Podporme deti k čítaniu: Návody pre rodičov detí prvého stupňa základnej školy

Thumbnail
Kategórie:

Tipy a postupy ako motivovať deti k čítaniu od najútlejšieho veku.

Začiatok čítania je vzrušujúcim a dôležitým míľnikom v živote každého dieťaťa. Pre rodičov je dôležité podporovať a motivovať svoje deti na ceste k čitateľským dobrodružstvám. V tomto článku sa zameriame na poskytnutie užitočných tipov a postupov pre rodičov detí prvého stupňa základnej školy. Ako podporiť a rozvíjať ich čitateľské návyky od najútlejšieho veku?

 1. Vytvorte pozitívne čitateľské prostredie:
  • Vytvorte domácu knižnicu s pestrou ponukou kníh vhodných pre vekovú kategóriu Vašich detí. Nechajte im voľný prístup ku knihám a povzbudzujte ich, aby si sami vyberali, čo ich zaujíma.
  • Zorganizujte pravidelné čítacie časy v rodine, kedy si všetci členovia prečítajú svoje obľúbené knihy. Toto spoločné čítanie môže posilniť rodinné väzby a zároveň ukázať deťom, že čítanie je zábava.
 2. Buďte príkladom:
  • Deti sa často inšpirujú z toho, čo vidia u dospelých. Preto je dôležité, aby ste aj vy sami prejavili záujem o čítanie a ukázali svojim deťom, že čítanie je dôležitá súčasť vášho života.
  • Ukážte im, že čítanie nie je len povinnosťou, ale aj zdrojom zábavy, poznania a fantázie. Čítajte spoločne knihy, rozprávky alebo príbehy a diskutujte o ich obsahu a dojmoch z nich.
  • Spoločne vyhľadávajte knihy, ktoré by ste mohli čítať spolu. Možno budete mať svoje vlastné obľúbené knihy z detstva, ktoré môžete ukázať svojim deťom.
 3. Podporujte ich záujmy:
  • Uznajte a podporujte záujmy svojich detí. Ak majú radi určitú tému, napríklad zvieratá, vesmír alebo dobrodružné príbehy, snažte sa im poskytnúť knihy, ktoré ich zaujmú a motivujú ich k čítaniu.
  • Môžete ich povzbudiť aj k čítaniu rôznych médií, ako sú komiksy, časopisy alebo internetové články na ich úrovni.
 4. Využite rôzne čitateľské materiály:
  • Okrem tradičných kníh využite aj rôzne ďalšie čitateľské materiály, ako sú audioknihy, interaktívne aplikácie alebo online platformy s interaktívnymi príbehmi. Tieto moderné médiá môžu byť pre niektoré deti ešte prístupnejšie a zábavnejšie.

Neustále si všímajte, ako sa vaše deti zlepšujú v čítaní, sledujte ich pokrok. Podporte ich tým, že im dovolíte predčítať svoje obľúbené časti kníh a prejavíte im vašu podporu a povzbudenie. Uznajte ich úsilie a úspechy v čítaní, čo ich posilní a povzbudí k ďalšiemu pokračovaniu.

Podpora detí v čítaní je dôležitou úlohou každého rodiča. S láskou, trpezlivosťou a podporou môžete pomôcť Vašim deťom rozvíjať ich čitateľské schopnosti a zároveň odovzdávať vášeň pre knihy a poznanie. S týmito návodmi a postupmi môžete vytvoriť pozitívne čitateľské prostredie, ktoré bude podporovať rast a rozvoj Vašich detí po celý ich život.

 

Nižšie nájdete tipy na skvelé knižky pre deti vo vekovej kategórii: 5-10r.

 

Peppa Pig – Peppa v ZOO

Kto by nepoznal zábavné prasiatku Peppu? V knižke Peppa Pig – Peppa v ZOO sa naučíte nové slovíčka a trošku si precvičíte aj pozornosť pri hľadaní rôznych predmetov či zvieratiek. Knižka ako stvorená pre predškolákov.

Záchranná stanica: Veverička Ninka

Knihy zo série Záchranná stanica sú inšpirované skutočnými príbehmi zo Zázrivej. Píše ich slovenská autorka Zuzana Štelbaská a o každej knižke sa dôkladne radí s majiteľom stanice Metodom Macekom. Tomu cez ruky už prešlo kopu zvieratiek. Začítajte sa v novom pokračovaní do napínavého príbehu o veveričke a jej mláďatkách. Kniha Záchranná stanica: Veverička Ninka je pre malých aj veľkých milovníkov zvierat a aj túto časť ilustrovala Lucia Zednikovičová.

Detektívna agentúra Agatha a Christie: Stratený objav

Milujete záhady a zamotané napínavé príbehy? Novinka o dvoch zvedavých dievčatách-detektívkach vám ulahodí. Keď Agatha omylom zje vzácny vedecký objav (ukrytý v sendviči), pocit viny jej nedovolí priznať sa. S pomocou dvojičky Christie však čoskoro zistí, že sendvič sa neocitol na príborníku len tak náhodou. Podarí sa im zistiť, kto chce zničiť Flemingov výskum a reputáciu, kým nebude neskoro? Začítajte sa do knižky: Detektívna agentúra Agatha a Christie: Stratený objav!

