KNIHA: Prázdniny u starej mamy

Thumbnail
Kategórie:

Aj vaše deti si vedia vychutnať prázdniny u svojich starých rodičov? Tešia sa na ne už niekoľko dní vopred?

Priznajme si to – majú tam voľnejší režim, menej zákazov a viac sladkých raňajok a obedov 🙂 Presne o tejto prázdninovej pohode je nová knižka Prázdniny u starej mamy od Ruženy Smatanovej Slávikovej.

Jurko a Elenka sú mestské chúdence, ako hovorí ich babička, a preto sú u svojich starkých na prázdninách. Celé dni sa kúpu pri starom mlyne, skúmajú zákutia starej pajty či tajomnej povaly, skáču z kozla, hrajú sa s chlapcami a dievčatami od susedov a spoznávajú veci, o ktorých sa im v meste ani nesníva.
Skrátka, leto plné dobrodružstiev, voľnosti, nových zážitkov a pocitov. Čaká vás 16 kapitol ako Hra na princeznú, Povala, Na dedine majú čudné zvyky, Ako Jura povláčila koza, či Tajná reč.
„V tejto knižke sa hovorí o detských hrách a šibalstvách. O tom, čo vás teší i trápi. Ale aj o tom, čo cítite, aj keď sa ešte hanbíte o svojich citoch hovoriť,“ vysvetľuje autorka. Je to kniha o dôležitých veciach, ktoré potrebujú po celý život malí aj veľkí.
O úsmeve, pohladení, dobrom slove a láske…
Knihu Prázdniny u starej mamy pekne ilustrovala Ľuba Suchalová Harichová.

Na konci každej kapitoly sú navyše rôzne otázky a úlohy, kde si deti môžu otestovať svoj postreh, predstavivosť, fantáziu či pamäť. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR odporúča túto knižku ako doplnkovú literatúru pre žiakov 4. a 5. ročníkov základnej školy.

Napríklad hneď po prvej kapitole si deti overia, či rozumenú slovám z textu:
kriminalistika – zaoberá sa odhaľovaním páchateľov trestnej činnosti
kriminalista – odborník v kriminalistike
kriminálnik – trestaný človek (zlodej, vrah a pod.)
tintítko – dievča alebo chlapec s veľmi štíhlou postavou

Začítajte sa do knižky Prázdniny u starej mamy:

Ja a môj bratranec Juro sme celkom normálne mestské decká, ale naša babička Anička hovorí, že sme chúdence, lebo sa celý rok nenadýchame čerstvého vzduchu. Babička si zaumienila, že aspoň časť letných prázdnin musíme stráviť na dedine.
Babička je perfektná a prázdniny u nej sú vždy super. Aj môj bratranec Juro je celkom fajn chalan. Niežeby nemal chalanské vrtochy, však to poznáte. Jurovi vôbec nevadí, že som dievča, a hrá sa so mnou ako s chalanom. Juro má jedenásť, modré oči a neposlušné plavé vlasy. Je vysoký, ale vôbec nie je vycivený ako chalani z našej triedy, lebo denne posilňuje. Chce byť totiž kriminalistom a tam berú len takých, čo majú aj dobrú fyzičku. To akože riadne svaly, silu, rýchlosť a tak. Babička ho občas so smiechom podpichne:
„Jurko môj, len aby si nakoniec nebol kriminálnikom!“
Juro sa hnevá, keď si niekto uťahuje z jeho plánov, lebo on to s kriminalistikou myslí vážne. A ešte vám voľačo prezradím. Juro sa páči dievčatám. Všetky baby za ním šalejú, len čo sa objaví na ulici. Ale on sa aj tak najradšej hráva so mnou. Možno preto, lebo som lepšia ako hociktorý chalan a ešte som mu aj rodina.
Jura mám rada. Ale zato na susedovho Fera som riadne naštvaná.
Včera povedal, že som vlasaté tintítko a že chalanovi sa nevyrovnám, aj keď sa viem zo všetkých najlepšie šplhať na stromy. A ešte povedal, že mám zelené očiská ako stará sova. S Ferom sa vôbec nebudem baviť. Je protivný. Teraz síce za mnou dolieza, lebo chce, aby som mu požičala svoj nový horský bicykel. Figu mu požičiam! Myslí si, že keď povie, že mám krásne dlhé vlasy ako princezná, tak mu naletím.
Akurát! Poznám ho ja. Keby som nemala nový bicykel, povedal by, že mám vlasy ako ježibaba. A nech si nemyslí, tú starú sovu mu aj tak neodpustím!
Prázdniny na dedine mám zo všetkého najradšej. Predstavte si, že ráno vás zobudí spev drozda. Na spálni sú privreté okenice a cez malé škáročky presvitajú hviezdičky svetla. Keď okenice roztvorím dokorán, ovanie ma vôňa šípových ruží. Ešte v nočnej košeli vybehnem do záhrady a vdychujem ich vôňu. Pozorujem, ako sa slnečné lúče pohrávajú s kvapkami rosy na lupeňoch ruží a premieňajú ich na dúhové koráliky. V diaľke hrkúta hrdlička a z kuchyne sa šíri vôňa  čerstvej praženice s cibuľkou. Prejdem cez vyzametaný dvor k starej studni a sledujem v nej svoj obraz. Túto studňu zbožňujem. Je ako vystrihnutá z rozprávky. Mráz mi prechádza po chrbte, keď pozerám do jej hlbín. Vanie z nej chlad, ale aj čosi tajomné. A ja mám tajomstvá veľmi rada. Cestou do kuchyne rozmýšľam o tom, čo budeme dnes robiť. Prázdniny sú tá najfantastickejšia vec na svete!

Milan Buno, literárny publicista

Podobné články