Prvé čižmy plné sladkostí

Thumbnail
Kategórie:

Každý rok sa všetky deti na celom Slovensku tešia na ráno 6. decembra. Večer predtým si dajú pred krb alebo pod okno svoje vyčistené topánky spolu s listom pre Ježiška či Santa Clausa. Ráno nedočkavo očakávajú čižmy naplnené dobrotami, ovocím a sladkosťami. Tušíte však, odkiaľ pochádza táto tradícia a kto bol Mikuláš?

Sv. Mikuláš  – jeden človek, jedno poslanie

Historickou postavou archetypu, ktorý stelesňuje Mikuláš, je svätý Mikuláš z Myry, ktorého život trval od konca tretieho do polovice štvrtého storočia. Žil v dnešnom južnom Turecku, ktoré bolo vtedy pred úsvitom byzantského veku súčasťou Rímskej ríše, a spájal ľudí v čase, keď ich sociálne rozdiely a občianske nepokoje stále viac oddeľovali. Jeho povesť muža dobrých skutkov ho predchádzala v celom kresťanskom svete; k niektorým činom, ktoré sa pripisujú Mikulášovi, patrí poskytnutie vena trom mladým ženám, ktoré ich majú zachrániť pred prostitúciou, zachránenie nevinných ľudí pred popravou a kŕmenie chudobných počas hladomoru. Počas svojho života sa Mikuláš stal oddaným biskupom, ktorý mal tradičné presvedčenie.

Mikuláš –  svätec aj pre neveriacich

Mnoho ľudí, bez ohľadu na to, či sú veriaci alebo nie, hľadá väčší zmysel vo vianočných a adventných tradíciách a chce sa dozvedieť viac o Mikulášovi. Je jedným z najvýznamnejších svätých v tradíciách pravoslávneho vierovyznania, milovaný katolíkmi a anglikánmi a mnohými protestantmi. Mikuláš zostáva ako jeden z mála svätých, ktorých univerzálna popularita prežila príchod protestantského veku. Legenda hovorí, že sám Martin Luther sa pokúsil bojovať proti postaveniu svätca tým, že spájal plnenie pančúch s Vianocami (24.12.) a nie s Mikulášom (6.12.), čím založil tradíciu rozdávania darčekov 24. alebo 25. decembra. Ale Lutherove pokusy nedosiahli svoje úplné zámery, pretože podľa Mikuláša bolo pomenovaných viac kostolov než podľa ktoréhokoľvek iného svätca. To prispelo k ďalšiemu vytvoreniu bájky o mužovi, ktorý sa týči nad náboženskými bojmi a rozdelením. Dodnes je vo väčšine európskych krajín zachovaná tradícia na 6. decembra, kedy sa pripomína slávny svätý Mikuláš v spojitosti so sladkosťami a obdarovávaním.

Mikuláš, Santa Claus, Ježiško alebo Dedo Mráz ?

Toľko mien až môžu byť z toho deti zmätené. Na Slovensku si spájame Štedrý deň s malým Ježiškom a Dedom Mrázom. Ruského Deda Mráza k nám priniesol komunizmus, kedy chceli vytlačiť Ježiška a nahradiť ho starcom jazdiacim na saniach, ktorý prináša zimu. Avšak doteraz si spájame Vianoce a darčeky spolu s Ježiškom, i keď mnoho rodín vďaka vplyvu médií a hollywoodskych filmov si začína spája Vianoce s americkou verziou Ježiška – Santom Clausom. Ten je výplodom jednej z najznámejších a najpopulárnejších marketingových kampaní všetkých čias. Coca-Cola prišla v 30-tych rokoch minulého storočia s vianočnou kampaňou, kde bola hlavná postava Santa Claus. Na každom kamióne v Amerike bol šťastný, vysmiaty zaoblený deduško v červenom kabáte s dlhou bielou briadkou. Odvtedy sú každé Vianoce v Amerike spojené s týmto vizuálom Santa Clausa.

Zvyky dnes

Dnes je jediným zvykom, ktorý sa stále týka Mikuláša, obdarovávať deti sladkými dobrotami. Každý rok si deti v predvečer 5. decembra majú vyčistiť čižmy a umiestniť ich do okien alebo pred krby. Ráno, 6. decembra, v nich nájdu drobné prekvapenia od Mikuláša. Ak boli po celý rok dobré a poslušné, čižmy budú plné sladkostí, mandarínok, arašidov alebo si tam nájdu adventný kalendár s 24 čokoládami na každý adventný deň. Ak sa však správali zle a neposlúchali, v topánkach nájdu uhlie a cibuľu. Mikuláša vždy sprevádza anjel v bielej košeli a čert s dlhým čiernym kabátom, rohami, chvostom, retiazkou so zvončekmi celý špinavý od uhlia.

Čižmy plné čoko-macíkov

Mikuláš aj Vianoce sú pre nás jednými s najdôležitejších sviatkov celého roka, aj keď sa môžu meniť tradície v jednom ostávajú stále rovnaké – sú vždy sladké. Čo by to predsa bolo za Mikuláša, ak by si vaše ratolesti nenašli v čižmách žiadne sladkosti? Či boli poslušné alebo nie, jednu dve sladkosti si vždy zaslúžia. A čo lepšie ako Chocobears od dr Gerarda! Chrumkavé oplátky s čokoládovými macíkmi plnenými smotanovými krémom sú tou pravou odmenou pre každé dieťa. Doprajte sebe aj svojmu dieťaťu 20 chutných a chrumkavých macíkov. Uložené sú na praktickej tácke, takže ich stačí iba vybrať z obalu a môžete hneď servírovať. Svojou veľkosťou sa ideálne zmestia do každej čižmy aj topánky.

S dr Gerard môžete aj vyhrať

Pri kúpe chutných produktov značky dr Gerard máte šancu vyhrať neskutočné ceny!  Podobne ako minulý rok, aj teraz nám od augusta prebieha súťaž „S dr Gerardom viac spolu“. Je to jednoduché, stačí si kúpiť produkty od dr Gerard, na ktorých nájdete kupóny s výhernými žrebmi. Hráte o 280 hodnotných vecných cien, produkty od dr Gerard ako aj peňažné výhry v hodnote 4750 €. Posledné žrebovanie prebieha 10. januára 2023. Tak neváhajte, maškrťte a hľadajte nálepky na obaloch! Súťaž prebieha od augusta do decembra 2022. Výrobky značky dr Gerard dostať v obchodných reťazcoch alebo na e-shope. Viac informácii na www.drgerard.sk

Podobné články