Prečo by deti mali hrať GOLF?

Thumbnail
Kategórie:

Čo ponúka golf pre deti – prečo by ste mali tento šport vyskúšať?

Dôvodov, prečo by aj deti mali hrať golf, a prečo je to aj v tak nízkom veku obľúbený šport, je  veľa. SV spolupráci s našim partnerom GOLF TRNAVA sme pre Vás pripravili zoznam tých najdôležitejších, ktoré Vás možno presvedčia, prečo by mali hrať golf nielen Vaše deti, ale aj Vy, či Vaši rodičia. 🙂 Je to totižto jeden z mála športov, ktorý môžete hrať všetci súčasne, bezohľadu na vek, či Vaše predošlé skúsenosti. 

album Trnava foto Jiri Vojzola (7)

Športovanie

V súčasnom svete nie je jednoduché povedať dieťaťu „choď von a vybehaj sa“. Množstvo nástrah je početné. Od možnosti športových úrazov v kontaktných športoch, cez nebezpečenstvá, číhajúce „tam vonku“ až po zlý vplyv niektorých „tiežkamarátov“. 

Ak hľadáte aktivitu, ktorá v sebe koncentruje športovú súťaživosť, potrebu pobytu vo vyspelom prostredí, nízku pravdepodobnosť zranenia a vysokú mieru osobného rozvoja, golf je tá správna odpoveď. 

Zahrať jedno ihrisko znamená spáliť 1442 kalórií. A golfový švih je komplikovaná, veľmi dynamická aktivita s dôrazom na silu, šikovnosť a pohyblivosť. 

Súčet? Sila a vytrvalosť. V tom je golf naozaj dobrý. 

Zodpovednosť, fair-play a dodržiavanie pravidiel (etiketa)

Učiť sa osobnej zodpovednosti je kľúčová úloha. Naučiť naše deti rešpektovať pravidlá a byť zodpovedným členom spoločnosti, ktorej viac dávajú ako dostávajú, je zložité a dôležité zároveň. 

Golfisti sa od prvej lekcie učia ako sa správať na ihrisku, rešpektovať ducha pravidiel a spoluhráčov a vyhodnocovať dosah svojich činov pri hre. Klamať a obchádzať pravidlá sa jednoducho nemá. V tomto je golf čistý test charakteru. Vždy sa hrá fair-play. 

Golfová etiketa je známy pojem. Jej dlhodobý vývoj a pestovanie robí z golfu niečo špeciálne – v hre i v živote. 

Súťaživosť

Golf nie je kontaktný šport. Napriek tomu má v sebe vysokú mieru súťaživosti. A má schopnosť ustrážiť správnu mieru, aby na jednej strane podporovala rast, ale na druhej strane neprerástla do nezdravej úrovne. Presne tak, ako by sme od našich detí sami chceli. 

Súťaživosť je zdravá a môže byť produktívna. Golf, viac ako množstvo iných športov, učí deti ako sa vysporiadať s tlakom v ťažkých situáciách. My golfisti zvykneme hovoriť (a je to naozaj platné viac ako v iných športoch) – „nemôžeš to zvaliť na nikoho iného!“

Hra golf znamená, že prehru musí uniesť golfista sám, a víťazstvo – víťazstvo patrí tiež iba jemu samému. 

Každý rodič dá svojmu dieťaťu najviac, ak ho naučí vysporiadať sa s ťažkosťami svojimi vlastnými silami – a v tomto je golf unikátny. Ako povedala jedna známa svetová osobnosť: „Golf je najbližší hre, ktorú nazývame život.“

GOLF TRNAVA 2017  foto Jiri VOJZOLA (14)

Sebazdokonaľovanie

Golfová hra predstavuje nepreberné možnosti na zlepšovanie sa – ako golfista i ako osobnosť. Proces zlepšovania sa je tiež samotnou zručnosťou. Ak beriete svoje súčasné zdatnosti ako limit svojej výkonnosti, alebo ak predpokladáte, že sa zlepšíte iba praxou, nikdy nevyužijete svoj potenciál naplno. Podstatné zlepšenie dosiahnete iba vtedy, ak posúvate svoje limity a premýšľate nad detailami. V tomto je golf krásny – človek je sám sebe limitom i možnosťou na jeho prekonanie. Golfista riadi svoj úspech v miere, ktorú neponúka žiadny iný šport. 

Chcenie byť lepším je zdravá túžba – taká, ktorá bude deti sprevádzať ich celým životom.

Disciplína

Podľa známeho sloganu sa „golf hrá na 15-centimetrovom ihrisku – tom medzi vašimi ušami“. Jednoducho golf vyžaduje množstvo mentálnej disciplíny. Na ihrisku a aj na tréningovej ploche je každý úder kľúčový. Je potrebné sa sústrediť – sebadisciplína musí byť absolútna. Na rozdiel od iných športov sa nedá na chvíľku vydýchnuť – veď útočníci to podržia v útoku. V golfe, takisto ako v živote, je koncentrácia a disciplína na dosiahnutie cieľov nevyhnutná. 

Podnikanie a „S golfom na prestížnu univerzitu“

Veľa ľudí pozná známu vetu: „Kľúčové obchodné rozhodnutia sa robia na golfovom ihrisku.“ Naozaj, golfové ihrisko je dobré miesto na spoznanie nových ľudí, vytváranie priateľstiev, či aspoň interakciu s množstvom zaujímavých osobností a aj diskusie na dôležité témy. Skúste sa len pozrieť, koľkí známi ľudia prepadli tejto hre. A umožniť dieťaťu spoznať a ovládať túto hru vytvára preň dobrý predpoklad do budúcnosti. 

A v neposlednom rade je dobré vidieť aj štipendijné programy prestížnych univerzít aj so zameraním na golf. Aj mnohí súčasní profesionálni hráči sú absolventami golfových programov týchto univerzít. Je jasné, že šanca nie je veľká, ale určite ju nedostane ten, kto sa o ňu nepokúsi. Predsa len, nie je oveľa viac vecí, ktoré môže dať rodič dieťaťu ako šancu dostať prestížne vzdelanie. 

Užite si to s golfom

A nakoniec. Či predovšetkým? Golf je zábava. Je nádherné si užiť pár chvíľ v nádhernom prírodnom prostredí – veľmi často zaujímavých prírodných scenérií. A ten pocit, keď sa vám darí…

Príde čas, keď futbalisti stonú doma so zničenými kolenami, hokejisti s bolesťami hlavy, či poranením chrbtice. Ale golfisti? Určite poznáte uznávané osobnosti kultúrneho života, ktorí aj s viac ako siedmimi krížikmi úspešne brázdia slovenské či svetové ferveje. Láska k tejto hre je na celý život. 

KDE SI MÔŽETE GOLF VYSKÚŠAŤ?

Golfový klub Golf Trnava ponúka viacero programov pre deti i dospelých. Ak nechcete hneď začať detskú golfovú školu, juniorský program, či kurz zelenej karty, môžete si vyskúšať 90-minútovú úvodnú hodinu s trénerom, konzultovať jednotlivé programy, či iba zistiť, či Vás tento šport láka.

tt

VIAC INFO o jednotlivých programoch a aktivitách nájdete TU.

Podobné články