PREČO a AKO by mali naše deti čítať?

Thumbnail
Kategórie:

Prečítajte si naše tipy, ako motivovať deti k čítaniu, ako a kedy začať a prečo je čítanie dobré pre naše deti?

Správny výber knihy – podľa témy aj podľa veku:

Vyberte správnu knihu podľa témy, ktorá Vaše dieťa zaujíma. Preferuje rozprávky, detektívky, fantazijné sci-fi či historické romány? Dajte si pozor aj na vhodný vek. Ak je kniha príliš ťažká, jazyk je príliš nezrozumiteľný, a nebude to Vaše dieťa baviť, ak je kniha príliš jednoduchá či pre menšie deti, takisto to nebude žiadna zábava.

Rozprávajte sa o knihe:

Pýtajte sa svojich detí, čo čítajú, o čom to je, ako sa im to páči.. Stimulujte ich, nech o tom premýšľajú, nech žijú so svojim hrdinom z knihy aj keď ju práve nečítajú. O to viac sa na čítanie budú tešiť. 🙂 

Malé motivácie:

Spravte si doma čitateľský klub, zbierajte pečiatky za každú prečítanú knihu, choďte spolu do kníhkupectva či do knižnice, spravte si rodinné diskusie o knihách, upečte si k tomu koláč, spravte si čaj, berte čítanie ako rodinnú spoločnú aktivitu, vytvorte si doma vlastnú knižnicu.. je mnoho spôsobov ako motivovať deti v čítaní, dôležité je spraviť čítanie zábavnou aktivitou, NIE nudnou.

Začnite od skorého veku – čítanie ako spoločná aktivita:

Vzťah ku knihám a k čítaniu by si mali deti pestovať od malička. Aj preto je veľmi dôležité čítanie deťom na dobrú noc, keď ešte samé nevedia čítať. V momente, kedy začnú, to však veľa rodičov zanedbá, a čítanie nechajú tak. Práve vtedy je najlepšie nadviazať na spoločnú aktivitu večerného čítania, a aj naďalej pestovať vzťah ku knihám. Pre začínajúcich čitateľov je obrovská podpora, ak si rodičia čítajú s nimi, a pomáhajú im. A tak celý proces nie je len o čítaní, ale aj o spoločne strávenom čase so svojim rodičom.

Spravte si záložku do knihy:

Aké BENEFITY má čítanie pre Vaše dieťa? 

  • deti, ktoré čítajú knihy, majú lepšiu pamäť, ľahšie sa učia
  • čítanie rozvíja (nielen) detskú inteligenciu
  • rozvíja myslenie, kreativitu, fantáziu
  • zlepšuje koncentráciu aj disciplínu
  • zlepšuje slovnú zásobu aj gramatiku, rozvíja zručnosť v písaní textov aj diktátov
  • zlepšuje komunikačné schopnosti v detstve aj v budúcnosti
  • zbližuje a upevňuje vzťahy medzi rodičmi a deťmi 🙂 

Podobné články