Lestivalový víkend zaplaví fantázia

Adresa , DOLNÁ KRUPÁ Web www.lestival.sk

Otvorené brány historického parku v Dolnej Krupej budú počas víkendu 25. a 26. júna opäť pozývať do ríše fantázie. Štvrtý ročník rodinného fantazijného Lestivalu sa bude niesť v znamení vody a chýbať nebude ani riečna panna z jazerného kráľovstva. Sekundovať jej budú viaceré novinky.

„Po prvýkrát budú môcť návštevníci ochutnať vzácny vílí nektár z agátového medu. V prípade priaznivého počasia ich čaká nezabudnuteľný výhľad z balóna a netradičný zážitok prinesie do lesnej tône Opera SND s ukážkou rozprávkovej opery Čert a Káča,“ prezradila organizátorka festivalu Nikola Gergely.

Hoci má park 17 hektárov, ťažko sa v ňom nepotknúť o niečo nezvyčajné. Elegantné plié bude predvádzať zrkadlová baletka, do tajomnej reči lesa zasvätí chodiaci strom a na slnku sa bude ligotať chvost riečnej panny. Práve jedinečné prenosné akvárium s riečnou pannou patrilo počas vlaňajšieho ročníka k najfotografovanejším atrakciám. V jazernom kráľovstve však nebude tentokrát sama. Poletovať tam budú metrové ryby.

Program bude prebiehať na štyroch pódiách. „Novinkou je pódium 3 zlaté hrušky venované deťom do troch rokov. Chrániť ho bude storočný platan. Okrem divadielok ho zaplní aj množstvo bubliniek,“ spresnila Gergely. V tichšej časti parku si môžu najmenší návštevníci oddýchnuť v drevených postieľkach, hojdacích sieťach či v stanoch. Organizátori mysleli aj na špeciálne detské obedové menu.

Ďalšie nové pódium Dušekvoja vyrastie pod 150-ročnou sekvojou. „Bude to miesto prítomného okamihu s prednáškami autorov kníh či psychológov. Témou bude aj zdravý životný štýl či povzbudenie duše a mysle. Príďte si posedieť pri šálke čaju a načerpať energiu dominanty parku,“ pozýva Gergely. Medzi hosťami sa objaví aj Pavel „Hirax“ Baričák, autor motivačnej knihy Šlabikár šťastia.

S úderom desiatej hodiny dopoludnia sa v sobotu i v nedeľu roztancujú vodné víly za spevu éterickej Eniesy. Brány sa však otvoria už o hodinu skôr. „Večer bude patriť koncertom Márie Čírovej, Desmodu či Dominiky Mirgovej. Chýbať nebudú ani kapely Billy Barman, Orchester Jeana Valjeana či Morena Band,“ priblížila Gergely hostí na hlavnom pódiu.

V sobotu večer zaznie v parku tradičná Sonáta mesačného svitu Ludwiga van Beethovena, ktorý ju tu zložil pre svoju milú. V nedeľu sa zas potešia milovníci folklóru. Detské pódium bude živé divadelným umením. Ozvú sa z neho aj obľúbenci Dúhalka či Dano Heriban.

Vďaka šikovným výtvarníkom sa les premení na čarovné zákutia stvorené na snívanie. Lestival však ponúkne oveľa viac – margarétkový vstup, koncerty, dračiu jaskyňu, čítačky, skrášľovací kútik u víl, sneh v lete či eko zónu. Tvorivé ručičky zamestná workshopová zóna Zlatá priadka. Prázdne žalúdky zasýti gastro zóna Divotvorný hrniec. Na trhovisku U 3 grošov sa rozložia handmade predajcovia.

Pobyt na dvojdňovom festivale uľahčí stanové mestečko U 12-tich mesiačikov, kde môžu návštevníci prespať. (Kapacita je už naplnená). „Prvýkrát sme stanové mestečko spustili vlani. V tomto roku sme pridali VIP stanovanie na kľúč, ktoré sa vypredalo do hodiny,“ zdôraznila riaditeľka Lestivalu.

Vďaka spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom bude premávať na Lestival pravidelná kyvadlovka. Vyrážať bude z trnavskej železničnej stanice. „Mnoho návštevníkov k nám prichádza z hlavného mesta a práve tí môžu vďaka Lestibusu nechať auto doma a vydať sa do sveta fantázie vlakom,“ ozrejmila Gergely. Lestibus bude šoférovať Veterný kráľ, u ktorého sa bude dať zakúpiť nielen lístok na festival, ale aj tričko a vratný pohár.

Kyvadlovka bude stáť aj na Hlbokej ulici. „O rozprávkovú premenu tunajšej zastávky sa postarala trnavská ilustrátorka a streetartistka Tatiana Vrtochová s umeleckým menom DaLinka,“ doplnila organizátorka. Cezpoľní návštevníci môžu auto zadarmo odstaviť na neďalekom parkovisku pred Úradom Trnavského samosprávneho kraja. Posledný sobotňajší spoj bude z Lestivalu odchádzať o polnoci, v nedeľu o 19.00 hod.

Fotogaléria