Advertisement Advertisement

Zlatomoravecké utorky

17:00
17:00
17:00
17:00
17:00
17:00
17:00
17:00
17:00
17:00
Adresa Múzeum v Zlatých Moravciach,, Nám. A. Hlinku 1, 953 01 Zlaté Moravce Email info@muzeumnitra.sk Telefón 0376510000 Web www.muzeumnitra.sk

Aj v roku 2025 pokračujeme v cykle prednášok, tentokrát budú prednášky zamerané na obdobie 50. rokov v Československu a v krajinách Východného bloku. Prednášky sú organizované v spolupráci s Ústavom pamäti národa. Partnerom podujatia je Nitriansky samosprávny kraj.

Prednáška sa zameriava na problematiku politických procesov na Slovensku, ktoré po roku 1948 organizoval komunistický režim. Poslucháči sa oboznámia s mechanizmom politických procesov, ktorý tvorili stranícke orgány, Štátna bezpečnosť a justícia a taktiež s najvýznamnejšími kauzami z 50. rokov.
V rámci prezentácie sa zoznámia aj s jedinečnými filmovými a zvukovými záznamami, ktoré sa zachovali z jednotlivých prípadov.

Súčasťou úvodného prednáškového večera (6. 5. 2025) je prednáška Marca Miškova, žiaka ZŠ Skýcov na tému Michal Buzalka. Marco Miškov bol účastníkom Žiackej konferencie k Roku kresťanskej kultúry na Slovensku v Ponitrianskom múzeu v Nitre v roku 2024.

Na prednášku nie je potrebné sa vopred rezervovať.

Akcia B bola jednou z celoštátnych represií komunistického režimu namierenej voči osobám, ktoré režim považoval za štátne nespoľahlivých. Bola to inteligencia, živnostníci, podnikatelia, ľudia slobodných povolaní a iní. Títo ľudia sa spolu s rodinami museli podrobiť príkazu opustiť svoje bydlisko a nasťahovať sa na úradmi určené miesto nového bydliska. Veľmi často to boli staré, hygienicky nevyhovujúce priestory v domoch a hospodárskych budovách. Niektorým úrady povolili nasťahovať sa k svojim príbuzným. Na Slovensku postihla Bratislavu, Komárno, Martin, Žilinu a Nitru. Začala sa na jar 1952 a skončila na jeseň 1953 a bola tak zavŕšením 2 predchádzajúcich represií Očisty miest a Akcie T-43. Súbežne s ňou prebiehala Akcia Kulaci, domy ktorých boli určené aj pre ľudí vysťahovaných v Akcii B.
Súčasťou prednášky je powerpointová prezentácia a projekcia svedectiev pamätníkov.

Na prednášku nie je potrebné sa vopred rezervovať.

Prednáška predstaví problematiku násilnej kolektivizácie priblížením aktuálnej spoločensko-politickej situácie a predpokladov zavádzania nového agrárneho konceptu komunistickým režimom v Československu po februárovom prevrate v roku 1948. Tiež upriami pozornosť na charakter jednotlivých fáz násilnej kolektivizácie s dôrazom na jej represívnu povahu.
Súčasťou prednášky je powerpointová prezentácia a premietanie ukážok výpovedí pamätníkov.
Na prednášku nie je potrebné sa vopred rezervovať.

Obidva nedemokratické režimy na Slovensku v 20. storočí zaviedli pracovný perzekučný systém, ktorý mal postihovať skutočných a domnelých nepriateľov režimov. V období Slovenskej republiky 1939 – 1945 postihoval tento systém aj rasovo prenasledované obyvateľstvo. Pracovné tábory oficiálne vznikali ako prostriedok prevýchovy, ale v konečnom dôsledku išlo režimom o využitie pracovnej sily zaradencov.
Na prednášku nie je potrebné sa vopred rezervovať.

Po smrti sovietskeho diktátora J. V. Stalina nastalo v sovietskom bloku čiastočné uvoľnenie politických pomerov. Nespokojnosť obyvateľstva stredoeurópskych krajín s pomalým tempom destalinizácie a pretrvávajúce ekonomické problémy vyústili vo Východnom Nemecku, Poľsku a v Maďarsku k ľudovým povstaniam proti tamojším komunistickým režimom.

Na prednášku nie je potrebné sa vopred rezervovať.

 

Zdroj: www.muzeumnitra.sk