V košickej Nezábudke rozkvitla Osmijankova záhrada

Adresa Poľovnícka 8, 040 11 Košice Email nezabudka@kosicekmk.sk Telefón 0903409438 Web www.facebook.com

Interaktívna výstava Osmijankova literárna záhrada predstavuje hravú čitáreň, v ktorej je čítanie zábavou.

Knižnica pre mládež mesta Košice v stredu 13. apríla 2022 o 10.00 hodine sprístupní putovnú výstavu Osmijankova literárna záhrada. Jej cieľom je rozvíjať u detí čítanie s porozumením.

Osmijanko cez literárnu záhradu prichádza medzi deti priamo z rozprávok, aby im prostredníctvom svojej výstavy ponúkol kopec zábavy a rozprávkových príbehov v rôznych formách. „Celá expozícia je prispôsobená veku dieťaťa, aby každé z nich dostalo práve to, čo vo svojich jednotlivých vývinových obdobiach najviac potrebuje. Postava Osmijanka vie naozaj zábavne cez básničky, hádanky, povesti či bájky inšpirovať k čítaniu a rozvíjaniu kreativity či chuti tvoriť. Túto rozprávkovú postavičku deti najprv spoznávali prostredníctvom rozhlasu a až neskôr si svoje miesto našla i v knižnom titule Osmijankove rozprávky od vydavateľstva Buvik,“ hovorí k putovnej výstave Kamila Prextová, riaditeľka knižnice.

Výstava vytvára atmosféru, z ktorej sa deťom nechce odísť
Výstava bola navrhnutá neziskovou organizáciou Osmijanko pre malých aj pre veľkých  a ako pre kolektívy, tak pre jednotlivcov. „Tajomná záhrada, v ktorej sa deti stretávajú s Osmijankom ponúka viaceré zážitkové stanovištia, napríklad Rodostrom, Rozprávkovník, veršoplôtiky s básničkami, Porekadlovník či Fantasmagoriku knihoplodú so známymi knižnými hrdinami. Deti si tu môžu tiež sadiť semienka knihokvetov alebo semienka svojich túžob a sníčkov. Je tu aj peliešok, kde sa dá v kľude listovať v knihách a čítať si. Jednoducho aktivity výstavy sú určené na hravé spoznávanie a tiež na súťaženie, rýmovanie a hádanie, aj preto ju odporúčam ako školským kolektívom, tak rodinkám s deťmi. Ak prídu k nám do pobočky Nezábudka na Poľovníckej 8 v Košiciach užijú si s ňou pekné spoločné chvíle,“ dodáva Kamila Prextová. Výstava bude k dispozícii do 27. mája 2022.

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

OTVÁRACIE HODINY

pondelok: 09.00 – 17.00

utorok: 08.00 – 16.00

streda: 09.00 – 17.00

štvrtok: 13.00 – 16.00

piatok: 08.00 – 16.00

Zdroj: www.facebook.com