle, môžete ohroziť zdravý vývoj vášho dieťaťa. Poradíme vám, na čo si pri výbere dať pozor, a prečo je správny výber taký dôležitý.

Pozor na veľkosť a váhu!

Nosenie ťažkých batohov vyvoláva oprávnené obavy týkajúce sa dlhodobého nosenia ťažkých batohov, a to najmä u detí školského veku. Tým samozrejme nemáme na mysli niekoľkohodinové túry raz za rok, ale denné dochádzanie do školy s batohom, ktorý váži viac, ako by mal. Batohy, ktoré nosia školopovinné deti, sú súčasťou ich každodennej výbavy. Pokiaľ sú však príliš ťažké alebo nie sú pre vaše dieťa vhodné, môžu byť spojené s niektorými potenciálnymi zdravotnými následkami, vrátane zmenenej chôdze, zlého držania tela a nepohodlia. Dnes už máme rôzne výskumy, ktoré nás na tieto rizikové faktory upozorňujú. Napríklad, je známe, že k zakriveniu detskej chrbtice môže dôjsť už pri pravidelnom zaťažení nad 15 % telesnej hmotnosti dieťaťa. Samozrejme, ovplyvňujú to aj rôzne rizikové faktory vrátane celkovej prenášanej hmotnosti, dĺžky a frekvencie nosenia batohu, či spôsobu, akým sa daná váha prenáša.

Početné štúdie odhadujú, že maximálna hmotnosť školských batohov u detí by mala byť 10 % ich telesnej hmotnosti. Pokiaľ teda chcete vaše deti udržať zdravé, je potrebné zvoliť vhodnú veľkosť batohu, ktorá bude vyhovovať fyziológii ich tela. Deti, ktoré pociťujú bolesť chrbta, sú totiž vystavené zvýšenému riziku bolesti chrbta aj v dospelom veku. Menší detský ruksak, do ktorého sa zmestí iba to nevyhnutné, je preto rozhodne tou najlepšou voľbou. Dnes už na trhu nájdete naozaj veľa batohov, stačí sa pozrieť na webové stránky alebo do kamenných predajní overených predajcov obuvi a doplnkov, napríklad CCC, kde nájdete široký sortiment detských ruksakov od výmyslu sveta. Zároveň, pokiaľ vaše dieťa nemusí nosiť do školy všetky knihy, je rozhodne lepšie sa tomu vyhnúť.

Detský batoh navrhnutý pre potreby detí

Samozrejme, pokiaľ hľadáte batoh pre vaše dieťa, viete využiť váš starý vyradený trekingový batoh alebo dokonca športovú tašku, ktorá sa bežne používa na prenos vecí na cvičenie. Vo všeobecnosti však tieto tašky a batohy nie sú vhodné pre detský chrbátik. Pri výbere vhodného detského ruksaku je potrebné brať ohľad na to, že iba detské batohy sú primárne navrhnuté tak, aby vyhovovali potrebám detí. To znamená, že sú vyrobené z robustných materiálov, môžu sa zašpiniť a vydržia i ťahanie po zemi bez toho, aby sa zničili.

Detské batohy majú špeciálne chrbtové vypchávky i vylepšený nosný systém (ramenné popruhy a nastaviteľný hrudný popruh), ktoré zaisťujú nielen to, že sa detské ruksaky dokonale prispôsobia chrbtu, ale predovšetkým dobre padnú a váha sa dokonale rozloží. Vášmu dieťaťu tak poslúžia na túre, ale aj ako batoh do škôlky. Aby boli batohy vhodné aj na každodenné použitie, mali by tiež byť vybavené odrazkami. Oceníte ich najmä vtedy, keď je ráno cestou do škôlky alebo do školy ešte tma.

Fotogaléria

Podobné články