Advertisement Advertisement

Prečo je jemná motorika taká dôležitá?

Thumbnail
Kategórie:

Asi ste to mnohokrát počuli, ako treba rozvíjať jemnú motoriku u dieťaťa a aké je to dôležité…. Ale prečo vlastne?

Pohyb podporí reč i jemnú motoriku

Psychomotorické činnosti u detí sa delia na dve veľké oblasti – hrubú a jemnú motoriku. Aj keď sa to nezdá, veľmi spolu súvisia, a netreba zabúdať ani na jednu oblasť. Tým, že podporíte dieťa v pohybe, športovaní a cvičení, nepriamo ovplyvníte aj vývin jemnej motoriky – ktorá sa týka celkovej obratnosti horných končatín, od ramena až po ruky a prsty, ale aj koordinácie so zrakovým vnímaním (poznáte ako koordinácia oko-ruka) a v neposlednom rade aj grafomotoriky (teda písania a kreslenia), a nemenej dôležitej oblasti pohyblivosti artikulačných orgánov (vývin reči, správna artikulácia pri výslovnosti).

Nemusí byť každé dieťa vrcholový športovec, stačí, keď mu umožníte dostatok prirodzeného pohybu ideálne vonku na čerstvom vzduchu. Ihriská, športoviská, ale aj les či lúka dávajú dieťaťu množstvo možností, ako sa hýbať. Využiť môžete i rôzne pomôcky doma – preliezky, balančné prvky či rebriny.

foto1_resize

Podporte záujmy dieťaťa!

Každé dieťa je individuálne, môže sa rozvíjať v niektorých oblastiach rýchlejšie, v iných pomalšie. Netreba robiť paniku, ako susedovie dieťa dokáže v rovnakom veku zložitejšie činnosti, ako to vaše. Je však výborné, ak viete vaše dieťa sledovať, čo ho momentálne baví, a podporiť ho v tom!

Zdanlivo obyčajné hranie je veľmi zmysluplné a dôležité pri rozvoji jemnej motoriky. Dieťaťu tým veľmi uľahčíte nielen zvládanie bežných každodenných činností, ale aj nástup do školy a učenie sa písania.

Dlhá cesta k písaniu

K písaniu vedie dlhá cesta, ktorá začína už u malého dieťaťa. Podporujte dieťa vo voľnom pohybe – závesné hračky a hrazdičky u bábätka podporia pohyb rúk. Uchopovanie predmetov, stavanie kociek či premiestňovanie a vkladanie rôznych predmetov bude určite baviť vaše batoľa. Hľadajte hračky a pomôcky, ktoré podporia kliešťový a pinzetový úchop, teda napríklad vkladačky a puzzle s úchytkami. Uvidíte tiež, že dieťa niekedy v období medzi 1 a 2 rokom bude s veľkým nadšením a radosťou manipulovať aj s drobnými predmetmi. Keď sa naučí chodiť, robí mu tiež veľkú radosť prenášať samostatne aj veľké predmety, teší sa, že to dokáže. Využíva pri tom prácu celých ramien a rúk, čo je tiež dôležité k budúcemu písaniu.

Staršie dieťa podporujte v samostatnosti pri bežných činnostiach – nech sa samé oblieka a zapína gombíky či zipsy, nech skúsi odomknúť dvere alebo vám pomôcť pri krájaní ovocia a zeleniny, či pri pečení. Aj keď sa nám dospelým môže zdať niektorý úkon ako úplne jednoduchá vec, pre deti to samozrejmé nie je – musia si odsledovať a natrénovať sled jednotlivých pohybov, ktoré už my máme dávno zautomatizované. Podporiť ich môžete tak, že im pohyb predvediete spomalene, pričom stojíte veľa dieťaťa, aby vás nevidelo zrkadlovo.

Škôlkari sa radi zapoja do rôznych výtvarných činností a tvorivých činností, či do práce s plastelínou. Práca s plastelínou je výborný tréning pre svaly rúk. Budú tiež radi navliekať, prelievať, skrutkovať, či stavať zložitejšie stavebnice. Nechajte ich tiež listovať v knihách alebo vyberte zábavnú spoločenskú hru, či puzzle – tieto činnosti  potešia určite aj školákov. Výborné sú aj tabule vo zvislej polohe, kde dieťa môže kresliť kriedou, rozcvičí a uvoľní tak celú ruku aj rameno.

foto2_resize

Hračky nemusia byť drahé!

Pomôcky nemusia nutne byť drahé – mnoho vecí bežne nájdete v domácnosti. Ponúknite dieťaťu aktivity, ktoré ho podporia počas jeho senzitívneho obdobia – kedy je obzvlášť zamerané na určité činnosti, a bude sa v nich rozvíjať obdivuhodnou rýchlosťou! Nemusíte všetko kupovať nové, využite ponuky na bazároch alebo swapoch, veľa hračiek a pomôcok si môžete i požičať od priateľov či z požičovne hračiek.

Zabavte dieťa doma bežným predmetmi! Ak vaše batoľa trvdošijne vyberá veci zo všetkých šuflíkov alebo vyprázdnilo celý box s papierovými vreckovkami, naplňte mu box od vreckoviek ústrižkami látok z rozmanitých materiálov. Staršie dieťa so záľubou v zbieraní miniatúrnych špiniek z koberca, zapojte do triedenia šošovice. Máte pocit, že vášmu škôlkarovi ide ťažko kreslenie, a rýchlo ho unaví? Poproste ho, aby vám pomohol vyvesiť prádlo – stláčaním štipcov bude posilňovať svaly na rukách.

foto3_resize

Príkladov je mnoho, čo funguje u vás doma? Podeľte sa s nami v komentároch!

Podobné články