Privítajte vo vašom šatníku jeseň. Upracte skriňu rýchlo a efektívne!

Thumbnail
Kategórie:

Triky, vďaka ktorým upracete šatník raz dva. Upracte a oživte šatník bez stresu. Počuli ste už o vešiakovom triku?

A je to tu zase! Letné, horúce dni vystriedali tie chladnejšie. Nám nezostáva nič iné ako dať obľúbeným kúskom zase na chvíľu zbohom a privítať v šatníku jeseň. Pokiaľ sa už teraz desíte upratovania a reorganizácie skrine, upokojíme vás. Nemusíte sa z toho zbytočne stresovať, pretože prinášame pár tipov, vďaka ktorým bude váš šatník žiariť jesennými farbami hneď.

Naplánujte si upratovanie dopredu

Ak toto čítate, najskôr ste začali premýšľať o generálnom upratovaní v skrini a rozhodli ste sa, že sa do toho konečne pustíte! Je načase zbaviť sa oblečenia, ktoré už dávno nenosíte a iba vám zaberá miesto. Možno sa však sami seba pýtate „Ako začať?“.

Ako prvé si vyčleňte na upratovanie nejaký čas, ktorý si pokojne zaznamenajte do kalendára. Naplánovanie presného dátumu vám sťaží to znovu presunúť a oddialiť. Pustite si hudbu, odložte telefón a pustite sa do toho!

Všetko začína pri praní

Aby mohol byť váš „nový“ šatník úhľadný a čistý, musí byť také aj oblečenie, ktoré do nej budete vkladať. Preto by všetko malo začať pri praní! Roztrieďte si vašu šatstvo na dve kôpky – na čistú a na tú, ktorú treba vyprať. Pokiaľ nechcete zbytočne strácať čas čakaním, až jedna práčka uschne, kúpte si taký sušiak, ktorý ich zvládne hneď viac naraz. Veľa práce ušetria aj teleskopické drôty, ktoré sú odolné a ultra silné. Také má napríklad sušiak Infinity Flex od Viledy. Vďaka nim zostáva na bielizni menej záhybov, čo vám urýchli aj následné žehlenie.

Nechať alebo poslať ďalej?

Máte už bielizeň čistú, voňavú, pripravenú do šatníka, ale tam máte toho až príliš veľa a vy správne tušíte, že by ste predsa len mali niečo vyradiť? Potom je načase urobiť si tri skupiny! Oblečenie, ktoré si stopercentne necháte, veci, ktoré nepotrebujete, ale sú v dobrom stave a všetko, čo už je na vyhodenie (prípadne budete darovať a posielať niekam ďalej).

Pri druhej skupine si naozaj dobre premyslite, čo s konkrétnymi kúskami. Sú dobre kombinovateľné? Páčia sa vám? Skúste si z nich napríklad vytvoriť aspoň dva outfity, pri ktorých ste si istá, že by ste si ich obliekli von. Pokiaľ nič nevymyslíte, nemá cenu zaberať ďalšie miesto v skrini. Daný kúsok môže urobiť väčšiu parádu niekomu inému.

Poriadok robí priateľov

Jesenný šatník by mal byť v prvom rade čistý. Preto ho nezabudnite najskôr poriadne umyť, než začnete skladať oblečenie dovnútra. Ideálne skriňu vysajte a pretrite handričkou. Pre väčší poriadok môžete zvážiť inštaláciu nových poličiek, pridať košíky na spodnú bielizeň a podobne. A nezabudnite oblečenie triediť podľa vašej každodennej rutiny. Pokiaľ cvičíte každý deň, dajte si do prednej časti športové oblečenie s vecami, ktoré pravidelne nosíte do práce. Naopak neformálnejší víkendový outfit pokojne ponechajte vzadu.

Vešiakový trik

Keď budete dávať oblečenie späť do skrine, uistite sa, že sú všetky vešiaky zavesené rovnakým smerom. Keď si jeden z kúskov vezmete na seba, vešiak otočte pri jeho vrátení. Vďaka tomu počas pár mesiacov zistíte, ktoré vešiaky stále nie sú otočené a ktoré oblečenie vám skutočne len leží v šatníku. Postupne sa zbavíte „lapačov prachu“ nadobro.

Pravidlo jednotiek

Počujete o pravidle jednotiek úplne prvýkrát? Potom by ste mali poriadne zbystriť! Platí totiž taký nepísaný zvyk – pokiaľ ste nejaký kúsok nemala viac ako jeden rok na sebe, pravdepodobne už jeho chvíľa nepríde! Nenechávajte si zbytočne oblečenie alebo topánky v nádeji, že ich znovu použijete a nesnažte sa presvedčiť samu seba.

Ďalším nepísaným pravidlom môže byť aj krok: jedna vec dovnútra, jedna von. S každým novým kúskom, ktorý si kúpite, musí niečo zo šatníka jednoducho von. Zabránite tak neustálemu preplňovaniu skrine.

Podobné články