Prijímate dostatok bielkovín?

Thumbnail
Kategórie:

Aj keď si môžete strážiť príjem kalórií, cukru a soli, mali by ste sa tiež uistiť, že máte dostatočný príjem bielkovín, tie totiž zohrávajú kľúčovú úlohu pri vytváraní a udržiavaní každej bunky vo vašom tele. Poháňajú vaše bunky a tým aj vaše telo.

Čo je to bielkovina

Bielkovina, inak nazývaná aj proteín, sa skladá z aminokyselín, bežne známych ako stavebné kamene, pretože sú spojené v dlhých reťazcoch. Považuje sa tiež za „makroživinu“, čo znamená, že na udržanie zdravia jej potrebujete relatívne veľké množstvo.

Prečo vaše telo potrebuje bielkoviny

Tu je päť presvedčivých dôvodov, prečo by ste sa mali uistiť, že každý deň prijímate dostatok bielkovín:

 1. Stavba. Proteín je dôležitým stavebným kameňom kostí, svalov, chrupaviek a kože. V skutočnosti sú vaše vlasy a nechty väčšinou zložené z bielkovín.
 2. Oprava. Vaše telo ho používa na stavbu a opravu tkaniva.
 3. Okysličovanie. Červené krvinky obsahujú bielkovinovú zlúčeninu, ktorá prenáša kyslík do celého tela. To pomáha celému telu dodávať živiny, ktoré potrebuje.
 4. Trávenie. Približne polovica bielkovín, ktoré denne skonzumujete, ide do tvorby enzýmov, ktoré pomáhajú pri trávení potravy a na tvorbu nových buniek a telových chemikálií.
 5. Regulácia. Proteín hrá dôležitú úlohu v regulácii hormónov, najmä počas transformácie a vývoja buniek počas puberty.

Ako vám proteín môže pomôcť zostať vo forme

Konzumácia potravín s vysokým obsahom bielkovín má aj mnoho „fitness“ výhod, vrátane:

 • Urýchlenie regenerácie po cvičení a/alebo zranení
 • Zníženie straty svalov
 • Budovanie čistej svalovej hmoty
 • Pomoc s udržiavaním zdravej váhy
 • Potláčanie hladu
 • Rýchlejšie zasýtenie

Koľko bielkovín potrebujeme?

Potreba bielkovín sa počas života mení. Odporúčaný príjem sa líši v závislosti od individuálnej potreby, ale všeobecná zhoda je, že dospelí by mali prijať približne 0,75 g bielkovín na každý kilogram hmotnosti. Potreba bielkovín u detí sa líši podľa veku, štádia rastu a vývoja. V období rastu, ako je detstvo, tehotenstvo a dojčenie, sú požiadavky na bielkoviny relatívne vysoké. Navyše, v starobe sa náš pomer bielkovín a energie začína zvyšovať. To znamená, že potrebujeme rovnaké množstvo bielkovín, ale menej energie (alebo kalórií) v dôsledku zníženia rýchlosti metabolizmu a sedavejšieho životného štýlu. Tiež sa líši, ak viac cvičíme a snažíme sa budovať svalstvo, vtedy potrebujeme mať vyšší príjem bielkovín. Rastlinné a živočíšne bielkoviny sa líšia kvalitou a stráviteľnosťou, ale to nebýva problém pre väčšinu ľudí, ak ich celkový obsah bielkovín spĺňa ich potreby. Mali by sme sa zamerať na konzumáciu bielkovín z rôznych zdrojov.

Rýchla a chutná dávka proteínu

Nastaviť si jedálniček tak, aby mal primerané množstvo proteínov môže byť náročné, ale nemusíte sa obávať. Na pomoc vám prichádzajú Proteínové polievky Kotányi. Jednoduchá a rýchla príprava, kde stačí počkať iba 2 minúty a máte pripravené teplé, lahodné a hlavne výživné jedlo. Polievky obsahujú čisto prírodné zloženie – zeleninu, korenie a bylinky. Môžete si vybrať napríklad špenátovo-brokolicovú, kukurično-cícerovú alebo cviklovú. Každá obsahuje vysoký podiel proteínov, vitamínov, vlákniny a minerálov. Zmes stačí iba zaliať vriacou vodou a dobre premiešať. Po dvoch minútach máte pred sebou polievku nabitú dôležitými makroživinami. Verte, že po konzumácii ostanete nasýtení a spokojní. Môžete si ju so sebou zobrať do školy, práce alebo aj na výlet. Jednoducho, rýchlo a hlavne chutne!  Kotányi je firma, ktorá sa pohybuje na trhu s korením viac ako 140 rokov. Jej kvalita korenia, overení dodávatelia a moderné technológie sú zárukou, že si vašu polievku vychutnáte. Viac informácii na www.kotanyi.com/sk/

 

Podobné články