Povedzte nie zapareninám!

Thumbnail
Kategórie:

Narodenie bábätka prinesie do života ženy veľa radosti ale aj veľa starostí. Medzi prvé starosti, s ktorými sa čerstvé mamičky musia popasovať sú zapareniny u bábätiek. Viete ako zapareniny vyzerajú a prečo vznikajú a ako im predísť?

Pokožka bábätiek je jemnejšia a tenšia ako pokožka dospelého človeka. Jej citlivosť na dráždivé látky zvyšuje aj vyššia hodnota pH.

Čo sú zapareniny?

Zapareniny sa u najmenších detí môžu objaviť kedykoľvek počas obdobia nosenia plienok. Väčšina detí sa im nevyhne, preto nezúfajte, ak ich má aj vaše bábätko. Prejavujú sa ako sčervenanie, boľavé miesta, opuchy alebo vyrážka na zadočku, stehnách a genitáliách bábätka. Takto postihnutá koža môže byť aj horúca na dotyk.

Postupujúcim vekom sa riziko zaparenín mení. Obzvlášť bežné sú počas prvých dvanástich mesiacov a to v dôsledku častejšej stolice a taktiež tým, že v tomto období je detská pokožka najtenšia. Bábätko môže byť v dôsledku zaparenín nepokojné – môže plakať, keď sa ho na poranených miestach dotýkate a nepríjemné pocity ho môžu budiť aj v noci.

Prečo zapareniny vznikajú?

Najbežnejšou príčinou vzniku zaparenín je kombinácia trenia a plienok. Tenká a jemná detská pokožka sa pri kontakte s dráždivými látkami v stolici a moči narúša a tým sa stáva podráždenou. Zhoršuje to aj tesná plienka, ktorá sa otiera o kožu čím zbavuje ju ochranných lipidov, a bráni cirkulácii vzduchu.

Riziko zaparenín sa môže zvýšiť aj v prípade, ak je vaše dieťatko predčasne narodené, je po očkovaní, je choré, užíva antibiotiká, má hnačku, odstavuje sa od pŕs alebo má dedičnú náchylnosť na tvorbu ekzémov. Nezabúdajte však, že zapareniny sú u detí bežné a u väčšiny detí odznejú rýchlo vďaka správnej starostlivosti. Ak by však zapareniny pretrvávali niekoľko dní a vyrážka by sa šírila mimo plienky alebo by pokožka bábätka bola popraskaná a mokvala či by malo dieťatko horúčku, tak to nemusí byť hneď dôvod na paniku, avšak určite sa poraďte s pediatrom.

Prevencia proti zapareninám

Starostlivosť a ochrana sú pri zapareninách veľmi podobné, obe spočívajú v dodržiavaní niekoľkých hygienických odporúčaní. Medzi ne patrí výmena plienky, keď dieťatko vykoná potrebu, občasné ponechanie bábätka bez plienky a používanie šetrných výrobkov, ktoré boli špeciálne vyvinuté pre jemnú pokožku malých detí.

Dôležité je aj používať správu veľkosť plienok, pretože ak sú príliš tesné, tak to môže viesť k podráždeniu. Dobrým tipom je aj nepoužívanie zásypu, pretože pri navlhnutí sa zrniečka prášku zlepia dohromady a spôsobia podráždenie. A nakoniec je dôležité aj umývanie, kde je ideálne používať čistú, vlažnú vodu bez použitia mydla, ktoré môže dráždiť detskú pokožku. Nepoužívajte ani parfumované toaletné potreby či obrúsky.

Vytvorený pre deti

Nie je krém ako krém a to zvlášť pri starostlivosti o pokožku tých najmenších. Je dôležité používať práve tie typy výrobkov, ktoré sú špeciálne vyvinuté pre jemnú pokožku malých detí. Jedným z nich je práve kozmetický výrobok Bepanthen Baby, ktorý pokožku chráni pred vznikom zaparenín. Obsahuje panthenol (provitamín B5), ktorý podporuje regeneráciu prirodzenej ochrannej bariéry citlivej pokožky a udržiava ju jemnú a hydratovanú. Vďaka svojej mastnej konzistencii vytvára na pokožke transparentnú priedušnú ochrannú vrstvu, ktorá poskytuje účinnú dlhodobú ochranu pred začervenaním a podráždením, prirodzene regeneruje a hydratuje namáhanú pokožku. Je vhodný aj na starostlivosť o bradavky pri dojčení. Je dobre rozotierateľný bez bielych stôp. Má praktické hygienické balenie, ktoré sa dá otvoriť jednou rukou. Podrobnejšie informácie o Bepanthen Baby nájdete na www.bepanthen.sk.

 

Podobné články