Dožinky v Suchej nad Parnou

Adresa , 919 01 Suchá nad Parnou Email info@trnavatourism.sk Web www.suchanadparnou.sk

Tradičné dožinkové podujatie sa uskutoční 17. a 18. septembra v obci Suchá nad Parnou neďaleko Trnavy. Súčasťou programu bude alegorický krojovaný sprievod námestím s dychovou hudbou, odovzdávanie dožinkového venca či vystúpenie folklórnych súborov.

Dožinky sú slávnosťami po žatve, ktorými naši predkovia chceli poďakovať za úrodu. Sú to dni hojnosti svätej Notburgy, ktorá je patrónkou chudobných roľníkov. Túto tradíciu si stále ctia v Suchej nad Parnou, kde môžete zažiť alegorický sprievod obcou plný spevu, tanca a následne aj odovzdanie dožinkového venca starostovi,“ hovorí Alexander Prostinák, zastupujúci riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism.

 

 

Obec Suchá nad Parnou pozýva aj tento rok na tradičné Dožinkydni hojnosti sv. Notburgy. Podujatie odštartuje v sobotu 17. septembra o 12.00 h. na priestranstve pred kultúrnym domom súťažou vo varení gulášu. Po nej bude nasledovať tanečný disco večer pre deti a rodičov od 18.00 h.

Nedeľný program začne svätou omšou vo farskom kostole o 10.30 h. poďakovaním za úrodu. Na omši bude spievať Suchovský spevácky zbor a vystúpi dychová hudba Suchovanka v krojoch.

Alegorický sprievod dedinou od námestia s dychovou hudbou začína v nedeľu o 14.00 h. Jeho účastníci na záver slávnostne odovzdajú dožinkový veniec starostovi obce na priestranstve za kultúrnym domom.

Vystúpenia Suchovského speváckeho zboru, detského folklórneho súboru z miestnej základnej školy, ako aj súborov Podobenka z Vajnor a Dudváh z Križovian nad Dudváhom budú nasledovať od 15.00 h. Záver večera bude patriť kapele Karpatské Horké.

 

 

Návštevníci na slávnostiach nájdu okrem tradičných dožinkových jedál aj predajné stánky s lokálnou zeleninou, ovocím a s rôznymi ručne vyrábanými produktmi z medu, dreva alebo vosku,“ hovorí Martin Glončák, starosta obce Suchá nad Parnou.