Rytieri na Devíne

10:00 - 19:00
10:00 - 19:00
Adresa Muránská 1050/10, 841 10 Devín Cena 10 Eur Email hrad.devin@centrum.sk Telefón 421265730105 Web www.visitbratislava.com

V polovici letných prázdnin sa národný symbol nad sútokom Moravy a Dunaja znova zaodeje do renesančného hávu a atmosféry.

Tovarišstvo starých bojových umení a remesiel ponížene pozýva urodzené panstvo na hrad Devín, aby sa 6. augusta úctivo zoznámilo s obdobím renesancie, do ktorého ctené urodzenosti zavedú miestni rytieri.

Počas celého dňa sa môžete zabaviť pri rôznych kratochvíľach, vrátane streľby z luku či z kuše alebo a vrhania nožov, povoziť svoje ratolesti na drevenom či živom koni, ale aj sa zahrať v detskom kútiku s rôznymi hrami. Chýbať nebude ani množstvo remeselných stánkov.

S landsknechtmi nahliadnete do prvej polovice 16. storočia, keď križovali európske bojové polia a sprevádzali ich nie menej bojovo naladené ženy. Mnohé ľudské vlastnosti a krásu dvorského renesančného tanca zas poodhalí príbeh zasadený na bál. Vzácnej návšteve, saskému vyslancovi, sa chcú zapáčiť všetky urodzené dámy a nezdráhajú sa pre to urobiť čokoľvek. Uvidíte aj satirický, tragicky ladený príbeh z obdobia hugenotských vojen vo Francúzsku. Námet na jeho vznik možno hľadať v epizóde románu Traja mušketieri od Alexandra Dumasa.

Hlavným bodom celodenného programu bude fenomenálny rytiersky turnaj v renesančnom šate, v ktorom štyria rytieri so svojimi tátošmi zabojujú o priazeň publika v skúškach šikovnosti, ale aj odvážnych stretoch v rytierskom súboji s drevcami. Príďte si vybrať svojho favorita a povzbudiť ho hlasným volaním!

Vyberte sa na cestu časom a zavítajte do obdobia renesancie na majestátnom hrade Devín.

PROGRAM
10:00 – otvorenie brán hradu Devín pre verejnosť
11:00 – úvodný otvárací ceremoniál s ukážkami šermu a vlajkoslávou
12:00 – “Landsknechti” – veselá verbovačka bojachtivých mužov i žien do obávanej landsknechtskej jednotky
13:00 – ľudové i dvorské renesančné tance
14:00 – “Náš tatko” – príbeh z obdobia hugenotských vojen
15:00 – renesančný rytiersky turnaj
16:30 – recitál renesančnej hudby a poézie v podaní šermiarskeho majstra Petra Kozu
17:20 – záverečný ceremoniál so šermom a vlajkoslávou
18:00 – uzatvorenie hradu Devín pre verejnosť

Zdroj: www.visitbratislava.com

Fotogaléria