Prečo je čítanie s deťmi také dôležité?

Thumbnail
Kategórie:

Máme tu Marec – mesiac knihy a počas neho vám budeme spolu s vydavateľstvom Slovart prinášať zaujímavé články, tipy a rady týkajúce sa čítania s deťmi.

Zapojte sa do diskusie pod článkom a každý týždeň vyžrebujeme 1 z vás, ktorý získa detské knihy.

V dnešnej dobe ide čítanie do úzadia, ale nemalo by to tak byť. Mali by sme ísť deťom príkladom a každý večer si nájsť chvíľku na prečítanie pár riekaniek alebo rozprávky. Je to pre rozvoj nášho drobca veľmi dôležité!

Prečo je čítanie s deťmi také dôležité?

1. Pravidelné večerné čítanie posilňuje vzťah rodiča a dieťaťa.

Azda každému z nás rodičia čítali večer rozprávky, v dnešnej digitálnej dobe, plnej informačných technológií, sa to pomaly, ale isto vytráca. Rodičia deťom pustia radšej rozprávku v telke, miesto prečítania zopár riadkov z knižky. A pritom čítanie v posteli s drobcom je také krásne, pritúli sa a pozorne počúva. Neoberajte sa o tieto krásne okamihy.

2. Zlepšuje sústredenosť/koncentrácia dieťaťa na konkrétnu činnosť.

Deti sú neposedné, ale pri čítaní knižky sú „nútené“ zostať na jednom mieste a sledovať a načúvať, čo sa deje. Od dvoch rokov je dieťa schopné vnímať čítaný text a súčasne tiež udrží pozornosť. Mimo fakt, že je čítanie pre deti nesmierne dôležité z hľadiska jeho zdravého psychického vývoja, budujete si čítaním vzájomné puto a prehlbujete si svoj vzťah. Malým deťom môžeme pomôcť a zaujať ich otázkami tipu, kde je čo na obrázku, alebo ako si myslia, že skončí príbeh a pod.. Postupne pri pravidelnom čítaní je dieťatko disciplínovanejšie, menej sa vrtí a pozorne počúva.

3. Dieťa si osvojuje základy čítania.

Čítaním dieťa spoznáva nové slovíčka, formuje si jazyk počúvaním zvukov a správnym vyslovovaním jednotlivých písmen a slov. Pri čítaní určite aj u vás padali otázky typu, ako vieš, čo je tam napísané?  Tu je na mieste vysvetliť deťom ako vznikajú slová. Že existujú písmenká, z týchto písmeniek sa tvoria slová, zo slov vety, z viet príbehy. Veľa detí v dnešnej dobe končí u logopédov v predškolskom veku, nakoľko majú problémy s výslovnosťou jednotlivých písmen. To môže byť spôsobené tiež tým, že sa s dieťatkom málo rozprávate alebo mu nečítate.

4. Dieťa si zlepšuje slovnú zásobu a komunikačné a vyjadrovacie schopnosti.

Staršie deti už môžu mamičkám či oteckom pri čítaní pomáhať. Vďaka čítaniu sa dieťaťu prehĺbi cit pre jazyk, zväčší sa slovná zásoba, naučí sa pekne po slovensky a súčasne sa naučí prijímať, spracovávať a pamätať si informácie.

5. Knihy rozvíjajú detské logické myslenie.

Vďaka čítaniu svojmu dieťaťu rozvíjate aj logické myslenie, čo v škole samozrejme plne využije. Vďaka pozornému načúvaniu sa dieťa učí tvoriť správne vety a zlepšuje si tak komunikačné zručnosti. Dieťa sa tak bude vedieť lepšie vyjadrovať, čo mu vybuduje zdravé sebavedomie a sebadôveru. Dieťa rozoznáva skutočné postavy od abstraktných rozprávkových. Sleduje vlastnosti a správanie postáv v rozprávke. Spoznáva dobro a zlo a snaží sa to využiť aj v reálnom živote.

6. Dieťa bude brať čítanie ako zábavu!

Knihy sa stanú pre dieťa zábavou, ktorú je možné praktizovať kdekoľvek. Na cestách, na pláži, u lekára,… dobrá knižka skráti čakanie a zaženie nudu.

Čo čítajú najradšej vaše deti? Pošlite nám tipy na knižky a každý týždeň vyžrebujeme 1 z vás, ktorý získa detské knihy od vydavateľstva Slovart.

Tento týždeň môže jeden z vás získať tieto krásne knižky:

Bav sa… a tvor! Zvieratká z papiera – Pavlína Opatrná

1063_SL_Bav_sa_zvieratka_z_papiera-1Ako tráviť čas s deťmi? Skúste spoločne tvoriť, pritom sa rozprávajte a hrajte. Vyrábajte hračky, darčeky, dekorácie, blahoželania alebo napríklad masky na karneval. V knižke nájdete nielen návody „krok za krokom“ a názorné šablóny, ale tiež zaujímavosti o zvieratkách a námety na spoločné rozprávanie a hry.Hlavným použitým materiálom je papier – niekedy budú stačiť noviny, inokedy kartón alebo výkres. Na niektoré projekty nájdete vzorované papiere priamo v knihe. Dievčatám aj chlapcom určite urobí radosť lietajúci pterodaktyl, roztomilé zajačiky, quillingové sovy, skladané draky či netopiere z papierových roliek, ale tiež priesvitné motýle, vianočné rybičky, čitateľ chameleón, obliekací medvedík a mnoho ďalších zvieratiek a zábavných príšeriek.

Peter Pan – James Matthew Barrie

3813_B_Peter_Pan-1Nezabudnuteľná klasika s nádhernými ilustráciami Petra Uchnára. Rozprávkový príbeh nás zavedie do Krajiny-Nekrajiny, kde žije odvážny Peter Pan, víla Cililing, nezbední Stratení chlapci, ktorým chýba mama. V rozprávkovom svete sa ocitne aj Wendy, dievča z normálneho sveta, so svojimi dvomi bratmi a zažijú tam množstvo dobrodružstiev. Spoznajú kapitána Háka, tikajúceho krokodíla, dobrotivého Vtáka-Nevtáka, či tlupu indiánov. Hoci mnohé situácie vyzerajú nebezpečne, dobro, priateľstvo a spravodlivosť zvíťazia. Ako v každej správnej rozprávke.

Podobné články