Prepáč, zlatko, musím ťa ODSTAVIŤ…

Thumbnail
Kategórie:

Ako odstaviť vášho drobčeka čo najmenej bolestivo a bez pocitu viny?

Odstavovanie nemá špeciálne pravidlá, viesť ho môžete rovnako vy ako aj vaše dieťa. Niektoré deti sa odstavia zo dňa na deň samy, jednoducho prestanú mať záujem o prsník, odmietajú ho a nič s tým nenarobíte. V takom prípade nie je dôvod brániť sa odstaveniu za každú cenu, len kvôli vášmu pocitu, že ešte nie je ten správny čas. Pre vaše dieťa zrejme práve v tej chvíli nastal. Ak sa rozhodnete odstaviť dieťatko vy, riadite aj celý proces a o to ťažšie to bude.

Na začiatku môže drobček trošku protestovať pri podávaní mliečnej formuly a môže sa aj stať, že nebude vedieť piť z fľašky. Chce to trpezlivosť. Každý pediater vám povie, že dieťa sa po odstavení vždy nejako piť naučí. Kým je malé a sací reflex je stále výrazný, predsa len fľašu chytí a pije. Ak máte už staršie dojča, postupne sa naučí piť z pevnejšieho nástavca na fľašku a koncom prvého roka už môže veselo popíjať z hrnčeka. Vtedy má už navyše aj pestrú stravu a potrebu mlieka mu zabezpečí dostatok mliečnych výrobkov a mliečnej kaše. Takže vôbec sa nebojte, že by vaše dieťatko kvôli ukončeniu dojčenia malo nedostatočnú výživu.

Náhle odstavenie do jedného roka môže byť pre dieťa aj matku traumatizujúce a prináša mnoho problémov, ako napríklad zhoršený spánkový režim, odmietanie pitia umelého mlieka, odmietanie pitia z fľašky, nepokoj a plačlivosť.

Ako na to? Nechali sme si poradiť od pediatričky MUDr. Marty Špánikovej:

ČLÁNOK na prečítanie nájdete TU.

Podobné články