 

ELLA & MAX

Hovorí sa, že rodičia stále vedia, čo je pre ich dieťa najlepšie. O týchto veciach boli presvedčení aj ocinovia malej Elly a Maxa – a preto sa rozhodli založiť značku s rovnakým názvom pre detské knižky a začali vydávať knižky podľa vlastného vkusu a zváženia.

V druhej polovici roku 2016 tak prišli na svet prvé knižky s logom Ella & Max, ktoré si rýchlo našli svoje miesto v srdciach malých čitateľov a v knižniciach viacerých materských a základných škôl.

Súčasne s tým, ako rastú Ella s Maxom rastie aj naša produkcia a záber. Od chytrých leporel cez vizuálne krásne samolepkové knižky až po tituly plne inšpiratívnych príbehov – všetky naše knižky sľubujú nielen dobrú zábavu ale aj niečo viac.

Chceme, aby z výberu našich titulov, ich obsahu a grafického a výtvarného spracovania bolo cítiť našu lásku ku knihám a čítaniu. A predovšetkým chceme motivovať malých a väčších čitateľov k poznávaniu sveta prostredníctvom knižiek. Je nám cťou byť ich sprievodcami na ceste za čitateľskými vedomosťami a dobrým čitateľských vkusom!

KRTKO A JAR

(veková kategória 3+)

Kto by nepoznal KRTKA – najroztomilejšieho kresleného rozprávkového hrdinu na svete? Vydajte sa spolu s ním objavovať kúzlo ročných období na krásnych obrázkoch geniálneho výtvarníka Zdeňka Milera! Dvojstránkové scenérie môžu deti dolepovať početnými roztomilými samolepkami, podľa zadania, alebo podľa vlastnej fantázie. V knižke sa okrem toho dozvedia mnoho nového a zaujímavého o všetkých ročných obdobiach a za pomoci samolepiek si tiež môžu vyzdobiť vlastný obrázok, detskú izbu alebo vyrobiť pexeso!

 

Vydavateľstvo Fortuna Libri

bolo založené v roku 1990 ako prvé súkromné vydavateľstvo na Slovensku. Pod pôvodným názvom Fortuna Print pôsobilo na Slovensku aj v Čechách. Vydavateľstvo sa stalo známym predovšetkým vydávaním špeciálnej edície náučných kroník.

V súčasnosti ponúka pestrý žánrový záber knižných titulov pre širokú čitateľskú verejnosť. V jeho portfóliu nájdete aj množstvo kníh pre deti prvého stupňa základnej školy, ktoré vychádzajú v edícii Fortuna Junior.

Ponúkame niekoľko zaujímavých knižných tipov vydavateľstva Fortuna Libri pre deti prvého stupňa základnej školy:

Oli a kamaráti – Alžbeta Skalová

Oli rád chodieva von a objavuje.

Na svojich výletoch sa zoznámil s niekoľkými kamarátmi. Sú rôzni. Malí, veľkí, všakovakí a každý má rád niečo iné. Napríklad Viki miluje pečenie pieskových báboviek, ale takú naozajstnú nezje. Nepočujúca Ema krásne kreslí. Alebo Adam – hoci nemôže chodiť, plávanie zbožňuje.

Oli spoznáva, že svet je rozmanité miesto a že súčasťou našich životov sú aj deti a dospelí s hendikepom.

Chlapec a veľkonočné dobrodružstvo  – Katarína Buffová, Peter Buffa

Krásne ilustrovaný veľkonočný príbeh o hľadaní priateľstva, neobyčajnej sliepky a nádherného pokladu, ktorý deti zaujme v období blížiaceho sa sviatočného obdobia.

Agátka, kam letíš? – Dana Hlavatá

Agátka je neposedné dievčatko, ktoré si robí, čo chce. Neposlúcha, odvráva, vystrája a myslí si, že na svete nie je nikto dôležitejší ako ona. No len do chvíle, keď sa jej prihodí čosi nevídané, neslýchané. Za jej ryšavé vrkôčiky ju schmatnú dve hviezdičky a unesú ju! Že kam? Všade tam, kde je svet iný ako Agátkin.

Samoľúbe dievčatko si postupne uvedomí, že nie je šťastný ten, kto má všetko, na čo si len pomyslí, ale ten, kto sa dokáže podeliť aj o to málo, čo mu bolo dopriate, ten, kto má srdiečko plné lásky a rozdáva ju tým, ktorí si ju zaslúžia.

Myška ide do školyCarola von Kessel, Marie Zippelová

Aké napínavé – pošta zo školy!

Blíži sa prvý školský deň a myška sa naň veľmi teší. Iba trošičku sa bojí, či budú spolužiaci na ňu milí. Keď dostane listy, ako sa do školy pripraviť, jej zvedavosť ešte stúpne. Napriek bojazlivosti sa odvážne púšťa do dobrodružstva, ktoré jej škola prináša. A napokon príde list, ktorý by nikdy nečakala.

Pútavý príbeh o nástupe do školy, ktorý obsahuje päť skutočných listov!

 

 

Podobné články