M. Ďuríčková – P. Palik: Guľko Bombuľko

10:00
Adresa Scéna Jorik, Tajovského 4, 040 01 Košice Vhodné od 3 rokov Cena 5 Eur Telefón +421 55 622 04 55, 0948 788 008 Web www.bdke.sk

Mária Ďuríčková – Peter Palik: GUĽKO BOMBUĽKO

Témou hry Guľko Bombuľko je priateľstvo a sociálne zaradenie ako výraz ľudskej podstaty, ktorý je v rozprávke umocnený altruizmom hlavného hrdinu. Práve pre jeho dobré srdce si zvieratká na dvore Guľka Bombuľka rýchlo obľúbia. Každému totiž daruje kúsok zo svojej teplej vlny.

V roku 2019 si pripomenieme nedožitých sto rokov významnej slovenskej spisovateľky pre deti a mládež, Márie Ďuríčkovej. Toto okrúhle jubileum bolo jedným z dôvodov, ktoré podnietili dramaturgiu Bábkového divadla v Košiciach siahnuť po autorkinej rozprávke O Guľkovi Bombuľkovi. Pôvabný rozprávkový príbeh vznikol v roku 1962 a deti ho dodnes milujú. Je určený práve pre tých najmenších čitateľov a v našom prípade divákov. Hlavná postava v inscenácii je skutočne netypická, pretože je ňou zvedavé klbko vlny, ktoré jedného dňa vypadne z košíka starej mamy a zakotúľa sa na dvor. Tam sa kamarátske klbko zoznámi so všetkými jeho obyvateľmi. Aj keď téma vychádza z látky blízkej detskej predstavivosti, autor scenára Peter Palik rovinu rozprávača v Ďuríčkovej próze nahradil dvoma hercami. Najlepšou priateľkou Guľka Bombuľka sa stane sliepočka Pipka. No nie všetci z dvora sú naozaj úprimnými priateľmi. Napríklad prefíkaná mačka Líza si brúsi zuby na všetku jeho vlnu a takmer ho pri tom celého rozpára. Guľko Bombuľko so zvieratkami zažije veľa veselých a dobrodružných príhod. Ako to už u Márie Ďuríčkovej býva, tak aj v našej inscenácii príbeh hlavného hrdinu skončí šťastne.

Inscenácia je vhodná pre deti od 3 rokov.

Dĺžka inscenácie je 45 minút.

Účinkujú: Viktória Sedláková/Jana Bartošová alebo Jana Štafurová a Lukáš Takáč.

Recenzia: https://www.monitoringdivadiel.sk/recenzie/recenzia/na-mexickej-vlne-altruizmu/

  • Scenár a réžia: Peter Palik

  • Dramaturgia: Ivan Sogel

  • Scénografia: Elisabeth Wittgruber

  • Hudba: Daniel Špiner

  • Asistent réžie: Peter Creek Orgován

Zdroj: www.bdke.sk

Fotogaléria

Videogaléria