Vítanie jari

Adresa Moyzesova 50, 022 01 Čadca Email kysuckemuzeum@vuczilina.sk Telefón +421 41 43 213 86 Web www.kysuckemuzeum.sk

Maľované, drôtované, háčkované, voskované či olepované – okolo tisíc kraslíc zdobí priestory Kysuckého múzea.

Živé farby, bezhranične motívy a rôzne dekoratívne materiály do ktorých sú „oblečené“ kraslice, to všetko môžu vidieť návštevníci na novej tematickej výstave Vítanie jari, ktorú pripravilo Kysucké múzeum.

Výstava Vítanie jari je nielen pastvou pre oči, je dokladom uchovávania dedičstva našich predkov, ale zároveň inšpiráciou k vytvoreniu vlastných originálnych kraslíc. Na výstave prezentuje svoje diela 40 vystavovateľov. Kraslice sú zdobené tradičnými, modernými i kombinovanými technikami a sú dôkazom invencie a zručnosti ich výrobcov.

Návštevníci môžu obdivovať rozmanité vaječné škrupiny, a to od slepačích cez husacie, až po pštrosie vajcia. Najčastejšie prezentovaná technika je zdobenie kraslíc zafarbeným voskom a technika batikovania špendlíkom či trubičkou. Časté je aj vyškrabovanie, oblepovanie slamou, vlnou, perlovkou i farbenou dužinou močiarnej trávy sitiny, techniky odrôtovania. Novšie techniky zdobenia prezentuje napr. prelamovanie na spôsob madeiry, maľovanie štetcom, nalepovanie zlatých detailov, korálok, textilu, papiera, technika obháčkovania, frivolitkovanie a ďalšie. Módnym trendom posledných rokov je kombinovanie dvoch i viacerých techník výzdoby na tej istej kraslici. Návštevníci tak môžu obdivovať rozmanité farebné kompozície, ornamenty či sakrálne motívy. Okrem kraslíc na výstave prezentujeme aj rôzne dekoratívne predmety z textilu, vosku, mydla, dreva, skla, kameňa či  medovníkového cesta.

V rámci výstavy sme pre žiakov na oživenie pripravili tvorivé dielne- zdobenie kraslíc, ale aj pracovný list k výstave.

Výstava potrvá do 10. apríla 2023 a navštíviť ju môžete počas otváracích hodín múzea.

Zdroj: www.kysuckemuzeum.sk

Fotogaléria