Proti chrípke bez strachu a bez ihly

Thumbnail
Kategórie:

Na Slovensko dorazilo unikátne detské očkovanie proti chrípke, ktoré nevyžaduje použitie injekcie.

Očkovacia látka sa striekne do oboch nosových dierok. Slovenskí pediatri začali s očkovaním od 40. kalendárneho týždňa. Komfortné očkovanie detí je tak možné už od 3. októbra.

Na Slovensko prichádza prvé očkovanie proti chrípke, ktoré nevyžaduje injekčnú aplikáciu. Vakcína funguje na komfortnom princípe, kedy sa očkovacia látka aplikuje na povrch nosovej sliznice. Jednoduchým stlačením aplikátora sa postupne aplikuje do oboch nosových dierok. Vakcinačný spôsob sa  tak podobá na ten, ktorým sa bežný vírus chrípky dostáva do tela. Môžeme tvrdiť, že očkovanie modeluje chrípkovú nákazu.

Očkovací proces je tak veľmi jednoduchý. Dieťa v pokoji dýcha a obsah vakcíny nemusí vťahovať ani vdychovať. Očkovanie nie je nutné opakovať ani po kýchnutí či smrkaní. Vakcína je dvojdávková, pričom druhé očkovanie prebieha po štyroch týždňoch. Výnimkou sú deti, ktoré už boli v minulosti proti chrípke očkované. Pre tie je vakcína jednodávková. Nie je voľnopredajná a predpísať ju môže len pediater.

Vakcína je určená deťom vo veku od 24 mesiacov – 18 rokov, pričom sa najviac odporúča očkovanie pre deti do 9 rokov. Štúdie dokazujú, že deti vo veku 24 mesiacov – 9 rokov patria medzi najväčších prenášačov chrípky typu A . Dokážu ju bezpríznakovo šíriť až 8 dní, čo vedie k priamemu ohrozeniu rodinných príslušníkov. Očkovanie nie je vhodné pre deti, ktoré sú v izolácií kvôli Covidu-19, majú zvýšenú telesnú teplotu a prejavujú symptómy autoimunitného ochorenia.

Najčastejšou komplikáciou chrípky u detí je akútny zápal stredného ucha. Ten momentálne predstavuje až 80% všetkých predpisov antibiotík u infikovaných detí. V rokoch 2017-2018 bolo podľa odhadu Amerického Strediska pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) chrípkou nakazených asi 48,8 milióna ľudí. Z toho vyhľadalo lekársku pomoc 22,7 milióna a takmer 1 milión ľudí bol v dôsledku chrípky hospitalizovaný.

„Bez ihlové“ očkovanie je unikátnou novinkou v rámci Slovenska, ktorá sa v ambulanciách objavila už minulý rok. Dlhodobé skúsenosti s očkovaním majú v zahraničí, predovšetkým na britských ostrovoch. Očkovanie bez ihly je tam dlhodobo využívané už od roku 2013. Len v Anglicku podstúpi ročne očkovanie proti chrípke viac ako 3 000 000  detí.

Podobné články