Praktické riešenia pre detskú izbu, hoci má len pár metrov štvorcových

Thumbnail
Kategórie:

Detská izba by mala byť priestorom, kde sa dieťa cíti bezpečne, môže sa v ňom hrať aj si oddýchnuť a kde má po ruke všetky svoje veci, od oblečenia až po hračky. Ale čo keď má miestnosť len pár metrov štvorcových a ste radi, že sa tam zmestí posteľ a skriňa? Nebojte – poradíme vám tipy, vďaka ktorým sa aj z tej najmenšej izbičky stane kráľovstvo, ktoré vaše dieťa bude milovať.

1.   Najskôr priestor opticky zväčšite

Je hneď niekoľko spôsobov, ako aspoň naoko miestnosti pridať metre:

  • Čo ide, privŕtajte nad úroveň podlahy. Jednak si uľahčíte vysávanie a vytieranie a opticky zväčšíte a prevzdušníte priestor.
  • Zaveste na stenu zrkadlo, alebo zvoľte skriňu so zrkadlovými dverami. A to ideálne oproti oknu.
  • Stavte na svetlú výmaľbu. Biela, béžová, šedá a pastelové farby dokážu vďaka schopnosti odrážať svetlo vytvoriť ilúziu väčšieho priestoru.
  • Pustite dovnútra svetlo, najlepšie to denné. A potom po miestnosti rozmiestnite viac svetelných zdrojov.
  • Vybavenie nakupujte múdro – chcete čo najmenej kusov, ale čo najpraktickejších.

2. Zaobstarajte základný nábytok

V detskej izbičke nesmie chýbať posteľ. Akonáhle dieťa vyrastie z batolaťa, hodí sa aj vhodný písací stôl a stoličky. Posteľ môže mať úložný priestor pod matracom alebo aj na čele, čo sa rozhodne hodí pre všetky malé izby. Písací stôl by mal byť pod oknom a hĺbka sa odporúča medzi 60 až 85 cm. Ak máte málo miesta, hľadajte pochopiteľne stôl s hĺbkou pri tej spodnej hranici. Stolička by pod neho mala ísť pekne zasunúť, nech vám zbytočne nezasahuje do priestoru. Prípadne sa poobzerajte po skladacom stole, ktorý skvele šetrí miesto.

3. Ukliďte hračky

Uprataný priestor s minimom nábytku vyzerá väčší. A tiež sa v ňom lepšie žije. Lenže deti sú jednoducho deti – milujú svoje hračky a nemôžeme čakať, že sa budú hrať s jednou vecou, ​​ktorú potom ihneď upratajú. Môžete ich to naučiť tak, že zaobstaráte vhodný úložný priestor na hračky. Nezabudnite na prvý tip z predchádzajúceho odseku – ideálne hľadajte kus nábytku, ktorý pôjde privŕtať na stenu, alebo má aspoň nožičky, ktoré opticky priestor prevzdušnia.

Tip pre zníženie počtu hračiek v izbe:

Obmieňajte hračky, ktoré sú v detskej izbe. Nenápadne z času na čas niečo schovajte a vyberte to až po čase. Jednak bude v izbičke menej vecí a (teoreticky) väčší poriadok. A po druhé, keď potom hračku dieťaťu do izby vrátite, bude mať radosť, ako by bola nová. Vyskúšané za vás. 🙂

4. Knižky vyskladajte do knižnice

Hračky a hry máte upratané, ale čo knižky? Tie by na rozdiel od hračiek mali byť deťom na očiach – aby ste deti viac motivovali na čítanie. Nie nadarmo sa hovorí zíde z očí, zíde z mysle. Na tento účel sú perfektné rôzne knižnice, diely a police na stenu. Neuberú vám priestor na podlahe a môžete na ne krásne vyskladať knihy, časopisy alebo napríklad omaľovánky. Nebojte sa ani živých kvetov – keď budú vysoko, dieťa ich len tak nezhodí, a dodajú izbičke príjemnú atmosféru.

A keď vám zostane na stene miesto…

Mrknite na popisovateľné fólie či magnetické tabule na stenu, na ktorých sa dieťa vyšantí. Alebo samolepky na stenu – vyrábajú sa mapa sveta, Slovenska či napríklad vybrané slová. Čokoľvek, čo je pre vaše dieťa práve zábavné a aktuálne. Prvky na stene ľahko vymeníte a vďaka tomu izba vášmu dieťaťu nezovšední.

 

 

Zdroj: favi.sk

Fotogaléria

Podobné články