Chceli by ste, aby si vaše dieťa samé čítalo? Nepríde to len tak, ale je mnoho možností, ako lásku k čítaniu môžete podporiť.
Je pred nami dlhá jeseň a zima, kedy už nebude možné toľko času tráviť vonku, a v súčasnej situácii ani spoločenskými aktivitami. Zoberme to ako výzvu, a naučme naše deti milovať knihy!
Prečo je čítanie také dôležité?
Už malinkým deťom môžete čítať nahlas. Podporíte tým ich jazykové a kognitívne zručnosti, ale aj zvedavosť či pamäť. Deti sa dokážu neskôr v škole lepšie sústrediť na počúvanie. Precvičujete tak aj toľko zdôrazňované čítanie s porozumením. A v neposlednom rade si so svojím dieťaťom budujete pozitívne vzťahy, keď trávite aspoň malú chvíľku zo dňa pri spoločnom čítaní.
Podľa prieskumov dnes na Slovensku každému tretiemu dieťaťu od 2 do 8 rokov rodičia čítajú len príležitostne alebo vôbec.
Je prekvapivé, že so 7 –8 ročnými deťmi si už rodičia čítajú oveľa menej. Len s 30 % sedemročných detí a iba so 14 % osemročných detí si rodičia čítajú viackrát do týždňa. Pritom práve toto obdobie je extrémne dôležité. Kým sa dieťa naučí samostatne a plynule čítať, uplynie ešte veľa času a je to zložitý proces. Aj keď sa to už naučí, nebude vedieť ešte čítať dlhšie a náročnejšie príbehy, ktoré by ho zaujímali. Čítajte si teda naďalej aj so svojimi školákmi, pokojne aj do konca tretieho ročníka, bude ich to povzbudzovať a motivovať.
Ako vychovať knihomoľa?
Existuje mnoho rád a návodov, ako s deťmi čítať. Na konci článku pripájame linky pre tých, ktorí si chcú prečítať trošku viac. A za nás vyberáme tie, ktoré sa nám páčili najviac.
Netrápte sa, ak hneď všetko nepôjde ako po masle! Ak sa dieťa mrví, nepočúva, nemá dosť trpezlivosti alebo výber knižky nesadne. Nezúfajte, pokojne si knihu len prelistujte, pozrite si obrázky a porozprávajte sa o nich alebo si podľa nich vymyslite vlastný príbeh.
Nečítajte deťom príbehy, ktoré sa vám samým nepáčia. Nemusíte knihu čítať len preto, že ju niekto odporúča alebo kvôli tomu, že kniha získala ocenenie. Nájdite si takú, ktorá sa dobre nahlas číta a ktorá témou i úrovňou vyhovuje vášmu dieťaťu.
Nepoužívajte knihu ako výhražku, nesúťažte s televíziou. Nedopusťte, aby knihy boli zodpovedné za to, že nemôžu pozerať televíziu. Radšej si s deťmi prečítajte pekný príbeh, a potom si k nemu pustite filmovú verziu. Alebo pokojne aj v opačnom poradí. Rovnako tak neoberajte dieťa o čas spoločného čítania len preto, že si neupratalo izbu. Práve naopak, ak ste mali ťažký deň a dieťa nespolupracovalo podľa vašich predstáv, spoločný čas upokojenia sa nad knihou môže byť príjemným zavŕšením nepodareného dňa.
Buďte sebeckí, čítajte si tiež! Toto je tá najpríjemnejšia rada, podľa nás! Aj vám sa už stalo, že ste dieťaťu odpovedali: „Počkaj, hneď prídem, len dočítam kapitolu.“? Nič lepšie ste spraviť nemohli. Ak dieťa vidí vás, že čítate radi, dostane tiež chuť čítať.
Nechajte sa inšpirovať!
Navštevujte s deťmi miestnu knižnicu. Ročný členský poplatok je naozaj symbolický. Aj keď sa možno nepribližuje vybavením a priestormi krásnym knižniciam v zahraničí, už aj v miestnej knižnici nájdete veľa nových krásnych detských kníh, a mnohé z nich už vynovili svoje priestory pre deti.
Deti si môžu slobodne vyberať, ak sa im kniha nepáči, nič sa nedeje – jednoducho ju vrátia a vypožičajú si inú. Ak váhate s výberom, knihovníčky majú dobrý prehľad o tom, čo dnes medzi mladými čitateľmi frčí. A vy si medzi policami s knihami môžete zaspomínať na obľúbené knihy z čias detstva.
Obrovský výber a príťažlivé priestory s vôňou kníh už majú aj kníhkupectvá. Minimálne dve najväčšie tuzemské siete lákajú už aj malých čitateľov. Malé kresielka, možnosť knihy preskúmať a prelistovať určite očaria aj vášho drobca.
Skúste nakuknúť aj do malých kníhkupectiev mimo nákupných centier. Tie síce nepodávajú kávu, ale často sú ostrovčekom lásky ku knihám, kde vám predavači vedia fundovane pomôcť s výberom.
Ak nechcete chodiť za knihami, prídu aj ony ku vám! V parkoch pribúdajú knižné búdky, na burzách a swapoch nájdete mnoho pokladov. A ešte tak dáte aj druhý život knihám, ktoré by inak poputovali do koša.
Väčšie deti môžu zažiť aj noc v knižnici v rámci podujatia Noc s Andersenom. Mnoho podujatí, ako aj toto sa žiaľ muselo presunúť online – ale zase vďaka tomu je bohatšia ponuka online čítaní, keď herci čítajú deťom napríklad Pippi Dlhú Pančuchu. A tú si veru radi vypočujeme aj my, dospelí, všakže!?
Ešte viac tipov, ako priniesť knihy do života detí nájdete TU!
Obsah:
https://citajmesispolu.sk/desatoro-citania-s-detmi/
https://citajmesispolu.sk/preco-je-to-dolezite/
https://mamaaja.sk/clanky/mama/ke-citanie-detom-ne-boli
https://vyskumy.sk//pdf/citanie.pdf
http://www.celeslovenskocitadetom.sk/sk/o-projekte
Fotografie:
https://www.pexels.com
Mestská knižnica Liptovský Mikuláš
Mestská knižnica Hlohovec
Mestská knižnica Trnava
Mestská knižnica Piešťany