Novomestské rozprávkové pondelky

Adresa Park Nová doba / Ihrisko Jahodová / Park Nová Doba, 83104 Bratislava - Nové Mesto Email kultura@banm.sk Web www.banm.sk

Séria rozprávok pod holým nebom. Minulý rok sme spoločne vytvorili tradíciu, ktorá aj tento rok prinesie nielen deťom radosť, edukáciu a inšpirujúce podnety. Rozprávky sú vhodné pre deti od 3 rokov. V prípade nepriaznivého počasia sa rozprávky neuskutočnia a sú bez náhrady. Vstup voľný.

01.07. 10.00 h Ihrisko Jahodová, Divadlo Babadlo: Škaredé káčatko, 60 min. 
Kde je skutočný domov a kde je ukrytá naozajstná krása? Odpoveď možno nájde pani Hortenzia Swanová, ktorá na ceste z dovolenky tak trošku zablúdila. Jej kufor je plný na prvý pohľad úplne obyčajných vecí. Príhody Andersenovho škaredého káčatka sa nám pred očami liahnu v novej podobe, ale s tým istým príbehom, ako ho stáročia poznáme. Očarí vás podmanivá hudba Čajkovského z baletu Labutie jazero.

08.07. 10.00 h Park Nová doba – Tegelhoffa, Divadlo Trieska: Tri prasiatka, 40 min.
“Práca chvatná málo platná”, zvykne sa hovoriť. A tak si dve prasiatka postavia domy rýchlo, no nie pevne. Ešteže majú brata, ktorý svoj dom postavil poriadne a Vlk si tak musí obed hľadať inde. Ktovie, možno u siedmych kozliatok, alebo u Červenej čiapočky… Je však dosť možné, že hladným aj zostane.

15.07. 10.00 h Park Nobelová, Divadielko Maťo: Princezná Halabala, 40 min.
V tomto predstavení sa môžete presvedčiť, že ešte neobjavená planéta Zemiak existuje! Sú o tom dôkazy! A kráľ by nemal chrápať. A možno aj mal. Ale ak by nemal, tak na to máme riešenie. Tajný recept proti chrápaniu pomocou gumových medvedíkov. Teda donedávna bol ešte tajný. No a potom sa už môžeme vydať za dobrodružstvom a stať sa kráľmi a kráľovnami, princeznami a princami a čím budeme chcieť. Zažijeme cirkus, uvaríme si niečo dobré, čokoľvek nás napadne. Ale nebude sa to dať veľmi jesť. Vlastne vôbec. Ale to najpodstatnejšie, čo sa nám môže stať, že prebudíme to najsilnejšie kúzlo, ktoré je v nás.

22.07. 10.00 h Ihrisko Jahodová, Divadlo Tuš: Veselá vandrovka, 40 min.
Keď sa Vám nechce ísť na výlet s mladším súrodencom a ešte k tomu prší, najlepšie je otvoriť si knihu a vojsť do rozprávky. V príbehu Ako šlo vajce na vandrovku sa dozvieme, že len s kamarátmi dokážeme premôcť vlka či zlých zbojníkov. Príďte s nami otvoriť rozprávkovú knihu.

29.07. 10.00 h Park Nová doba – Tegelhoffa, Divadlo Babadlo: Psíček a mačička, 45 min.
Rozsahom neveľká, ale umelecky významná tvorba Josefa Čapka určená pre deti a mládež (ale rovnako i dospelým) už dávno patrí do klasického fondu českej literatúry. Príbeh ponúka hravé nápady a situácie, v ktorých sa dieťa konfrontuje s dôležitými ľudskými charakterovými hodnotami. Dramatizácia, ktorá vznikla pre potreby bábkového divadla, voľne spája viacero príbehov z knihy Rozprávky o psíčkovi a mačičke. Predstavenie je kombináciou živých hercov a bábok.

05.08. 10.00 h Park Nobelova, Divadlo ŠiBe: Soľ nad zlato, 40 min.
Kde bolo dosť soli, tam bolo dobre žiť. Veď tak to je – soľ dáva chuť jedlu a jedlo dáva chuť životu. Prečo teda kráľ zakázal ľuďom soliť? Ako chceli so sluhom situáciu riešiť? A čo urobila jeho dcéra Maruška, aby kráľovstvo zachránila? Príbeh o otcovskej prchkosti, sluhovskej drzosti, dcérinej láske a soli, ktorej kryštáliky pôsobia tak obyčajne, ale v skutočnosti dajú životu viac, ako zlato.

12.08. 10.00 h Ihrisko Jahodová, Divadlo Veteš: Zobúdzanky, 40 min. 
Kto spí, nič nepokazí, hovorí sa. Ale život mu uteká pomedzi prsty. Zábavná hra pre deti o dvoch kamarátkach Nele a Ele, ktoré vlastnia čarovné chrumky. Vďaka nim sa premieňajú na nečakané postavy a zažívajú príbehy, o ktorých sa im ani nesnívalo. Hra na motívy knihy Daniela Heviera Nám sa ešte nechce spať.

19.08. 10.00 h Park Nová Doba – Tegelhoffa, Divadielko Maťo: Kozliatka a vlk, 40 min.
Skôr ako prídete na parodické predstavenie, zamyslite sa nad tým, či ste sa niekedy zamysleli nad tým, ako sa cíti taká chladnička. Nie je jej zima? Alebo teplo? Nevadí jej, že ju stále otvárame a zatvárame? Vlk je k svojej chladničke milosrdný. Radšej je stále v jej vnútri a čaká, kedy sa tam objaví nejaká dobrota. No po čase aj vlk pochopí, že sa nič len tak z ničoho nič neobjaví a hlad je silnejší ako jeho viera v zjavenie jedla v jeho chladničke! Vyberá sa tak na strastiplnú púť za jedlom, ktorá sa mu môže stať osudnou. Nebude to mať veru ľahké ako my všetci, čo od rána do rána len zháňame jedlo…

26.08. 10.00 h Park Nobelova, Divadlo Babadlo: Palculienka, 45 min.
Čo sa udeje, keď pani krajčírka Filoména odíde od svojho šijacieho stroja? Malá nedošitá bábika ožíva a objavuje čarovný svet nitiek, gombíkov a korálok. Nájde si domov v malom šuplíčku v stolíku šijacieho stroja, keď tu zrazu…A takto začína príbeh malej Palculienky a jej cesty za šťastím.

Zdroj: www.banm.sk