Program jún 2024 SNG

Adresa SNG , Rázusovo nábrežie 2, 811 02 Bratislava Email info@sng.sk Telefón 0948026204 Web sng.sk

Podivuhodné dejiny umenia s profesorom Škrečkom

od 16. 5. 2019 / Esterházy – vstup z 2. poschodia / kurátorka: Alexandra Kusá

Krátka 15-minútová interaktívna projekcia, prepojená so sériou animovaných videí o slovenských výtvarníkoch, je určená deťom so záujmom o históriu umenia, ako aj laickým či poučeným dospelákom. Projekcia rozpráva príbeh umenia spôsobom, ktorý skĺbi poznanie a zábavu a vzbudí u návštevníka túžbu vedieť viac.

Máš umelecké črevo? Medzinárodná výstava víťazných projektov

2. 5. 2024 – 2. 6. 2024 / sála II. 1. poschod spolupráca: Barbora Tribulová

Na výstave uvidíte víťazné projekty súťaže Máš umelecké črevo? prebiehajúcej na Slovensku, v Českej republike a Maďarsku, ktorú organizuje rovnomenná medzinárodná platforma venujúca sa vzdelávaniu v oblasti umenia.

Víťazné tímy mladých ľudí v stredoškolskom veku zo všetkých troch krajín predstavia svoje projekty reagujúce na tohtoročnú tému súťaže Sieť. Výsledné inštalácie, ktoré na výstave uvidíte, tematizujú sieťovanie, prepájanie a vytváranie vzťahov ako dôležitý prvok pre udržanie kultúry a umenia, ale aj spoločnosti a životného prostredia.

Platforma Máš umelecké črevo? podnecuje mladých ľudí k prebudeniu kreatívnych schopností a odvahe experimentovať s tvorivými prístupmi v rámci každodenných tém. Žiakom, žiačkam aj ich pedagógom ponúka príležitosť hlbšie sa oboznámiť so súčasnou umeleckou scénou a s prostredím galérií doma i v susedných krajinách.

Viac informácií nájdete na webe Máš umelecké črevo?

Sprievodný program

Každá sobota

Otvorený ateliér: Láska

Sobota / 10.00 – 17.30 / Ateliér 1 / vstup voľný

V útulnom priestore bezplatnej zóny galérie nájdete výtvarné pomôcky, návody a inšpirácie, ale aj oddychové miesto, ktoré môžete premeniť na hrad či retro obývačku.

V júni oslavujeme lásku a jej rozmanitosť. Príďte sa zoznámiť s technikou tkania, využite rôznorodú paletu vzorov, farieb a tvarov a utkajte si jej vlastnú podobu! Pri tvorbe vás budú kreatívne sprevádzať naše výtvarníčky.

1/6

Deň detí: Otvorený ateliér

Sobota / 13.00 – 14.00 / Ateliér 1 / vstup voľný

Na Deň detí sme si pre vás v rámci Otvoreného ateliéru pripravili výtvarný workshop a krátku debatu s ilustrátorkou Hedvigou M. Gutierrez o jej novej autorskej knihe Čo to búcha?!, ktorá deťom rozpovie príbeh odohrávajúci sa v izbe malého chlapca, ktorý túži po pokojnom spánku. Jeho plány však narúša neprestajné dunenie, búchanie a príliv zvukov z okolia. Fantázia funguje a chlapec sa vydáva odhaliť tajomstvo týchto zvukov. Možno sú to tancujúci piráti, možno uväznený krokodíl v potrubí alebo zo strechy štartuje vesmírna raketa?

Účastníci a účastníčky workshopu vlastnou fantáziou a kombinovanou technikou koláže a kresby budú pátrať po pôvodcoch zvukov.

+ zľava 10 % na nákup detských knižiek v kníhkupectve Ex Libris v SNG

23/6

Rodinná nedeľa: Sochy, ktoré žijú

Nedeľa / 15.00 – 17.00 / Prízemie, Ateliér 1 / vstupné pre celú rodinu: 15 € / vstupenky: www.sng.sk

Môže socha rásť či dýchať? Spoločne preskúmame objekty keramikára a sochára Jozefa Sušienku, ktoré nájdeme vo vnútri galérie, ale aj vonku. Zameriame sa na ich organické tvary, povrch, štruktúru a ich prepojenie s prostredím, v ktorom sa nachádzajú. V ateliéri sa nimi inšpirujeme pri vytváraní bezpečného a príjemného priestoru – domova. Pre koho bude? A čo musíme spraviť, aby takýto domov ožil?

Program je určený pre celú rodinu s deťmi od 6 do 12 rokov. Cena zahŕňa odborné vedenie, výtvarný materiál a občerstvenie. Spoločne navštívime aktuálne výstavy či iné zaujímavé priestory, ktoré spoznáme cez tvorivé úlohy, v ateliéri rozoberanú tému priblížime prostredníctvom výtvarných zadaní a vlastnej tvorby. Obe časti programu vyžadujú aktívnu účasť rodičov či iných sprevádzajúcich osôb, preto je potrebné, aby boli na programe počas celého trvania. Príďte si užiť spoločný pohodový čas strávený objavovaním, hrou a výtvarným experimentovaním v podnetnom prostredí galérie!

Aktuálnu ponuku programov nájdete aj na www.sng.sk, na sociálnych sieťach a v newslettri galérie, na ktorého odber sa môžete prihlásiť na www.sng.sk.

Generálny partner SNG

Zdroj: sng.sk