Počuli ste už o florbale?

Thumbnail
Kategórie:

Ide o kolektívnu halovú hru podobnú ľadovému hokeju, deti si však pri nej tak ľahko neobijú kolená a riadne sa pri nej zabavia a zašportujú si.

Florbal (angl. floorball) vznikol v USA približne v 60-tych rokoch 20. storočia (rôzne zdroje sa rozchádzajú). O niekoľko rokov sa dostal na Škandinávsky poloostrov, kde získal veľkú obľubu najmä vo Švédsku a Fínsku. Spomínam si na jednu rozhlasovú reláciu venovanú životnému štýlu vo Švédsku, kde sa hovorilo, ako neodmysliteľne patrí k nedeľnému rodinnému doobediu ísť si zahrať florbal. Vysokú popularitu zaznamenal florbal aj vo Švajčiarsku a u našich susedov v Česku, kde sa členská základňa šplhá k číslu 20 000. K dôležitému momentu pre svetový florbal bezpochyby patrí jeho preniknutie do škôl. Práve spomínaná Česká republika zažíva „florbalový boom“ na školách.

11850852_1151905404825706_367031493_n

Do bývalého Československa sa dostal florbal už v 80-tych rokoch, ale vzhľadom na obmedzený prístup k materiálu potrebnému na florbal sa dostal na perifériu záujmu, z ktorej vystúpil až v 90-tych rokoch. Na Slovensku riadi tento šport Slovenský zväz florbalu (SZFB).

Florbal sa hráva v halách resp. telocvičniach s tvrdým povrchom so špeciálnou hokejkou a loptičkou na 2 bránky.

Oproti ľadovému hokeju či hokejbalu má svoje špecifické pravidlá. Tým najdôležitejším je, že nie je povolená hra do tela, teda tvrdý kontakt s protihráčom. V princípe existujú dva základné varianty florbalu. Malý a veľký. Florbal sa dá hrať avšak aj na tráve, umelej tráve, hokejbalovom ihrisku, či doma. 🙂

Tzv. veľký florbal sa hrá podľa medzinárodných pravidiel na hracej ploche rozmerov 40×20 m, pričom je povolená tolerancia 4m v dĺžke a 2 m v šírke hracej plochy. Plný počet hráčov na ihrisku je 5 hráčov v poli plus 1 brankár. Hrací čas je 3 x 20 minút. Aby ste sa však dostali k tejto hre, musia Vaše deti ešte veeeľa makať.

Tzv. malý florbal vyhovuje práve podmienkam, ktoré sú na školách. Môže sa hrávať v školských telocvičniach, pretože rozmery hracej plochy sú prispôsobené rozmerom pre basketbal, teda 26×14 m. Plný počet hráčov jedného mužstva na ihrisku nesmie byť v rovnakom čase vyšší ako 4. Hrá sa na menšie bránky a bez brankára. Hrací čas je 2 x 15 minút.

Samozrejme, sú možné aj neoficiálne modifikácie, či už vo veľkosti ihriska, v počte hráčov alebo hracom čase.

Na Slovensku každým rokom pribúdajú nové florbalové kluby a tie staršie sa neustále snažia o profesionalizáciu a zlepšenie podmienok pre svojích členov. Momentálne sú najväčšie florbalové bašty v Bratislave a na východe SR – kde tento rok hrali medzi sebou finále extraligy práve dve košické družstvá . ATU a FLORKO za slušnej diváckej účasti.

Florbal je veľmi dynamický, rýchly a viac menej čistý šport, no istá hra do tela je povolená,ale iba v rámci úmyslu zahrať loptičku, nie pretlačit súpera cez mantinel. Mládež, ktorej tento šport učaruje si na internete vie veľmi ľahko dohľadať fungujúce slovenské kluby. 

Pre tých, ktorí možno nemajú takú veľkú skúsenosť s florbalom, ale aj pre tých, ktorí sa mu venujú už dlhé roky, v Bratislave organizujeme letný denný tábor pod vedením hráčov a trenérov z tradičného klubu Snipers Bratislava. Informácie, videá a fotky z tábora nájdete TU.

facebook-20160421-104909

Podobné články